Návštěvy bytů

Jan Antonín Duchoslav a jeho staro-nový domov: Co hodlá udělat se zděděnou vilou na Ořechovce?

Od   | 

Nádhernou vilu z roku 1924 na pražské Ořechovce zdědil Jan Antonín Duchoslav, který je mimo jiné známý díky své herecké postavě Vikiho Cabadaje ve filmu Sněženky a machři. Pojďte se s námi podívat, jak to u něj doma vypadá a co s vilou má dále v plánu.

Tato nádherná vila pochází z roku 1924. Zdroj: HomeInCube

Vyrůstal jste na pražské Ořechovce, jaké jsou vaše vzpomínky?

Na své dětství vzpomínám velmi rád a celkově jsou mé vzpomínky na tuto čtvrť pozitivní. Chvíli jsem bydlel tady a chvíli ve druhém domě, který máme také tady na Ořechovce, a přestože jsem během života vystřídal i pár bytů, vždy jsem se rád vracel sem. 

Jaké máte plány s vilou?

Plány jsou opravdu velké, nicméně v současné době nemám stavební povolení, projekt a samotná rekonstrukce se bude pohybovat ve vysokých částkách, které jsou v dnešní době opravdu závratné. Nejedná se totiž o pouhé úpravy, ale o razantní zásahy. 

Jan Antonín Duchoslav má s vilou velké plány. Zdroj: HomeInCube

Čím se živíte?

Živím se primárně vodním hospodářstvím – tedy od vyhledávání zdrojů vody až po čističky vody. Kromě toho mám firmu s nádržemi, a protože pracuji neustále s vodou, mám respekt z nedostatku vody, což bude v budoucnu opravdu velký problém, jaký si možná ani nedokážeme představit. Je tedy paradoxem, že díky starým rozvodům vody v této vile čekám klidně i tři minuty, než mi začne téct teplá voda, což je pro mě naprosto zdrcující.

Variabilní pohovka vhodná i do malého bytu

Co byste lidem doporučil?

Rozhodně doporučuji mít dva zdroje vody – užitkovou a pitnou. Tu pitnou využívat opravdu pouze na pití a vaření, případně na sprchování. Nicméně splachování toalety pitnou vodou je opravdu šílené. V Čechách během roku spadne zhruba 0,5 kubíku vody, což je opravdu hodně a tuto vodu je potřeba dobře využít například jako zálivku zahrady, pro praní, splachování, klidně i sprchování. Někteří lidé stále nedokážou pochopit, že praní v dešťové vodě je mnohem efektivnější. Nejenže se nezanáší pračka, ale nespotřebujete ani tolik pracích prostředků, nestojí vás to peníze (kromě elektřiny). Dešťová voda je navíc mnohem měkčí. Lidé by proto na využití dešťové vody, která nám padá zadarmo z nebe, měli přemýšlet již při stavbě rodinných, ale i bytových domů. A to i přesto, že se jedná o vyšší investici. Naší zemi zkrátka škodíme a covid byl takové poslední varování, než přijde něco mnohem horšího. 

Historické prvky během rekonstrukce budou zachovány. Zdroj: HomeInCube

Takže každý musí začít u sebe?

Ano, je potřeba si uvědomit, že není potřeba stále svítit a že i v 19 stupních se doma žije stejně jako ve 23 stupních. Také třídění odpadků je opravdu důležité. Je to zkrátka jen o zvyku a o změně myšlení. 

Jaké představy do budoucna tedy máte s touto vilou?

Vila je koncipována jako jednogenerační, takže je potřeba ji rozdělit. Prostor zde je. Chtěl bych situovat jinam schodiště než doprostřed domu a zároveň chci předělat celý suterén s vlastním vstupem a vytvořit z něj opět nebytový prostor. 

Vila bude potřebovat rozsáhlou rekonstrukci. Zdroj: HomeInCube

Jak tu dlouho bydlíte? 

Jsem tu 2 roky  a pokud to bude možné a situace mi to dovolí, tak tu zůstat natrvalo. 

Jak se stavíte ke starožitnému nábytku, kterého je tu opravdu hodně?

Já byl starožitným nábytkem obklopován od dětství a mám tak k němu vřelý vztah. Na druhou stranu se mi sem ale koncepčně nehodí, a proto se budu snažit alespoň něco zachovat a zároveň sem vměstnat něco nového, modernějšího. To je ale zatím hudba budoucnosti, v první řadě musím vilu obkopat a udělat izolaci. 

Některé starožitnosti chce ale majitel zachovat. Zdroj: HomeInCube

A jak to vidíte časově?

Já vůbec nevím. Ještě nemám ani stavební povolení a vlastně ani hotový projekt, na kterém se začalo pracovat. A stavební povolení to je běh na dlouhou trať, Ořechovka je památkově chráněná oblast. Tenhle dům je naštěstí snad nejhorší na celé Ořechovce, takže má pro památkáře nejmenší hodnotu, což je velká klika. Zatím jsou na Praze 6 památkáři velmi vstřícní a chápou, co chci s domem udělat a hlavně proč a jsou to ochotni akceptovat. Tak uvidíme, jak to dopadne.

My budeme držet palce!

 

Kam pro tepelné čerpadlo?

 

 


You must be logged in to post a comment Login