Kuchyně

Jaké barvy se hodí do kuchyně?

Od   | 

Ať chceme nebo ne, barvy ovlivňují naši náladu a aktuální rozpoložení. Podle toho se například oblékáme, stěny a zařízení interiéru však denně obměňovat nemůžeme. Proto je důležité si už na začátku pečlivě promyslet, jaké odstíny do něj zvolíme. A které jsou vhodné do kuchyně?

Ke klasické rustikální kuchyni z masivu se vanilková stěna přímo nabízí.

Konečný verdikt nad touto otázkou budete muset vyslovit sami, my se vám pokusíme proces rozhodování alespoň ulehčit. Zařizujete si úplně novou kuchyň, nebo jste se rozhodli pro renovaci té původní? V obou případech byste měli mít na mysli, že je to nejen místo, kde trávíte nejvíce času, ale také sem ráno směřujete vaše první kroky.

Nenápadné odstíny předních ploch můžete zvýraznit např. černou pracovní deskou nebo několika pestrobarevnými doplňky.

Žlutá je barva slunce a do nového dne vám jistě dodá spoustu energie.

BARVY, KTERÉ ROZZÁŘÍ VÁŠ DEN

Vše je samozřejmě otázkou vkusu, pokud však chcete začít nový den s úsměvem na rtech, budou pro vás vhodné teplé odstíny. Jejich společným znakem je symbol ohně, takže do kuchyně, která bývá označovaná za srdce domova, jsou jako stvořené. Můžete tedy vymalovat na žluto, v kombinaci s bílou kuchyňskou linkou bude finální výsledek takřka dokonalý.

Tip: Při renovaci starší kuchyně je kromě výběru barvy důležité i ošetření nerovností, odstranění plísní a mastnot, zakrytí nábytku atd. Jak na to si přečtěte ve článku Jak vymalovat kuchyň.

Pokud chcete nechat převládnout sytější tóny barev, ujistěte se, že je vaše kuchyně dostatečně prostorná a prosvětlená.

Barevně vyniknout můžete nechat třeba pouze kuchyňský ostrůvek.

Do teplého barevného spektra patří i oranžová, která se do kuchyně hodí už ze své psychologické podstaty, protože podporuje chuť k jídlu a pomáhá zlepšovat náladu. Oceníte ji tak při každém ranním startu, ale i po návratu z práce, kde se vám třeba příliš nedařilo.

Rozhodli jste se pro sytou oranžovou výmalbu? Aplikujte ji pouze na jednu, max. dvě stěny, aby váš apetit spíše nezapudila.

I další zástupkyně teplých barev, zelená, má v kuchyni své místo. Nejenže podvědomě působí na naše správné trávení, je to také barva klidu a harmonie. Pokud se pro ni rozhodnete, raději to nepřehánějte s její sytostí a zvolte raději měkčí odstín, který se dá skvěle kombinovat se dřevem. Výraznější odstín zelené je pak ideální jako doplněk k základní bílé.

Zelená barva do kuchyně patří, nemělo by se to s ní však příliš přehánět.

Kuchyňská zástěna ze zeleného obkladu je dokonalým oživením neutrální palety.

MODRÁ JE DOBRÁ, ALE …

I s modrou barvou si svou kuchyň můžete vyladit k dokonalosti. Vzhledem k tomu, že však patří mezi ty studené, raději se vyhněte kombinaci modrá – bílá – nerez, která by vytvořila spíše atmosféru ledového království. Samotné modrobílé kombinace se bát nemusíte, ale zapojte do ní teplý odstín, třeba v podobě masívní pracovní desky, případně dřevěné podlahy nebo její imitace. Navíc hnědá je barva země, stability a působí uklidňujícím dojmem.

Dva odstíny modré skvěle doplňuje pracovní deska s policemi v přírodním dekoru.

Tyrkysové prvky směle oživí bílou kuchyni, dřevěná podlaha se postará o celkové „oteplení“.

PRAKTICKÉ TIPY NA ZÁVĚR

  • při výběru barvy do kuchyně se v první řadě řiďte její velikostí
  • do malé kuchyně volte světlejší odstíny, ve větší si můžete dovolit i tmavší tóny
  • pokud nebudete chtít investovat do obměny kuchyně během pár let, volte takové barvy, které jsou vám příjemné, a které nezevšední
  • přeměnit starou kuchyň do moderního hávu můžete jednoduše přetřením dvířek; jestliže se nemůžete rozhodnout mezi několika barvami, zkuste natřít několik bílých kartonů těmi vašimi vysněnými a přiložit je ke skříňkám, ulehčí vám to výběr a uvidíte také např., jak se mění světlo v prostoru

Po černé barvě sáhněte spíše v případě, že je vaše kuchyň prostorná a prostoupená denním světlem.

Tmavě šedá/černá s růžovou je trendy záležitostí, která vás může časem omrzet.

Fotogalerie:

V kuchyni potřebujete i pořádný jídelní stůl

Foto: Livit, Kuchyně Šafaříková, Pinterest, archiv


You must be logged in to post a comment Login