Rady a tipy

Jak a podle čeho vybrat váleček na malování

Od   | 

Váleček na malování by měl patřit mezi základní výbavu, kterou si před malováním pořizujeme. Rozhodně ho oceníme při malování velkých ploch, kdy usnadňuje aplikaci barvy. Na trhu však najdete poměrně široké množství materiálu i velikostí. Podle čeho ho vybrat a na jaké typy barev se který používá?

Na vysoké stěny použijte váleček na tyči. Zdroj: Primalex

Velikost válečku

Šířka konkrétního válečku je důležitá. Jestliže potřebujeme vymalovat opravdu velkou plochu, usnadní nám práci široký váleček. Na menší plochy a tam, kde se potřebujeme soustředit na sebemenší detail jsou vhodné úzké válečky. Malé jsou ideální také pro malování výklenků, rohů místnosti nebo na špatně dostupných místech. 

Na malé plochy a špatně dostupná místa volte úzký váleček. Zdroj: Primalex

 

Jaký povrch budete natírat?

Váleček je potřeba vybírat také s ohledem na to, jaký povrch stěny chceme natírat. Jestliže se jedná o sádrokarton a stěny jsou hladké, volíme váleček z mikrovláken. S takovým válečkem natřete i hladké dveře nebo stěrkovou plochu. Hrubé omítky, či fasády natřete s válečkem z polyamidu a s delšími vlákny, který pojme mnohem větší množství barvy, a na hrubé povrchy tak lépe barvu aplikujete.

 

Kam pro potahové látky?

 

Vlákna válečku podle typu barvy

Při výběru válečku je vhodné se zaměřit také na typ barev, se kterými hodláme povrchy natírat. Podle toho rozlišujeme válečky s různými druhy vláken:

  • Polyamidové vlákno – je vhodné pro aplikaci interiérových barev. Polyamid je velmi kvalitní materiál a po skončení malování ho lze jen umýt a znovu použít. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
  • Polyesterové vlákno – jedná se o méně kvalitní materiál, který nelze opakovaně používat a který zároveň není vhodný ani pro aplikaci kvalitních barev. Při aplikaci se budete muset mnohem více namáhat, než u jiného typu vláken.
  • Polyakrylové vlákno – jedná se o materiál, který kvalitou řadíme mezi polyamid a polyester. Je tak vhodný pro použití kvalitních barev, nicméně jeho kvalita je poměrně nižší než polyamidové vlákno.

Různé druhy vláken se hodí na různé barvy. Zdroj: Pixabay

Zdroj: Primalex, Balakryl, Důmbarev

Fotogalerie:

 

Jak na záclony a závěsy do velkých oken?

 

 

You must be logged in to post a comment Login