Rady a tipy

Jak se pozná špatný projekt zimní zahrady?

Od   | 

Možná jste tuto zimu dospěli k názoru, že tu příští nebudete čekat, až se vše zazelená, ale pořídíte si zimní zahradu, abyste mohli být v zeleni celý rok. Než se do toho pustíte, podívejte se, jaké jsou nejčastější chyby. Podle nich se totiž pozná špatný projekt zimní zahrady.

 Nevhodná plastová konstrukce

Kvalitní projektant by se měl při přípravě projektu zimní zahrady vyvarovat zejména nevhodného použití plastových profilů, které jsou jako konstrukční materiál pro střechu a nosné sloupy zimních zahrad nevhodné. „Zatímco například výplňové prvky do svislých částí zimní zahrady mohou být vyrobeny i z plastu, použití plastových profilů pro nosnou část zimní zahrady se z důvodu omezené statické únosnosti plastu nedoporučuje,“ upozorňuje Ing. Miroslav Culka z firmy Dafe-Plast. Na materiálu pro stavbu zimní zahrady tedy rozhodně nešetřete. Ideální volbou může být například hliník, a to především pro jeho trvanlivost, nenáročnost na údržbu a pevnost. „V případě potřeby lze hliníkovou konstrukci navíc vyztužit podpůrnou ocelovou konstrukcí, aby stavba vyhovovala všem parametrům externího, a někdy i extrémního zatížení sněhem a větrem,“ dodává pan Culka.

Zimní zahrada se střešním odvětráváním pomocí okenního ventilačního křídla ovládaného řetězovým pohonem.

Zimní zahrada se střešním odvětráváním pomocí okenního ventilačního křídla ovládaného řetězovým pohonem.

Špatná orientace

Při návrhu projektu zimní zahrady je třeba zohlednit také její orientaci ke světovým stranám. „Není příliš dobré orientovat zimní zahrady zcela na jih nebo na sever. Ideální je jejich nasměrování na jihovýchod či jihozápad, které zaručí, že v nich nebude v odpoledních hodinách přímý sluneční svit,“ říká Ing. Miroslav Culka. Pokud vám však dispozice domu nedovolí orientovat zimní zahradu jinak než přímo na sever nebo na jih, vyplatí se zvážit, jestli by nebylo vhodné zvolit speciální zasklení, nebo stínící techniku, jež dokáže působení nepříznivých faktorů eliminovat. „Zimní zahrady orientované na sever bývají studené a stinné, ale pokud použijete  izolační skla s nízkou hodnotou součinitele prostupu tepla, promění se v příjemné zázemí,“ radí Ing. Miroslav Culka a dodává: „V zimní zahradě směřující přímo na jih zase budete mít po celý rok dostatek světla i tepla, což však může vést zejména v letních měsících k jejímu přehřívání. Vyplatí se proto zvolit speciální protisluneční skla, nebo vhodnou stínicí techniku.“

Zimní zahrada musí být správně umístěna vůči světovým stranám.

Zimní zahrada musí být správně umístěna vůči světovým stranám.

Nevhodně zvolené zasklení

Za každou cenu se vyvarujte použití polykarbonátového zasklení. „Hlavní nevýhodou polykarbonátu je především jeho barevná nestálost a zejména kondenzace vlhkosti uvnitř komůrek, která může vyústit ve vznik plísní či mechů. Problémem může být také velká hlučnost při dešti nebo silném větru,“ upozorňuje Ing. Miroslav Culka.

Do zimní zahrady můžete umístit i bazén

Do zimní zahrady můžete umístit i bazén

Připravila: Redakce, Foto: Dafe Plast

Fotogalerie:

Související články:

Zabydlené balkony a terasy

Venkovní kuchyně

Cestičky v zahradě

Světla do zahrady,která nepotřebují kabel


You must be logged in to post a comment Login