Zahrada
Jak si poradit s úzkou zahradou a co nejlépe ji využít?
Dlouhou a úzkou zahradu má hodně z nás. Možná byste raději trochu jiný tvar, ale na druhou stranu je skvělé, že zahradu vůbec máte a dobrou zprávou je, že ji lze snadno proměnit v krásnou oázu. Stačí dodržovat několik pravidel.
Zejména ve městech patří takový tvar k těm běžnějším. Možná se vám úzká zahrada zdá stinná a špatná. Dobré nápady a styl přitom snadno dokáží přinést do každého prostoru přívětivost a eleganci bez ohledu na velikost nebo tvar.
Kam pro tepelné čerpadlo?
Vytvořte stupňovitý terén a dejte každému prostoru účel
Jedním ze způsobů, jak udělat nudný, úzký pozemek zajímavější, jsou stupně. To přitáhne pohledy lidí vzhůru a pomůže zamaskovat podlouhlý vzhled připomínající chodbu. Rozhodně však nemusí jít jen o rovné linie a hranaté tvary. Různě zakřivené terénní úpravy vypadají mnohem příjemněji a prostor působí širší. Použijte kruhy, čtverce i obdélníky pro trávníky nebo dlažbu v každé části zahrady. Ideálně umístěte na vyvýšené místo stůl a židle, abyste získali ten nejlepší výhled. Pro větší soukromí přidejte zástěny, slunečník a máte o pohodové posezení postaráno.
Vytvořte různé oblasti. Jedna může být pro děti, další pro stolování. Jednotlivé části dobře zvažte podle slunce a stínu. Děti by si neměly hrát v pravé poledne na slunci a vy zase nechcete vychutnávat ranní kávu v prudkém slunci, ale ani v úplném stínu. Není potřeba využívat přímo pevné bariéry. Jen naznačte prostor, ale umožněte průhledy. Definujte jej například tvarem dlažby či trávníku, použijte část mříží nebo výsadby. Rozdělením prostoru můžete získat několik skrytých zákoutí, tiché tajné oblasti. Vyzkoušejte a najděte si své oblíbené místo pro pohodlné sezení či houpací síť.
Dlažba na terasu, nebo do zahrady?
Vytvořte zástěny
K vytvoření příjemné úzké zahrady vám pomohu zástěny, které vzniknou pomocí výsadby. Můžete buď přímo v zahradě naznačit různé části a tzv. místnosti nebo vysadit rostliny na okrajích a získat větší soukromí. Před ploty nebo jako ohraničující rostliny lze použít tis a habr. Zaberou málo místa a poskytnou silné zelené pozadí s dobrou výškou. Tis a vavřín budou zelené po celý rok, habr a buk v zimě listy ztrácí. Jestliže chcete vytvořit různé oblasti v zahradě, hodí se spíš vyšší rostliny. K vytvoření formálního designu použijte stejné rostliny jako na hranicích pozemku. Pro méně strukturovaný, měkčí vzhled zasaďte vysoké rostliny jako sporýše nebo žluťuchy. Získáte krásný a průsvitný závěs. Silnější ale neformální bariéru mezi různými oblastmi umí zařídit vysoké trávy. Pro trvalejší stálezelenou stěnu rostlin vyzkoušejte bambus, ale pozor na ty, které se agresivně šíří. V tomto ohledu stojí za vyzkoušení černý bambus.
Detaily dělají divy
V omezeném prostoru dlouhé a úzké zahrady se dobře uplatní vonné rostliny. Ideální je mít takové, které kvetou v různých ročních obdobích. Na jaro se hodí lýkovec, v létě zimolez. Zahradu udržujte upravenou. Lemování záhonů pozvedne vzhled na vyšší úroveň. Lemování nemusí být nikterak drahé a pohodlně ho zvládnete umístit i sami. Pokud vytvoříte vodní prvek s tekoucí vodou, zamaskuje to hluk od sousedů a tekoucí voda má navíc uklidňující účinky.
Co zasadit do úzkých záhonů?
Obložili jste zahradní prostor záhony? Pak vás možná zajímají vhodné rostliny k zasazení. Vyšší odrůdy jsou dobrou možností, protože zamaskují hranice a soudržné barevné schéma zabrání tomu, aby vzhled působil chaoticky. Zahradu vám rozzáří krásný a popínavý plamének, hravou strukturu s živými fialovými či bílými květy ve tvaru koule přinese allium, krásným výběrem je verbena bonariensis a zbožňují ji i opylovači. Dobře se pěstují japonské sasanky, které kvetou od léta až do konce podzimu a do moderních pozemků skvěle zapadnou kapradiny.
Velké chyby, kterých je třeba se vyvarovat
V dlouhých a úzkých zahradách je největší chybou umístění jen jedné cesty. Bude celému vzhledu dominovat a zdůrazní problematický tvar. Když bude všude trávník a zasazené rostliny jen po okraji, nevypadá to dobře. Tvar trávníku zvýrazňuje délku zahrady a záhony na bocích zase ubírají na šířce. Stejně tak nedávejte posezení podél stran. Celek bude působit jak v čekárně u lékaře. Další častou chybou je použití tmavých barev na ploty. Dlouhé a tenké zahrady mají často problémy se stínem a natření plotu na tmavou barvu nasává světlo. Rostliny s trny se do úzkých prostor taktéž nehodí. Zvlášť, když se kolem nich hodně často chodí a manévruje. Hrozí časté zachycení o oděv nebo popíchání třeba u dětí.
Pohodlí
Zahradní domeček na práci, hernu nebo jen jako chvilkový únik může být jednou z nejlepších investic a hodí se i do takové zahrady. Umístěte jej do spodní části. Prostor vám nebude chybět, protože tam stejně málokdo chodí a vytvoříte důvod, proč na konec chodit. Do horní části se hodí pergola, altánek nebo jiné posezení.
Fotogalerie:
Zdroj info: Naše zahrady, Nepravidelné pozemky: Jak je správně osázet? Rady pro chytrého zahradníka
Hledáte pohodlné křeslo?
You must be logged in to post a comment Login