Koupelny

Jak vybrat umyvadlo, aby plnilo svůj účel a zároveň vypadalo dobře

Od   | 

Výběr umyvadla do koupelny se zdá poměrně snadnou věcí, stačí přece jen vědět rozměry a vybrat to, které se nám líbí. Jenže pak vás zavalí množství tvarů, velikostí, barev, materiálů, stylů a najednou si nevíte rady. Přitom právě umyvadlo je nepostradatelnou součástí koupelny a je důležité, aby nejen dobře vypadalo, ale zároveň plnilo všechny požadované funkce. Jak ho správně vybrat?

Umyvadla na desku mohou mít nejrůznější tvary. Zdroj: Duravit

Vyberete kamenné korýtko, dřevěný ovál, klasické keramické umyvadlo nebo jednoduchou bílou eleganci? Toužíte mít velké, malé, jedno nebo dvě? Než se vydáte obhlédnout kompletní nabídku na trhu, nejdříve zvažte, jak má celá koupelna vypadat, jak bude veliká a v jakém bude stylu. Vana i sprcha tvoří spolu s umyvadlem nejdůležitější vybavení koupelny a měly by spolu vizuálně ladit barevně, stylově i velikostí.

 

Proč mít v koupelně termostatické baterie?

 

Jak vyřešit umístění umyvadla?

Jakémukoliv výběru předchází plánování. Co vše v koupelně bude umístěné? Chcete pořídit vanu, nebo jen sprchový kout? Počítáte s nábytkem do koupelny a s WC, nebo máte v plánu umístit toaletu zvlášť? Toto jsou ty nejzákladnější otázky, které byste si měli položit, než začnete s výběrem. Zároveň myslete také na své pohodlí, protože před umyvadlem byste měli ponechat alespoň 80 cm prostoru a po stranách 10 cm. Výška by měla být kolem 85 cm. V menší koupelně upusťte od větších a subtilnějších kousků. Dejte přednost raději praktickému umyvadlu. Důležitou roli hraje také způsob instalace. Stojí buď na silné keramické noze nebo na konstrukci ze dřeva či kovu. Velmi oblíbenou variantou je pak umyvadlo zapuštěné do desky. 

Ideální výšku umyvadla ověříte tak, že při mytí rukou vám nezačne stékat voda směrem k loktům.

Ideální rozměry

Ať se podíváte do jakéhokoliv obchodu, brzy zjistíte, že jste doslova zaplaveni nejrůznějšími druhy umyvadel, které se od sebe liší tvarem, velikostí a druhem. A ne každé je samozřejmě vhodné právě pro vás. Někdy ovšem tak trochu převládne design nad praktičností, což se může brzy vymstít. Po čase používání najednou zjistíte, že máte sice překrásný kousek, ale při umývání cákáte vodu všude kolem sebe. Vybírejte opravdu pečlivě tak, aby vám seděl daný rozměr, a pokud tápete, nechte si poradit.

Také rozměry hrají důležitou roli.
Zdroj: Hansgrohe

Který koupelnový nábytek padne přesně do rozměrů vaší koupelny?

 

Rozměry umyvadel:

  • Velké rozměry: 80 až 100 cm šířky (do velkých koupelen můžete dát i dvě umyvadla)
  • Standardní šířka: 50 až 65 cm (hloubka 45 až 50 cm)
  • Malá umyvadla: šířka kolem 50 cm
  • Umývátka: šířka 35 cm, hloubka 20 cm (hodí se především na toalety)

I v malých koupelnách můžete získat odkládací plochy kolem menšího umyvadla. Zdroj: Ravak

