Architektura a design

Jak se bydlí v barokní faře

Od   | 

Noví majitelé a stavebníci přebudovali původní neobydlenou a zdevastovanou barokní budovu fary na dům snů. K renovaci přistupovali s neobyčejným nasazením a citlivostí pro památkově chráněnou barokní stavbu, která tvoří spolu s dalšími hospodářskými budovami a malou říčkou, lemovanou staletými jasany, javory, habry a vrbami,  půvabný celek se silným duchem místa – geniem loci.

Majitelé měli snahu vrátit stavbě její původní, čistě barokní charakter. Vše probíhalo pod přísným dohledem památkářů a majitelé se řídili jejich radami a požadavky. Postupně zrenovovali a zmodernizovali celý areál – hlavní obytnou budovu, čeledník s chlévy, dřevěnou roubenou stodolu, kamennou stodolu i oplocení včetně malebné brány s vraty.

Prostor pro obývací pokoj v přízemí před rekonstrukcí

Prostor pro obývací pokoj v přízemí před rekonstrukcí

Obývací pokoj v přízemí po rekonstrukci. Je vybaven novodobým mobiliářem, který je zvolen tak, aby tvarové harmonizoval s novorenesančním prostředím.

Obývací pokoj v přízemí po rekonstrukci. Je vybaven novodobým mobiliářem, který je zvolen tak, aby tvarově harmonizoval s novorenesančním prostředím.

Původním místnostem hlavní budovy bylo určeno nové využití tak, aby vyhovovalo provozu rodiny. V přízemí a v patře jsou zrekonstruovány dvě haly, z toho jedna obytná s historickým krbem, dále sedm pokojů, kuchyně, spíž a dvě koupelny s WC. Fara postupně dostávala svou původní krásu. Některé nevhodné pozdější stavební úpravy byly při rekonstrukci odstraněny a příslušné stavební části navráceny do původního stavu z doby výstavby v polovině 18. století. Majitelé se snažili použít k renovaci jak původní dobové technologické postupy, tak nově vyvinuté technologie.

Řešení interiérů je také zdařilé. Podařilo se v nic zachovat romantického ducha historického prostředí s řadou původních, řemeslně a umělecky restaurovaných prvků. Provedená renovace fary byla oceněna titulem Stavba roku 2013 Pardubického kraje v kategorii rodinné a bytové domy.

Prostor kuchyně před rekonstrukcí

Prostor kuchyně před rekonstrukcí

Nově vyřešená kuchyň je celá vybavena nábytkem z IKEA. Dobový vzhled ji dávají repliky vzorů obkladů i tvarované nábytkové úchytky a doplňky.

Nově vyřešená kuchyň je celá vybavena nábytkem z IKEA. Dobový vzhled ji dávají repliky vzorů obkladů i tvarované nábytkové úchytky a doplňky.

Rekonstrukce vlastní fary trvala tři roky. Musela se řešit narušená statika konstrukcí, bylo nutné provést opravy a renovace všech povrchů omítek, podlah, výplní otvorů i střešní krytiny. Některé stavební prvky, jako třeba dubové schodiště, vnitřní dveře a zárubně se daly opravit.  Vchodové dveře a okna se však musely vyměnit. Pro vnitřní pohodu bylo třeba zajistit novou tepelnou izolaci stropu pod půdou a modernizovat veškeré instalace včetně topení. Majitelé se s nezdolnou pečlivostí zabývali odpovídajícími stavebními detaily, repasováním některých stavebních částí, řešením dobových replik a sháněním vhodných zařizovacích předmětů.    

Novorenesanční výmalba stropu z 1. poloviny 19. stol. v jedné z ložnic před rekonstrukcí.

Novorenesanční výmalba stropu z 1. poloviny 19. stol. v jedné z ložnic před rekonstrukcí.

Zrestaurovaný novorenesanční strop s výmalbou v ložnici v 1. patře, kde bylo nutno řešit i jeho statické podchycení.

Zrestaurovaný novorenesanční strop s výmalbou v ložnici v 1. patře, kde bylo nutno řešit i jeho statické podchycení.

Některé stavebně umělecké prvky byly restaurovány, například pískovcová ostění, dále klasicistní kachlová kamna z první poloviny 19. století v pokoji v patře nebo nádherná novorenesanční výmalba stropu v jiném pokoji v patře. Rovněž byly doplněny některé v minulosti odstraněné výrobky, například barokní sponkové mříže na oknech a kované dveře krbových komor.

I u nově položených dlažeb a obkladů majitelé dbali o dobový vzhled.  Do haly v přízemí užili neorenesanční motiv kobercového vzoru. V kuchyni uplatnili repliky barokních obkladů, v horní koupelně pak repliku kobaltově modrého vzoru z 19. století. Originální půdovková historická dlažba v hale v prvním patře je původní, pouze sejmutá, zrenovovaná a nově položená na rekonstruovanou podlahu.

Hala v 1. patře před celkovou rekonstrukcí. Na stropě je ještě vidět původní pobití.

Hala v 1. patře před celkovou rekonstrukcí. Na stropě je ještě vidět původní pobití.

Celkově zrekonstruovaná hala v 1. patře. Bylo sneseno podbití původního trámového stropu, trámy byly odhaleny a byl zrenovován celý povrch stropu. Restaurátorským způsobem bylo nutno opravit zdivo a omítky, půdovkovou dlažbu.

Celkově zrekonstruovaná hala v 1. patře. Bylo sneseno podbití původního trámového stropu, trámy byly odhaleny a byl zrenovován celý povrch stropu. Restaurátorským způsobem bylo nutno opravit zdivo a omítky, půdovkovou dlažbu.

Zařizování vnitřního vybavení jednotlivých místností řešili majitelé velice pečlivě s ohledem na historický charakter budovy. Se zaujetím se zabývali každým prvkem, detailem a výběrem vhodných materiálů i nábytku. Usilovali o sjednocení novodobého zásahu celkové renovace v historické stavbě tak, aby výsledkem byl harmonický celek ve všech ohledech.

Dokonce v tomto historizujícím prostředí nepůsobí rušivě vhodně zvolené zařízení ložnice, obývacího prostoru, kuchyně a haly s chodbou v přízemí, kde je převážně běžný nábytek z obchodních domů. Avšak většina historicky vypadajícího nábytku jsou renovované originální kusy z přelomu 19. a 20. století. Několik kusů jsou nově vyrobené repliky. Sedací nábytek v hale v patře jsou repliky vyrobené v Indonésii.

Renovace původní budovy fary a celého areálu je velice zdařilým příkladem zodpovědného, odborného a citlivého řešení renovace barokní stavby.

Fotogalerie:

Připravila: Jarmila Zahradníková, Foto: majitel fary

Související články:

Rekonstrukce usedlosti v Jelenském údolí

Soběstačný dům v Chocni

Bydlíme v Římě. Stylově!

Ve venkovské kuchyni nesmí chybět police

Vintage koupelny

Komentáře