Koupelny

Jaké obklady se hodí do malé koupelny?

Od   | 

Celkový vzhled koupelny dotvářejí zejména zvolené obklady. Hodí se velkoformátové, nebo naopak mozaika? Jaké obklady vybrat, abychom vzhled naší oázy nepotopili, ale naopak ho podpořili?

Nebojte se kombinovat různé formáty, prostor tak bude působit originálnějším dojmem

Velké formáty v malé koupelně

V posledních letech jsou velkoformátové dlaždice hitem, a tak mnohé láká jejich použití i do své nevelké koupelny. U velkých formátů v malé koupelně však obecně zůstává mnohem více prořezu, který už nijak nevyužijete. U standardních rozměrů je třeba počítat přibližně s 10 % prořezem. U velkoformátových obkladů to může být až dvojnásobek, většinou se průřez počítá rovnou na celé kusy. Za velkoformátové obklady se považují ty s rozměrem od 60 x 60 cm až po úctyhodných 320 x 150 cm.  Nechcete-li se ale většího rozměru vzdát, pak můžete zvolit dlažbu, jejíž alespoň jeden rozměr bude patřit k tomu velkoformátovému. Vhodné jsou obklady o velikosti 30 x 60 cm, 20 x 120 cm, 30 x 120 cm apod. U nich se vyvarujete velkého prořezu a získáte minimální počet spár. To prostor opticky zvětší a na pohled bude působit uhlazeně a čistě.

Velké formáty můžete kombinovat s mozaikou. Zdroj: Rako

Volte i menší rozměry

Nabízeny jsou samozřejmě stále i menší rozměry, a to 10 x 10 cm, 20 x 20 cm až po délku hrany 45 cm. Mezi malé rozměry patří i stále oblíbené a vyhledávané mozaiky. Právě ty jsou do malých koupelen skvělým řešením, můžeme jimi vymezit určitou část (sprchový kout, prostor kolem toalety apod.), vhodné jsou i na obložení zaoblených hran, například obklad vany.  

Dominantní barevnou stěnu můžete doplnit už jen pruhem shodně barevných obkladů a dlažbou

Barva obkladů dotvoří celou koupelnu 

Do malé koupelny se doporučují světlé obklady bez výrazných motivů a textur. Chcete-li výrazné tóny, pak je volte v menším množství, například jimi vymezte určitý prostor, nebo z barevných dlaždic vytvořte na stěně linku. Trendem posledních dob je přirozený a jemný vzhled. Díky vzorům a výrazným barvám místnost opticky zmenšíte, navíc se brzo okouká. Pokud opravdu toužíte po barvách, můžete si je vynahradit dekorací, či ostatními doplňky. Pokud zvolíte lesklé obklady, máte vyhráno. Stejně, jako když použijete dostatečně velké zrcadlo a vhodné světlo. Obojí prostor opticky zvětší.

Preferujete v koupelně barvičky? Pak je volte s mírou, stačí když bude výrazná barva jen na jedné stěně

Jakým směrem obklady položit

Pokud zvolíme obdélníkové obklady, každý směr má za důsledek rozdílný výsledek. Vertikální směr působí dynamicky a opticky jím zvýšíme strop. Horizontální směr naopak koupelnu opticky rozšíří. Zvolíme-li velkoformátové obklady, je velice důležitá příprava. Před obkládáním totiž potřebujeme mít rozhodně absolutně rovný povrch. Při lepení se používá metoda oboustranné aplikace lepicího tmelu. Skvělým řešením je zvolit kalibrované obklady (zabroušení hran obkladů). Tyto obklady mezi sebou tvoří opravdu minimální spáru, zhruba 2 mm a mají označení písmenem „R“. Díky tomu bude zeď ve finále vypadat jednolitě, čímž se prostor opticky zvětší. 

Obkladem můžete zvýraznit jen jednu ze stěn. Zdroj: Keraservis

Obdélník, čtverec, nebo něco jiného?

Jestliže patříte mezi skupinu lidí, která se ráda odlišuje, může být pro vás obdélníkový nebo čtvercový tvar obkladů celkem nuda. Trendem poslední doby jsou hexagony, kterými vytvoříme na stěně obrazce. I zde však platí, že v malé koupelně by se měly používat světlé, přírodní barvy. Neobvyklý tvar obkladů vytvoří dominantu celé koupelny, na kterou se budete rádi dívat. 

Hexagony působí skutečně originálně

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login