Návštěvy bytů

Bez knih není útulno

Od   | 
Kombinace bílé s tyrkysovou barvou evokuje středomořské prostředí, které vyvolává velmi příjemný pocit.

Kombinace bílé s tyrkysovou barvou evokuje středomořské prostředí, které vyvolává velmi příjemný pocit.

Řeklo by se, že koupíte-li si byt v novostavbě, pak se už jen nastěhujete a bydlíte. Omyl. Příkladem je jeden z bytů, který se uchází o prvenství v soutěži Interiér roku. I on, byť se jedná o nový dům, byl ještě před tím, než mohl být nominován, řádně dispozičně upraven a designérsky vyladěn. 

Byt 3+KK má 73 m2 a na klientských změnách se pracovalo už od samého začátku, kdy si ho v roce 2010 majitelka a designérka v jedné osobě pořídila. Na práci se podílela také její kolegyně ze studia IN2 a s troškou do mlýna přispěl samozřejmě i manžel, jehož přání ženy zanesly do konceptu. Interiér vznikal postupně po dobu pěti let.

Změny v dispozici

Tři pokoje zůstaly dispozičně nezměněny, proměnou prošla část, kde byla koupelna a toaleta. “Původní wc bylo zbytečně dlouhé, půdorys koupelny zase kvůli stoupačkám nepravidelný a místnost, která byla plánovaná jako komora, byla kvůli nevhodnému umístění nevyužitá. Celý prostor se podařilo vyčistit i na úkor toho, že bylo zasaženo do nosné zdi. Nakonec vznikly tři malé prostory vedle sebe (komora, WC, koupelna). Místo původní komory je vestavná skříň a stejnou jsme umístili i na protější stranu,” říká majitelka a dodává, že bylo docíleno celkové harmonie prostoru ještě před tím, než se začalo se zařizováním. 

Zařizování byla radost

Majitelka chtěla pro děti místo na zalézání i prolézání. Proto je jedna z postelí vyvýšená apod ní vznikl úkryt.

Majitelka chtěla pro děti místo na zalézání i prolézání. Proto je jedna z postelí vyvýšená apod ní vznikl úkryt.

Srdcem bytu je polyfunkční místnost s kuchyní, na kterou navazuje jídelní stůl a v protilehlém rohu sezení. “Přála jsem si kuchyni u okna, což se sice nepodařilo, ale i tak jsem s řešením maximálně spokojená. Líbí se mi, že při vstupu do této místnosti nevidíte hned kuchyňský kout, ale knihovnu,” říká majitelka. Ta je umístěna z druhé strany kuchyňské sestavy, která je navržena do tvaru písmen L a přirozeně navádí do obytného prostoru.  Zde jsou použity výraznější barevné akcenty v podobě tyrkysové barvy na tonetkách, polštářích, obraze a kulatém stolečku. “Ten mi dali, spolu s křesílky, rodiče mého muže. Tyrkysovou barvou jsem nechala nalakovat stolek a jednu ze židlí, bíle pak křesílka. V bytě zůstalo nakonec jen jedno, čalouněné španělským potahovým manšestrem,” dodává majitelka a ukazuje na jídelní stůl. “Objevila jsem barevně lakovaný mohutný stůl z masivu, což byl jeden z mých dalších snů. Díky různým barevným flekům a nerovnostem na něm není vidět žádná špína. Byla to skvělá volba.” Součástí místnosti je i linie skříněk, které lemují celou jednu stěnu pokoje. Mají skryté nožičky a sokl, který imituje podlahovou lištu i kus stěny. “Zdá se, že skříňky visí. Lehčím návštěvám na nich dokonce dovoluji i sedět,” říká s úsměvem žena.

“Všechno v tomto bytě má nějakou souvislost, řád a příběh.”

Promyšlené dekorace

Majitelka má cit pro detail.

Majitelka má cit pro detail.

Výrazným a přitom velmi příjemným a milým motivem jsou malby na stěnách, v mnoha případech kombinované s papírovým polepem. Už u vstupu vítají dva surfaři, ale je tu i syn na motorce. Všechny postavy mají silnou bílou konturu a vytvářejí v interiéru neobvyklou dekoraci. “Mám ráda, pokud se z předsíně podaří udělat, byť jen opticky, stejně hodnotný prostor k žití, jako jsou ostatní místnosti,” říká majitelka a dodává, že pro stěny ložnice zvolila tvarově jednodušší vzor připomínající renesanční psaníčka. “Pracuji z domova a musím mít po ruce hodně vzorníků a dalších pracovních nástrojů. Nechala jsem tedy udělat po celé stěně ložnice vestavnou skříň ve stejném duchu, jako jsou skříně před vchodem do ložnice. Použila jsem stejné úchytky jako v kuchyni, jen jsem je umístila pouze na jedno křídlo a nechala je nastříkat na bílo,” komentuje majitelka a dodává, že manžel si přál velkou mapu, pro kterou našla místo nad postelí. Ta bohužel při focení ještě chyběla. Protože má majitelka ráda přehozy přes postel, mohli jsme si na záběr vybrat, který se nám líbí nejvíc. A ani nevadilo, že není viděl pelest postele.

Probarvený dětský pokoj

Pokoj pro děti chtěla majitelka řešit až bude synovi kolem dvou a půl let. “Mám ráda, když jsou v pokoji místa pro zalézání, takže jsem jednu z postelí rovnou navrhla zvýšenou, aby pod ní vznikl prostor pro válení a čtení,” říká designérka, která vybrala nábytek z bílého lamina: dvě postele, dvě zábrany proti spadnutí, knihovnu, skříň a pracovní stůl s praktickou rostoucí židli Tripp Trapp. “Barevnost pokojíku se odvíjí od obývacího pokoje a navíc jsou barvy propojené mojí nejoblíbenější, jemnou šedou. Je to nejšikovnější barva, kterou znám. Kromě nástěnných maleb aut na šedém podkladě na jedné stěně zdobí tři zbývající bílé horizontální pruhy s linií mraků. Na dvou stěnách kolem spodní postele jsou pověšené tři autorské kapsáře. Na oknech visí rolety z bavlněné látky (dodatečně naimpregnované),” konstatuje majitelka. Dva kusové koberce organického tvaru výborně doplňují a zjemňují hranatost nábytku.

“Nejvíce mě na našem bytě baví průhledy z místnosti do místnosti, jak se vzory potkávají a prolínají.”

Neutrální koupelna a toaleta

Nejmenší a velmi často využívané místnosti, které navíc jako jediné prošly už na začátku velkou stavební úpravou, jsou zařízeny vkusně a účelně. Zařizovací předměty patří ke standardnímu vybavení, v koupelně bylo posunuto topení, čímž vznikl prostor pro komodu. “Mám ráda neutrální a obyčejné pojetí koupelen. Pokud toužím po barvě, prozářím prostor ručníky. Od začátku jsem věděla, že chci na podlahu mozaiku a na stěny obklad ve formátu 15 x 15 cm. S výsledkem jsem velmi spokojená, ale kdybych měla volit příště, zvolila bych rozměr 10 x 10 cm,” přiznává žena.

Fotogalerie:

 Text: Lenka Zahradníková, Foto: Halka Freidingerová, Kontakt: Studio IN2

Související články:

 Návštěvy moderních bytů

Návštěvy stylových interiérů

Komentáře

1 Komentář

  1. Pingback: Výsledky soutěže Interiér roku jsou známé|Home In Cube časopis o bydlení

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *