Architektura a design

Jaké budou nejvyšší výdaje při rekonstrukci domu

Od   | 

V některých případech je výhodnější koupit starý dům a ten rekonstruovat, než si pořídit bydlení nové. Důvodů může být hned několik. Pádným argumentem je rozdílnost cen mezi novostavbou a původní stavbou a častokrát hraje významnou roli lokace nemovitosti. Zatímco novostavby bývají postaveny na zelené louce, původní domky bývají v dochozí vzdálenosti od MHD, škol, lékařů, potravin ad. Čeká vás rekonstrukce? Zde je několik nejvyšších investic, na které je nutné se připravit.

Bourací práce se mohou prodražit

Jestliže provádíme rekonstrukci domu, rozhodně se neobejdeme bez bouracích prací. I když s nimi ale často počítáme, mnohdy nás cena vztahující se k těmto činnostem nemile překvapí. Hodně důležité je především to, jestli si veškeré činnosti vykonáte sami svépomocí, anebo si najmete firmu. V prvním případě počítejte s vysokou náročností a značnou délkou prací. Ve druhém s podstatně vyšší cenou. Jestliže navíc statik u objektu zjistí, že je narušena jeho konstrukce, bude muset jít včetně opěrných zdí k zemi.

Výměna veškerých sítí

U starších domů se setkáváme logicky také se starými rozvody elektřiny, vody a odpadů. Z drtivé většiny je zapotřebí všechny kabely a trubky odstranit, zaslepit nebo zasypat a rozvody vést nové. Když zůstaneme u odpadů, zjistíme, že se dnes řeší kompletně v plastu. Naopak v dobách minulých putoval odpad kameninovými trubkami, jež samozřejmě časem zajdou a nedokážou plnit svou funkci. Rozvody elektřiny se v minulosti řešily v hliníku.

Výměna oken samozřejmostí

Počítáte i s výměnou oken nebo dveří? Pak se musí kalkulace připravit na vysoké částky. Před nákupem oken i dveří si nechte udělat předkalkulaci několika firmami. Můžete se dostat k zajímavým cenovým relacím, jež se mohou značně lišit. Některé firmy si zkrátka cení svých služeb tak, že připlatíte i několik desítek tisíc korun. To byste dopustit neměli. Důraz přitom musíte klást především na kvalitu. Vybírat se vyplatí třeba moderní značková střešní okna Skylight.

A co ostatní výdaje?

Ty mohou přijít postupně s tím, do jaké míry budete chtít nový interiér vybavit. Po rekonstrukci proto vymalujte, nakupte čisticí prostředky a následně si spočítejte zbývající hotovost. Poté uvidíte, co si budete moci ještě dovolit. S vybavováním interiéru začněte u kuchyně a koupelny. Následně se pusťte do obývacího pokoje a ostatních místností v domě. Peníze by vám měly mimo jiné zbýt také na venkovní terénní úpravy v případě, že máte okolo domu větší či menší pozemek. Ty vyjdou často na nemalé peníze, s nimiž se bohužel na počátku až tak nepočítá.

Text: PR, Foto: archiv


You must be logged in to post a comment Login