Inspirace

Jak stylově pověsit závěsy a záclony: Nejčastější a nejmodernější způsoby

Od   | 

Interiér bez záclon a závěsů může mnohdy působit nezabydleně až prázdně. Textil na oknech prostor příjemně zjemní a oživí. Jaké jsou nejčastější způsoby, jak ho zavěsit?

Výjimkou není zatahování na dálkové ovládaní, případně pomocí vypínače. Zdroj: Atelier Orsei

Hliníkové kolejničky

Neprodávanějším uchycením pro záclony a závěsy patří hliníkové kolejničky, které jsou variabilní šířkou i barevnou škálou. Podle tvaru místnosti lze zvolit i různě zaoblené kolejnice, nebo na uchycení myslet již při stavbě a zvolit takovou variantu kolejnic, kterou lze zabudovat do sádrokartonu a není vidět. U hliníkových kolejniček se nejčastěji používá řasicí stuha. Ta se našívá na horní okraj záclony, nebo závěsu a textilie se následně řasí. Na trhu najdete různé druhy stuhy, podle kterých pak docílíte přesně takového řasení, jaké chcete. K řasicí stuze jsou našity kapsičky, do kterých se následně umísťují háčky, pomocích nichž se závěs nebo záclona věší na kolejničky.

 

Kde navrhnou i ušijí záclony, závěsy a další textilní dekorace?

 

Chcete-li vyzkoušet něco jiného, zkuste řasicí stuhu, která se však neřasí, ale pouze ohýbá do vámi zvolených jemných vlnek. Na řasicí stuze najdeme šnečky, které se zavěšují do speciálních jezdců napojených na šňůrku. Ta poté vytváří rozteč jednotlivých elegantních vln, a zajišťuje tak finální vzhled. 

Velmi oblíbený způsob je věšení na vlnu. Zdroj: Ateliér Orsei

Tyčové garnýže

Velmi oblíbené jsou i tyčové garnýže, kterých na trhu najdeme opravdu širokou škálu. Vybírat můžete nejrůznější průměry, barvy, ale hlavně i dekorativní koncovky. Novinkou jsou tyče, které se přidělávají na zeď na konzolích, nicméně zespodu mají vyfrézovanou drážku, ve které záclony a závěsy jezdí naprosto stejně jako v kolejničkách. Na tyčové garnýže se nejčastěji věší záclony a závěsy pomocí kroužků. Ty lze opět zvolit v libovolné barvě, velikosti i průměru. Na okně vypadají vkusně, elegantně a manipulace s nimi je velmi jednoduchá. 

 

Nejčastější způsoby zavěšení 

 

Způsoby zatahování

  • ručně – závěsy a záclony jednoduše zatahujeme a roztahujeme rukou
  • na oponu – na konci tyče je přidělán provázek, pomocí kterého se závěsy nebo záclony roztahují jako opona v divadle
  • motorické – využít lze samostatný vypínač nebo dálkové ovládání

Zdroj info: Ateliér Orsei, Kapitoly o bydlení, Zútulněte si domov textiliemi

Fotogalerie:

 

Co je well-being koncept a proč ho zanést do svého domova?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login