Zahrada

Inspirujte se nádhernými zahradami severní Itálie. Nebo je rovnou navštivte!

Od   | 

Blíží se doba dovolených a také mnoha hodin strávených za volantem. Představujeme vám několik kouzelných zahrad v severní Itálii přímo vybízejících k procházce a odpočinku, kde je možné obdivovat výsledky práce zahradníků a architektů.

Botanická zahrada Villa Carlotta se nachází u jezera Como ve městě Tremezzo, které je vzdálené asi 30 km od švýcarského města Lugano.

Botanická zahrada Villa Carlotta.

Botanická zahrada Villa Carlotta.

Osm hektarů velký park rozhodně stojí za návštěvu. Historie této geometrické a romantické zahrady s fontánkami, nádržkami, sochami, geometrickými záhony a terasami sahá až do 17. století. Nadchnou vás azalky a rododendrony, tunely z citrusů, překrásné kamélie, kapradiny a další rozmanité druhy rostlin. V japonské zahradě najdete 25 druhů bambusů. Součástí areálu je i muzeum zemědělských nástrojů a různých zahradnických potřeb. Vstup je možný od poloviny března do začátku listopadu. V Tremezzu je možné ještě navštívit také Parco Teresio Olivelli.

Přírodní park Villa Gregoriana.

Přírodní park Villa Gregoriana.

Ve městě Verbania, které najdeme 40 km jižně od švýcarského města Locarno, na břehu jezera Lago Maggiore, se nachází menší botanická zahrada Villa Taranto, která byla založena na začátku 30. let minulého století. V terasovité zahradě je vysazeno téměř 1000 nepůvodních druhů rostlin, uvidíte zde vodopády, fontány, vodotrysky, bazény, vodní nádrže s lekníny a lotosy, dále pak zimní zahradu a mokřad. Ve sklenících najdete největší leknín viktorii královskou, dále se můžete projít mezi rododendrony a kaméliemi, uvidíte vzácné lilie a více než 300 druhů jiřin, dále také metasekvoje čínské, 30 druhů stromovitých kapradin a mnoho dalších, v Evropě vzácných rostlin. Otevřeno je od konce března do začátku listopadu.

Botanická zahrada Villa Taranto.

Botanická zahrada Villa Taranto.

Když zamíříte z městečka Verbania do 17 km vzdáleného městečka Stresa, pak můžete navštívit barokní zahrady paláce Borromea na ostrůvku Isola Bella na jezeře Lago Maggiore. Trajektem, který vyplouvá každou půl hodinu, to trvá pouhých 5 minut.

Terasovité zahrady, které jsou spojovány schodišti, na tomto malinkém ostrůvku (320 x 400 m) začaly vznikat v 17. století. Nabízí nevšední pohledy, které ozvláštňují nedaleké hory a hladina jezera. Uvidíte zde ornamentální záhony a tvarované dřeviny, sochy a plastiky a nepřeberné množství exotických dřevin – granátová jablka, citronovníky, cypřiše, palmy, korkové duby a mnoho dalších.

Italské zahrady – Řím a okolí Říma

Pokud navštívíte památky Říma a budete si chtít na chvíli odpočinout, pak je tím pravým místem městská růžová zahrada (Roseto Comunale), která se rozkládá na pahorku Aventine. Uvidíte odtud pahorek Palatin a Circus Maximus a v zahradě na 1 100 druhů růží. Zahrada je otevřena každý den do západu slunce, ale pouze v květnu a červnu.

Zahrada Villa d'Este je zapsána na seznamu UNESCO, a to pro svou působivou sbírku vodních prvků, soch a jeskyní ve stylu manýrismu a baroka.

Zahrada Villa d’Este je zapsána na seznamu UNESCO, a to pro svou působivou sbírku vodních prvků, soch a jeskyní ve stylu manýrismu a baroka.

Zahrada Villa d’Este se nalézá v městečku Tivoli, vzdáleném 30 km východně od centra ŘímaZapsána je na seznamu UNESCO, a to pro svou působivou sbírku vodních prvků, soch a grot (jeskyní) ve stylu manýrismu a baroka. Její historie sahá až do 16. století. Zahrada je otevřena celoročně. V Tivoli můžete navštívit také přírodní park Villa Gregoriana, který vybízí k procházce zalesněnou roklí, budete míjet vodopády, jeskyně a zříceniny. Obvykle jej lze navštívit od března do listopadu.

Jedna z nejkrásnějších italských zahrad Ninfa (Giardini di Ninfa) se rozkládá asi 65 km jihovýchodně od Říma se v oblasti Lazia.

Město Ninfa, jehož historie sahá až do období Římské říše, bylo ve středověku opuštěno a zcela zchátralo. Teprve ve 20. století byly zarostlé ruiny zakomponovány do romantické zahrady anglického stylu s výhledem na pohoří Monti Lepiny. Zahradou protéká řeka, která dodává místu půvab. Kromě velkého množství vzrostlých dřevin (magnólie, pivoňky, cedry a další) lze vidět hustý bambusový les a zajímavé trvalky lemující řeku (sturače, mahónie, dřín květnatý a další). Součástí zahrady je i malá ovocná zahrada. Z důvodu udržení ekologické rovnováhy má zahrada velmi omezenou otevírací dobu, obvykle první víkendové dny v měsíci od dubna do října.

Pohled do jedné z nejkrásnějších italských zahrad Ninfa.

Pohled do jedné z nejkrásnějších italských zahrad Ninfa.

Zahrady Villa Lante najdete přibližně 100 km severně od Říma v oblasti severního Lazia v těsné blízkosti jezera Lago di Bolsena ve vesnici Bagnaia.

Původní obora z 12. století byla v průběhu 16. století přebudována v okázalou manýristickou zahradu, která vás uchvátí četnými fontánami, kaskádami, kašnami, umělými peřejemi a zahradními stavbami, které jako celek symbolizují běh přirozeného světa – toku vody od pramene do jeho ústí v moři. Přestože v této velmi zachovalé zahradě není mnoho druhů dřevin (staleté duby a kaštany, platany východní, hortenzie), zahrada vás zaujme vodními hříčkami a pravidelně stříhanými výsadbami (zimostráz). Zahrada je otevřena po celý rok.

O 10 km dále v městečku Bomarzo najdete i svatý les (Sacro Bosco) a park netvorů (Parco dei Mostri), který vznikl v 16. století jako jakýsi protipól Villa Lante. V parku jsou k vidění nejrůznější postavy a nestvůry vytesané do skály nebo do obrovských kamenů v nadživotní velikosti. V přírodní zahradě anglického typu s potůčky a skalisky narazíte na 43 uměleckých děl. Zahrada je otevřena po celý rok.

Zahrada Parco dei Monstri

Zahrada Parco dei Monstri.

Fotogalerie

 

You must be logged in to post a comment Login