Kuchyně

Jak správně vybrat nerezový dřez

Od   | 

Přestože se dřezy vyrábí z různých materiálů, mezi nejprodávanější patří dřezy vyrobené z nerezu. Na trhu jsou v nejrůznějších cenových relacích a mnohým se mohu zdát stejné. Jak najít ten správný, kvalitní, který vám poslouží desítky let?

Správnou výšku dřezu určíme tak, že se k němu postavíme a dlaněmi se dotýkáme dna dřezu

Správnou výšku dřezu určíme tak, že se k němu postavíme a rukama se dotýkáme dna dřezu

U dřezu strávíme při vaření hodně času, proto musí vyhovovat ve všech směrech. Důležitá je například jeho výška. Špatné je, když se hrbíme a ohýbáme záda, protože je umístěný buď příliš nízko, nebo je zbytečně moc hluboký. Platí totiž pravidlo, které je dobré znát:

Když se postavíme rovně a volně spustíme ruce, měly by se dotýkat dna dřezu.

Pro vyšší postavy je vhodná výška dřezu od podlahy 100 – 105 cm, standardních 86 cm nemusí každému vyhovovat. Stejně tak nemusí být vždy optimální mít dřez hluboký 19 cm, stačí běžných 14 cm. Většinou také děláme chybu, když dřez při plánování kuchyně řešíme až na posledním místě. Vždy by měl být zakomponován v nákresu, abychom prostor kuchyně prakticky využili (hlavně nás limituje velikost a tvar).

Kvalita a provedení

Stále nejčastěji najdete v domácnostech dřezy nerezové a z takzvaných kompaktních materiálů.

Kvalitní nerezový dřez by měl být vyrobený z oceli o tloušťce od půl do jednoho milimetru.

Takové výrobky se vyznačují dlouhou životností, odolávají i vysokým teplotám a poradí si i třeba se šťávou z ovoce, která na jiných materiálech zanechává barevné skvrny. Samozřejmostí je odolnost vůči korozi. Hladký povrch nerezi pak zabraňuje usazování bakterií a zjednodušuje jeho údržbu. I když právě hladký povrch s sebou může přinášet jeden problém – jsou na něm patrné rýhy. Ocel má totiž jednu nevýhodu, a to že se snadno poškrábe. Tato poškození jsou pak vidět hlavně na novém výrobku, kde je patrné, jak jich přibývá, časem už to však tolik nevnímáte. I když je pravda, že se firmy snaží tento nepříjemný pocit zmírnit, a tak kromě lesklých hladkých dřezů některé značky nabízejí část svých výrobků s dekorem či takzvanou tkanou strukturou. Tento povrch však nese také svá úskalí a není u zákazníků až tak vyhledávaným artiklem. Tyto dřezy mají na povrchu matnou texturu, která je méně citlivá na drobné škrábance a ty na ní nejsou tolik vidět. Na druhé straně však u takových dřezů odpadá výhoda snadné údržby, přece jen je dekor náchylnější na usazování nečistot, a musí se proto věnovat více péče jeho čištění. Toto zdokonalení se moc neuchytilo, k mání v takovém provedení vždy bývá jen několik málo typů a velikostí.

Nerezový dřez, spodní montáž

Nerezový dřez, spodní montáž

Nerezové dřezy jsou dostupné v několika variantách montáže:

Horní montáž – osazení dřezu na pracovní desku
Horní montáž – plochý okraj – osazení dřezu na pracovní desku, ale okraj dřezu je snížený, tudíž není tak velký přesah mezi dřezem a deskou
Montáž do roviny – tyto dřezy jsou zabudované v úrovni pracovní desky (většinou do žuly a umělých kamenů)
Spodní montáž – dřezy jsou umístěny pod úrovní pracovní desky (většinou do žuly a umělých kamenů)

Takovou variabilitu nenabízejí žádné jiné dřezy. Dřezy z kompaktních materiálů lze osadit horní či spodní montáží.
Nerez je navíc plně recyklovatelný materiál a jeho životnost doposud jiný materiál nepřekonal.

Něco nového?

I když by se zdálo, že v oblasti nerezových dřezů není už co vymýšlet, je tomu právě naopak. I design nerezových dřezů lze přizpůsobit dnešním požadavkům na moderní kuchyně.

Příkladem je Franke Largo Workcenter. Jak napovídá jíž sám název, opravdu se jedná o takové multifunkční dřezové centrum, které vám usnadní každodenní práci u dřezu. Dřez LAX 211/611-W-45 je nerezový jednodřez s odkapovou plochou, boxem a košem, určený do skříňky od 800 mm a nabízí mnoho praktických výhod. Charakteristickým rysem nového pohodlí je takzvaný box modul, který je umístěn vedle dřezu. Větší box je určen pro biologický odpad, menší pro kuchyňské potřeby, například houbičku na nádobí, čisticí pastu FRANKE Twister a jiné. Dřez je dostupný u všech prodejců FRANKE za doporučenou prodejní cenu 29 645 Kč včetně DPH. V ceně dřezu je box i koš.

Nerezový dřez LAX 211-611-W-45

Nerezový dřez LAX 211-611-W-45

Dalším nerezovým dřezem je Franke Centinox – praktický dvoudřez určený pro spodní montáž, označení CMX 160-50/17, spodní skříňka od 800 mm, pouze ve variantě odkapová miska vlevo. Dřez je dostupný u všech prodejců FRANKE za doporučenou prodejní cenu 31 460 Kč včetně DPH. V ceně dřezu je box i koš.

Nerezový dřez CMX 160-50-17

Nerezový dřez CMX 160-50-17

Třetím příkladem nerezového dřezu je Franke Euroform, jeden z nejprodávanějších a cenově nejdostupnějších dřezů. EFN 614-78, spodní skříňka od 500 mm, možné dokoupit přípravnou desku a koš. Dřez je dostupný u všech prodejců FRANKE za doporučenou prodejní cenu 2 783 Kč včetně DPH.

Nerezový dřez EFN L 614-78

Nerezový dřez EFN L 614-78

 

Nezapomeňte, že…

I do domácností s myčkami potřebujete nejlépe jeden a půl dřez, případně dřez s odkapávací plochou.

Pro ně musíte mít na pracovní ploše minimálně 50 centimetrů volného místa. I když se zpravidla kupují dřezy o deset centimetrů větší, a to kvůli standardní šedesáticentimetrové velikosti skříněk, do nichž se osazují. Ale pokud to místo dovoluje, nebo si to vaše kulinářské experimenty žádají, klidně můžete mít v kuchyni i dvoumetrové dřezy se spoustou praktických doplňků, které se rázem změní v oblíbené pracoviště na přípravu všech pokrmů.

Fotogalerie – příslušenství ke dřezům

 

FRA_Logo_Divisionen


Komentáře

You must be logged in to post a comment Login