Technika v domácnosti

Jak vybrat radiátor a jak je to s jeho umístěním?

Od   | 

Radiátory patří mezi nejčastější zdroj vytápění a to jak v bytech, tak rodinných domech. Dnešní nabídka se již neomezuje pouze na klasické žebrové radiátory, které byly kdysi vídány všude. Dnešní radiátory mohou v interiéru působit jako designový prvek. Podle čeho ale takový radiátor vybrat a kam ho umístit?

U radiátoru je stěžejní nejen výběr, ale i umístění. Zdroj: Zehnder

Materiál radiátorů

Litinové radiátory – tento typ radiátorů se nahřívá sice pomalu, ale na druhou stranu z nich déle sálá teplo. Jejich nevýhodou je složitější instalace a manipulace, protože jsou poměrně těžké.

Kovové radiátory – cenově vyjdou oproti litinovým radiátorům levněji a zároveň neváží tolik kilo. Díky tomu je jednodušší i manipulace. Jejich hlavním plusem je odolnost a rychlé nahřívání.

Hliníkové radiátory – díky jejich vzhledu a široké škále barev se hodí do moderních a nadčasových interiérů. Jsou lehké a jejich instalace a manipulace je snadná. Velkou výhodou je maximální vodivost tepla a také to, že se nahřejí i při nízkých teplotách. Díky tomu snižují celkové náklady na vytápění a mnoho uživatelů se k nim stále častěji uchyluje.

Nezapomeňte, že i radiátor může být sám o sobě i dekorací. Zdroj: Zehnder

Provedení radiátorů 

Žebrové radiátory – patří mezi klasiku a zároveň nejstarší provedení radiátorů, které se však i v dnešní době těší velké oblibě. Radiátor tvoří jednotlivá žebra, která mohou být dvouřadá, i víceřadá – to závisí na požadovaném výkonu. 

Deskové radiátory – velmi oblíbenou variantou jsou deskové radiátory, ve kterých jsou jednotlivá žebra schována. Díky tomu působí moderně, stylově a netradičně. Deskové radiátory jsou vyrobeny převážně z oceli, nebo hliníku a proto rychle hřejí. 

Koupelnové radiátory – tyto žebříkové radiátory skvěle slouží nejen k vytopení místnosti, ale zároveň jako sušáky na mokré ručníky a osušky. Na trhu najdete nejrůznější provedení, barvy, i velikosti a podle využívané energie lze zvolit elektrické, teplovodní, nebo kombinované radiátory. 

Koupelnový radiátor Zehnder Kazeane vyzdvihne vzhled koupelny na maximum

 

Velikost místnosti a výkon radiátoru je stěžejní

Při výběru je potřeba dbát zejména na výkon. Obecně platí, že na 1 metr čtvereční je zapotřebí výkon radiátoru alespoň 60 – 100 Wattů. Mimo to je potřeba vzít v potaz i to, o jakou místnost se jedná, zda je budova zateplena a kolik stupňů je venku. Při výběru výkonu může pomoci jednoduchý vzoreček: plocha místnosti v metrech čtverečních x výška místnosti v metrech čtverečních x 40 Wattů.

Tepelné ztráty

Tepelným ztrátám se neubráníme. V první řadě je otázka, kde se vlastně dům nebo byt nachází. Pokud je na otevřeném prostoru, kde jsou horší povětrnostní podmínky, budou tepelné ztráty o něco vyšší než u domu v závětří. Stejně tak jestliže se jedná o dobře odizolovaný dům, teplo se udrží více, než u domu, kde není odizolovaná střecha, zdi ani podlahy. Tepelné ztráty mohou mít na svědomí i okna. Čím více prosklené plochy, tím vyšší ztráty budou. Pozor si dávejte také na neutěsněná nebo stará okna. 

Tepelné ztráty se mohou zvýšit například netěsnícími okny. Dopřejte si proto kvalitní okna. Zdroj: Vekra

Umístění radiátoru

Radiátor je ideální umístit na takovou stěnu, která dále nesousedí s další místností. Radiátor umístěte nejlépe pod okno, kudy do bytu proniká studený vzduch zvenku. Topení dokáže během chvíle dovnitř hnát ohřátý, příjemný vzduch. Jestliže se rozhodnete radiátor umístit jinam, měl by být cca o 20 – 25% větší než varianta pod oknem. Zároveň dbejte na to, aby byl umístěný nejméně 10 centimetrů nad podlahou a zároveň alespoň 10 centimetrů pod parapetem. 

Radiátory by nemělo nic blokovat. Zdroj: Pixabay

Zdroj: bydleni.cz, zehnder.cz

Fotogalerie:

 

Radiátor Zehnder Charleston patří k nestárnoucí klasice

 

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login