Populární materiály

Klasickým a nestárnoucím materiálem je dozajista keramika a s ní určitě chybu nikdy neuděláte. Další materiály se ale hlásí o slovo. V současné době jsou velmi oblíbená umyvadla také ze smaltované oceli, dále mohou být skleněná, dřevěná či z jeho imitace, z kamene a litého mramoru. Cenově stabilní a dostupná je právě zmíněná keramika. Už dávno neplatí, že musí být jen bílá, protože dnes jsou k dostání umyvadla pastelová, různě zdobená a se speciální povrchovou úpravou, kdy po povrchu snadno stečou kapky vody a vodní kámen se na povrchu tolik neusazuje. Snadno se udržuje a jde o velmi praktický materiál. Stačí umýt čistou vodou, přetřít hadříkem a je hotovo. Jen pozor na abrazivní přípravky, v některých případech mohou povrch narušit a zničit. Sklo sice působí luxusně a draze, ale z praktického hlediska vás příliš nepotěší. Umyvadlo je rozhodně mnohem křehčí, špatně se udržuje a zejména do rodin s dětmi jej nelze příliš doporučit. Kamenná umyvadla ze žuly, mramoru, travertinu, korálu nebo modrého kamene patří mezi velmi vyhledávaná. Jsou ovšem hodně drahá.

U vestavného umyvadla kontrolujte spoj mezi umyvadlem a deskou. Nesmí sem zatékat. Zdroj: Grohe

Z jakých typů umyvadel můžete vybírat?

Umyvadla jsou k dostání v různých provedení a dělí se hned do několika skupin. Máme pro vás jejich přehled, který vám pomůže lépe se orientovat.

Závěsná

Závěsná umyvadla patří k nejoblíbenějším typům a hodí se do malých i velkých koupelen. Vybrat můžete různé tvary, tato umyvadla jsou také cenově dostupná, což je jejich další velká výhoda.

Zápustná

Zápustná umyvadla působí velmi elegantně a spolu s klasickými závěsnými patří mezi nejoblíbenější. I zde můžete pořídit nejrůznější tvary a barevné varianty. Jsou vhodnější do velkých koupelen a lze je zapustit částečně nebo úplně. Často si lidé nechávají zapustit hned dvě umyvadla vedle sebe. Dobře se udržují, protože vás nikdy nečekají žádné špatné záhyby. U tohoto provedení je nutné hlídat spoje mezi umyvadlem a deskou. Nesmí sem zatékat.

Umyvadlové mísy na desku

Jsou oblíbené zejména pro jejich vzhled, protože vypadají opravdu dobře. V nabídce jsou keramické, ze smaltované oceli, ale i kamenné nebo třeba dřevěné. Umisťují se na plochu, která zároveň slouží jako odkládací prostor. Umyvadlová deska bývá opravdu velká a pojme hodně věcí. Samozřejmě její konečná velikost je ovlivněná velikostí koupelny. 

Typ umyvadla se odvíjí od samotné koupelny.
Zdroj: Hansgrohe

Trendy je hybridní baterie. O co přesně jde?

 

Nábytková umyvadla

Nábytková umyvadla fungují hodně podobně jako zápustná. Jsou vyrobena tak, aby se dala vsadit do nábytku, který je k tomu určený. Myslete při koupi na to, že ne každé umyvadlo je určené pro zapuštění do nábytku. Proto se informujte vždy předem, zda lze dokoupit k vámi vybranému modelu také skříňku.

Dvojumyvadla

Ve velké koupelně máte samozřejmě širší možnosti při vybírání vybavení a dostáváte prostor pro fantazii. Pokud máte možnost a místo, zvažte pořízení dvojumyvadla. Oceníte ho zejména tehdy, když máte děti. Při jeho plánování uvažujte, zda máte dostatek místa kolem něj, to proto, abyste se u něj moc nestrkali.

Ve velké koupelně oceníte dvojumyvadlo. Zdroj: Geberit

Umývátka

Malá umývátka se využívají zejména na toaletách nebo ve velmi stísněných prostorech. Umývátko na toaletě nebo například v technické místnosti zajistí, že návštěvy nemusí chodit pokaždé do koupelny, když použijí toaletu či si potřebují umýt ruce.

Umyvadla s přepadem a bez přepadu

Umyvadla s přepadem ochrání před případným vytopením domácnosti a sousedů díky bezpečnostní pojistce. Když někdo nezavře kohout, nestane se, že voda z umyvadla vyteče na podlahu. Také se v něm dá poměrně pohodlně prát prádlo. Umyvadla bez přepadu jsou o fous hezčí, ale chybějící pojistka může zapříčinit nechtěnou potopu.   

Umyvadla mohou být i barevná. Zdroj: Koupelny Ptáček

 

Fotogalerie

 

Jak správně osvětlit koupelnu?

 

 

You must be logged in to post a comment Login