Návštěvy bytů

O bytě, který je ve skutečnosti mnohem menší, než jak se na první pohled zdá

Od   | 

Jakmile nahlédnete do tohoto malého bytu, překvapí vás jeho skutečná velikost. Díky zrcadlové stěně, skleněným prvkům a jednotné, neutrální barevné linii totiž vypadá mnohem větší, než opravdu je. Tak pojďte dál.

Tato malá garsonka, nebo, chcete-li, 1+1 s prosklenou lodžií, se rozkládá na pouhých 35 m2 nedaleko samého centra brazilského Sao Paula. Místní designeři byt navrhli pro mladý pár, který si přál funkční, moderní a prakticky zařízený prostor, ve kterém by se mohli scházet s přáteli a zároveň v něm měli jasně definovanou zónu pro odpočinek nebo práci.

Vzhledem k samotné dispozici bytu, která nedovolovala příliš mnoho stavebních úprav, vsadili designeři nejen na sklo, díky kterému se celý prostor výrazně opticky zvětšil, ale také na nenápadné odstíny béžové v kombinaci s bílou, které si kromě optiky vzaly na starost také jeho příjemné prosvětlení.

Hned po vstupu ze zádveří se odkrývá celá centrální místnost, ve které najdete kuchyň s jídelním koutem i obývací pokoj. Samotná kuchyňská linka je velmi skromná a nasvědčuje tomu, že majitelé tu příliš času vařením netráví. Na tento koutek volně navazuje stěna se zabudovanou nástěnnou televizí. Po celé délce se pak rozprostírá částečně odkrytý úložný prostor, a to jak pro kuchyňské účely, tak pro knihy nebo drobné dekorace, které patří spíše do obývacího prostoru.

Na protější straně kuchyně byste se mohli usadit ke skleněnému jídelnímu stolu. Zrcadlová stěna, se kterou je spojený, tu hraje velkou roli, protože v sobě odráží jak denní světlo, tak bílou barvu ze stěn. Tato kombinace je do malých bytů jako stvořená. Skleněné stropní osvětlení je už jen třešničkou na dortu.

V obývacím pokoji nesmí samozřejmě chybět pohodlná sedačka, na které si majitelé mohou odpočinout po návratu z práce. Pro úsporu místa zvolili designeři jednoduchý, ale praktický konferenční stolek, který kromě ovladače pojme dvě skleničky vína i několik výtisků časopisů nebo novin. Za prosklenou stěnou se pak pyšní ložnice zařízená ve stejném duchu celého bytu. Funkci úložného prostoru tu plní skleněná vestavná skříň, která sousedí s dveřmi do koupelny.

Přilehlá lodžie je jakousi odpočívárnou, kuchyní, koupelnou i pracovnou v jednom. V první řadě slouží samozřejmě k posezení ve dvou či s přáteli, ale ani tady nezůstal zbytečný prostor nazbyt. Zrcadlovou stěnu na jedné straně, rámovanou úložným prostorem, propojuje sedací souprava s dvěma proutěnými taburety a skleněným kulatým stolkem světlý pracovní kout, do kterého se skrze velké okno inspirace jenom hrne.

Koupelna je, podobně jako kuchyně a lodžie, vybavená stejným nábytkem, a velké nástěnné zrcadlo pro optické zvětšení a zesvětlení prostoru tu také nechybí.

Zdroj: Estúdio Ela Arquitetura

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login