Rady a tipy

Jak často měnit ručníky, povlečení a utěrky?

Od   | 

Ložní prádlo a ručníky jsou látky, které se naší pokožky dotýkají nejvíce hned po oblečení. Jste v nich každý den. Pokud spíte osm hodin, je vaše tělo s povlečením v kontaktu 56 hodin týdně. To už je dost na to, abyste mysleli na správnou výměnu. Ale ruku na srdce. Kolik z nás tak činní skutečně pravidelně?

Povlečení perte každý týden. Zdroj: Matějovský

Povlečení a ručníky jsou rájem pro nejrůznější bakterie a ideálně byste je měli měnit každý den. To ale dělá jen málokdo a je hodně těch, kteří perou pouze jednou měsíčně.

 

Látky a jejich vlastnosti. Jak je správně vybrat?

 

Jak často měnit ručníky?

V domácnosti obvykle máte různé ručníky určené na odlišné potřeby. První úvahou při rozhodování o rozvrhu praní by tedy mělo být zhodnocení role každého ručníku či utěrky. Ty, které používáte po koupání a sprchování, perte minimálně ob dva dny. Po použití jsou vlhké, což bakteriím dělá velmi dobře a spokojeně se množí. Perte na 60 °C v kvalitním pracím prostředku. Pokud by se na nich objevily speciální tekutiny jako krev a pot, vyperte je samozřejmě ihned. Pozor na ručníky, které používáte jen občas, například na utření rukou. I když se to nezdá, mohou být také plné bakterií, přestože je používáte méně často. Kuchyňské utěrky jsou na tom podobně. Všechny bakterie z přípravy jídla se mohou na utěrky dostat. Stačí si ne úplně dobře umýt ruce nebo rychle setřít mokrou pracovní desku.

Koupelnové radiátory vybírejte tak, aby se na ně vešly všechny používané ručníky. Zdroj: Zehnder

Platí, že utěrky a ručníky, které mezi jednotlivými použitími úplně nevyschnou, mohou rychleji množit bakterie, a to zejména tehdy, když používáte pouze jeden kus na všechno. Chcete-li nechat je pořádně uschnout, je vhodné mít připravený jeden ručník na osušení rukou (ten perte denně, abyste se vyhnuli případnému riziku onemocnění) a samostatnou utěrku na utírání nádobí, která pravděpodobně i pár dnů vydrží, když ji vždy pečlivě pověsíte, aby uschla.

 

Tip: Jednou za čas odneste lůžkoviny, včetně dek a polštářů, do čistírny. Domů si odnesete dokonale čisté prádlo, které bude jako nové.

 

Jak správně prát ručníky

Ručníky jsou velkým semeništěm bakterií. Perte je na dostatečnou teplotu. Zdroj: Haier

Praní ručníků není žádná věda. Bavlněné nejdříve roztřiďte podle barev na bílé, tmavé a barevné. Zvolte v pračce vhodný program a perte ideálně na 60 °C. Držte se ale symbolu na štítku od výrobce. Když tam bude pouze 40 °C, perte na tuto teplotu. Na ručníky není vhodné používat aviváž, jelikož potom tolik nesají.

 

Tip: O kvalitě vašich ručníků a osušek rozhoduje správný výběr. Bavlněné s vysokou gramáží vydrží déle než lacinější kousky s nízkou gramáží.

 

Namontujte si baterii sami doma. S QuickFix je to hračka

 

Povlečení měňte nejlépe jednou týdně

Pokud jde o povlečení, v něm trávíte spoustu času spánkem a někdy i jen pouhým odpočinkem s dobrou knížkou nebo u televize. I když to možná nepozorujete, v noci se každý člověk potí, obvykle se také mažete různými krémy a čistidly před spaním, někdo má domácího mazlíčka nebo si rád v posteli na něčem dobrém pochutnává. Z těchto důvodů je ideální interval pro výměnu jedenkrát do týdne, obvyklá doba je pak jednou za čtrnáct dnů. Samozřejmě v případě nemoci je důležité vyměnit lůžkoviny ihned po skončení příznaků. A nejen to. Vezměte pro jistotu i deky a polštáře, ať odstraníte jakékoliv choroboplodné zárodky.

Pokud s vámi spí i domácí mazlíčci, měňte povlečení častěji než jednou týdně. Zdroj: Unsplash

Jak prát povlečení

Často se stává, že si koupíte nové a krásné povlečení, hodíte do pračky, vyperete a vytáhnete něco, co vypadá, že už používáte dva roky. Může to být tím, že jste se nedrželi pokynů uvedených na štítku. Obvykle se bavlněné povlečení pere na 60 °C. Tato teplota je žádoucí už proto, že při ní hynou bakterie a roztoči. Flanelové a saténové povlečení je vhodné obrátit naruby. Nesnažte se pračku nacpat úplně plnou. Prací prostředek se pak nedostane k vláknům tak, jak je potřeba a prádlo se pořádně nevypere. Po vyprání povlečení trochu proklepejte, pověste na slunné místo a nechte v klidu schnout. Pokud chcete žehlit, obvykle se volí program o maximální teplotě 200 °C. Samozřejmě žehlit nemusíte. Když lůžkoviny správně pověsíte nebo ihned po vyndání ze sušičky pečlivě složíte, žehličku nepotřebujete. Maximálně u nějakých hodně mačkavých materiálů. Povlečení můžete prát v aviváži, ale volte nějakou jemnou a ideálně netoxickou, aby vás vůně nedráždila po celou noc.

Zdroj: Hoover

Zdroj info: Rady pro chytré hospodyňky, Moderní domácnost, Matějovský

Peřiny a polštáře byste měli vyprat minimálně čtyřikrát ročně. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login