Zahrada

Jak přes zimu ozelenit terasy a balkony?

Od   | 

Téměř všem kvetoucím rostlinám odzvonilo, z teras a balkonů zmizely veškeré druhy choulostivé na chladnější počasí a z oázy plné zeleně se stal smutný kout. Tak tomu ale nemusí být po celou zimu, stále je čas si balkon nebo terasu vyzdobit, například v duchu pomalu blížících se Vánoc.

Vřesy jsou častým „probarvovačem“ podzimních a zimních truhlíků. Zdroj: Pixabay

Zima sice není obdobím příliš bohatým na vegetaci, ale stále je tu dostatek druhů, které mohou být příjemným oživením šedivé zimy. Mezi takové rostliny se řadí například známé a barevně výraznější vřesy a vřesovce, které dokážou dělat parádu, i když zrovna nepřežijí. U jejich výběru platí jedno zlaté pravidlo, a to, čím sytějších barev jsou jejich květy, tím více jsou celé rostliny citlivější na nepříznivé období. Do truhlíku či jiných nádob jich můžete vysadit hned několik a bránit se nemusíte ani střídání barev. Substrát volte propustný, s kyselejším pH a nezapomínejte ho během zimy udržovat stále vlhký.

 

Venkovní dlažba se pokládá na terče. Jak na to?

 

Nejen zimní, ale celoroční chloubou balkonu nebo terasy může být oblíbený stálezelený břečťan. Dařit se mu bude především v polostinných, stinných koutech či na severně orientovaných stanovištích. Jde o velmi nenáročnou rostlinu, která vám bude dělat radost spoustu let. Pro břečťan je typická jeho tmavě zelená barva, ale existují i panašované kultivary, výborně vypadá třeba ‚Goldheart‘ nebo ‚Golden Child.‘

Stálezeleným břečťanem rozhodně nic nezkazíte. Zdroj: Pixabay

Zapomenout nemůžeme ani na stálezelené keře, jako je zimostráz neboli buxus či bobkovišeň. Buxus uvítá slunce i polostín a hlinitopísčitý substrát. V nádobách se dá sice výborně pěstovat, avšak během zimy mu prospěje umístění na chráněné stanoviště (spíše jižní expozice), také menší zazimování – výborné jsou termoizolační nádoby, ale pomůže i obložení květináče polystyrenem. Co se týká bobkovišní, tak do mobilních nádob se hodí zejména kultivary bobkovišně lékařské  ‚Otto Luyken‘ a ‘Grüner Teppich.’ Ty hlavně nezapomínejte v bezmrazých dnech zalévat.

Skvělou volbou je také atraktivní skalník. Především tyto dva druhy – skalník Dammerův a skalník drobnolistý, jež jsou neopadavé a bez problémů se dají pěstovat i ve venkovních nádobách. Navíc svými zářícími červenými plody podtrhnou atmosféru Vánoc. Stejně tomu tak bude i u typické vánoční rostliny – cesmíny. Tu situujte do polostínu, na chráněné místo a její substrát udržujte vlhčí.

Buxusy můžete tvarovat dle libosti. Zdroj: Canstockphoto

V zimě se na balkony a terasy nehodí snad nic víc než jehličnany, které se dají vánočně ozdobit. Zakoupit a zasadit je můžete s klidem i teď, nezapomeňte ale na drenážní vrstvu a kvalitní substrát, také pravidelnou zálivku i zateplení nádoby (první rok po výsadbě) například polystyrenem, bublinkovou folií nebo jutou. Vybírat můžete mezi množstvím druhů. Do nádob se hodí spíše zakrslé formy jehličnanů, jako je třeba borovice kleč a její kultivary ‚Mops‘ a ‚Mini Mops,‘ dále smrk pichlavý ‚Glauca Globosa,‘ smrk ztepilý ‚Nidiformis,‘ jalovec polehlý ‚Wiltonii‘ a ‚Glauca‘ nebo cypřišek Lawsonův ‚Blue Surprise.‘

Zdroj info: zahradní architektka Alexandra Kuklová, Česká zahrada

 

Fotogalerie:

 

Sauna, kterou můžete používat ještě ten samý den, který ji přivezou

 

 


You must be logged in to post a comment Login