Rady a tipy

Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou?

Od   | 

Dovolená se pomalu blíží a vy už postupně plánujete, co všechno musíte zabalit s sebou, píšete seznamy a odškrtáváte, úkolujete všechny kolem sebe. Bavlněná trička, bundy, boty, cestovní pasy…A proč? Abyste na nic nezapomněli. Myslíte při tom všem shonu i na svou domácnost? I ona potřebuje trochu péče ještě předtím, než se vydáte na cesty.

Myslete na rostliny a zařiďte si někoho, kdo vám je přijde občas zalít. Zdroj: Canstockphoto

Je pravděpodobné, že netoužíte po nemilém překvapení po návratu z dovolené, ať už v podobě uschlých květin, přes zkažené potraviny až po vytopený byt. Ohrožení vzniká i kvůli návštěvě nevítaného nenechavce. Které jednoduché věci můžete udělat, abyste domov připravili na svůj odjezd?

Základní ochrana je taková, že dovolenou aktivně neprezentujete na sociálních sítích a zbytečně na ni neupozorňujete. A nikdy, rozhodně nikdy nenechávejte klíče pod rohožkou, květináčem nebo kdekoliv jinde.

Variabilní pohovka vhodná i do malého bytu

 

Malý úklid

Úklid se vám možná zdá trochu zbytečný, ale věřte, že poslední věc, kterou chcete po návratu domů dělat, je uklízení zapomenutého nepořádku. Bohatě stačí, že budete uklízet oblečení z dovolené. Umyjte koupelnu, záchod, vysajte a vytřete byt. Nezapomeňte na nádobí. Všechny věci odneste na své místo. Po návratu tuto práci náležitě oceníte.

Před dovolenou doma pokliďte. Návrat do čistého domova jen umocní zážitek z ní. Zdroj: O VOA Arquitetura

Odpojte všechny domácí spotřebiče

Všechny spotřebiče, které můžete, vypněte. Snížíte tím riziko požáru na minimum, a navíc vám nebudou zbytečně brát energii. Při bouřce by se také klidně mohly poškodit. Rychlovarné konvice, mixéry, počítače, domácí kina, nabíječky apod. odpojte. Lednici nebo mrazák samozřejmě nechte zapojené. Kdybyste ale odjížděli třeba na měsíc a víc, bylo by vhodnější vyklidit a odpojit i je.

Chladničku i mrazničku nechte zapojenou, ostatní spotřebiče pokud možno vypněte. Zdroj: Candy

 

Vyčistěte lednici a odneste smetí

Když už budete pracovat na úklidu, zkontrolujte také lednici. Potraviny, které se rychle zkazí, sněžte, darujte nebo vyhoďte. Vyneste také koš s odpadky a pytle do tříděného odpadu. Nechcete se vrátit do domu plného nepříjemných zápachů a různých škůdců. Myslete i na své rostliny. Některé vydrží, když je delší dobu nezalijete, ale většina květin nějakou péči vyžaduje. Domluvte se s někým z rodiny, kamarádkou či sousedy, že vám občas přijdou zalít rostliny. Zároveň je přesuňte z místa, kde by na ně mohlo svítit přímo slunce a poškodit je.

 

Chraňte se proti zlodějům

Každý, kdo odjíždí na dovolenou, má pravděpodobně největší obavy z toho, aby se nevrátil do prázdného domu, který navštívili zloději. Možnou ochranou, která by je mohla odradit, jsou světla, která se spouštějí na časovač. Když použijete chytré řešení, můžete ovládat světla na dálku, nebo si je nastavit podle určitého časového harmonogramu. Dnes už existují tak chytré systémy, že můžete mít nastavené zapínání televize, rádia nebo třeba vysavače na pravidelné intervaly. Ochranu ještě zesílí také kamery a určitě hlásiče požárů.

Máte doma trezor? Schovejte do něj veškeré cenné věci, jako jsou důležité dokumenty, doklady, šperky, limitované edice apod.

Zkontrolujte, zda je všechno zamčené

Než odjedete, zkontrolujte, zda máte bezpečně zavřená okna a dveře. Myslete na všechny vchody, i ty ve výšce a ke sklepu. Pečlivě zavřete okna. Není úplně rozumné mít všechno zatemněné. Tím dáváte jasně najevo, že nejste doma. Jestliže odjíždíte a nikdo k vám domů nebude chodit, raději vypněte přívod vody a plynu. Nejednou se už stalo, že lidé přijeli z dovolené a našli vytopený byt a co hůř také vytopený byt sousedů. Proto je vhodné mít vodu zastavenou, abyste takovým nehodám předešli.

 

 

Naprogramujte si termostat

Dobrý způsob, jak ušetřit za energii na dovolené, je nastavení termostatu na dovolenkový program. Mnoho novějších termostatů (chytrých), tuto funkci nabízí. Automaticky nastaví teplotu, když nejste doma. V létě zvýší chlazení, aby nebyla domácnost příliš teplá a v zimě zase sníží teplotu pro vytápění, protože je zbytečně topit na vysoké teploty, když tam nikdo není. Někdy jde nastavovat i přes aplikaci na mobilním telefonu, takže se klidně můžete vrátit domů do příjemně vychlazeného interiéru, nebo naopak do vytopeného.

Moderní kotle můžete ovládat dálkově pomocí mobilní aplikace. Zdroj: Viessmann

 

Gril s infrazářením – měkoučké a šťavnaté masíčko

 

 


You must be logged in to post a comment Login