Podlahy a stěny

Imitují přírodní materiály, ale jsou mnohem levnější. Jaký je rozdíl mezi vinylovou a laminátovou podlahou?

Od   | 

Laminátové, ale i vinylové podlahy patří k velmi oblíbeným podlahovým krytinám nejen v Česku, ale i ve světě. Stále je však spousta těch, kteří nevědí, jaký je mezi těmito dvěma podlahovými krytinami rozdíl. A na to se dnes podíváme s vámi!

Laminát i vinyl jako alternativa přírodních materiálů

Před tím, než se spolu podíváme na rozdíly mezi vinylovou a laminátovou podlahou, si řekneme o tom, co mají společného. A to je jejich schopnost věrohodně imitovat vzhled přírodních podlah, které jsou ale oproti vinylu i laminátu několikanásobně dražší.

Oba typy podlah lze pokládat plovoucím způsobem. Zdroj: Shutterstock

Oba typy podlah vám umožní pořídit si imitaci dřevěné, kamenné, betonové, ale i mramorové podlahy za podstatně nižší náklady. Jejich další výhodou jsou některé jejich vlastnosti. A na ty se teď podíváme.

Laminátová podlaha vs. vinylová podlaha

Vinylová podlaha je vyráběna z PVC (nepleťte s přírodním linoleem!) a je dodávána v dílcích, které se lepí nebo skládají tzv. plovoucím způsobem. Laminátová podlaha se skládá z několika vrstev – základ tvoří HDF deska, na ní je umístěný papír s dekorem (například dřeva), ten je k ní připevněn vrchní průhlednou vrstvou laminátu. Často nechybí ani protitahové a další ochranné vrstvy. Laminátová podlaha se pokládá plovoucím způsobem.

Vinylová podlaha je vhodná i do dětského pokoje. Zdroj: Forbo

U obou typů podlah se můžete setkat s různou kvalitou a tím pádem i různými cenami. Kvalita obou typů podlah se může lišit v závislosti na použité povrchové úpravě, to se zase odrazí na ceně konečné podlahy. Oba materiály mají svá pro i proti.

 

Proč si domů pořídit vinylovou podlahu? Odpověď najdete ve svižném videu ZDE

 

Odolnost vůči mechanickému poškození

Chcete si vybrat podlahu, která toho hodně vydrží? Odolnost vůči mechanickému poškození je důležitá, odvíjí se však od konkrétních podlah. Není důležitý jen typ podlahy, ale vlastnosti konkrétní podlahy, o kterou máte zájem. Velkou roli v tom hraje povrchová úprava, kvalita zpracování a další. O kvalitě materiálu často vypoví také cena. Obecně ale můžeme tvrdit, že je laminátová podlaha vůči poškrabání odolnější díky své tvrdosti.

Vinylová podlaha může mít i dekor dřeva. Zdroj: Riva

Odolnost vůči výkyvům teploty

Pokud hledáte podlahovou krytinu, která snese i mráz, vinylová podlaha to určitě nebude. Působením mrazivých teplot dochází ve vinylu k nevratným změnám struktury. Teploty pod nulu jí tedy příliš nesvědčí. Vinyl je odolný, ale extrémní teploty (ať už mráz, tak ani horko) nesnáší příliš dobře.

Proč stejný design svítidel?

Která podlaha vám bude příjemnější?

Velkou výhodou obou typů podlahových krytin je jejich možnost zkombinovat je s podlahovým topením. Pokud však hledáte podlahu, která bude na dotek hřejivější i ve chvílích, kdy topit nebude, vyberte si vinyl. Ten má o něco nižší tepelný odpor, takže na něm bude chůze naboso mnohem příjemnější.

Kvalitní podlaha je něčím, co byste měli kupovat s rozvahou. Zdroj: Unsplash

Kročejový hluk – aneb když máte doma děti

Pokud je pro vás stěžejním faktorem při výběru vhodné podlahy komfort, doporučujeme vám vinylovou podlahu. Laminátová podlaha je tvrdší, takže i hlučnější. Pokud byste ji dali do dětského pokoje v patře rodinného domu, budete mít pocit, že se vám nahoře probíhají malí sloni. Vinylová podlaha je elastická, takže se po ní chodí velmi příjemně a nevydává tolik hluku jako laminát.

Pokud si přejete laminátovou podlahu, můžete hluk mírně ztlumit použitím protihlukové podložky, bude to pro vás ale znamenat také finance navíc.

 

A jak se obě podlahy snesou s vodou?

Ačkoliv vinylová podlaha nesnese extrémní změny teplot, voda jí nijak neublíží. A právě odolnost vůči vodě je největším rozdílem u obou typů podlah. Vinylové podlaze neublíží ani vlhkost, ani přímý kontakt s vodou, laminát se však do vlhkých prostor nedoporučuje. I zde se však najdou výjimky – někteří výrobci nabízejí laminátové podlahy, které mají povrchovou úpravu, která je činí vhodnými do vlhkých prostor.  Vinylová podlaha je vhodná jak do kuchyní, tak i do koupelen.

Dekor dřeva? Žádný problém u vinylu, ale ani laminátu. Zdroj: Unsplash

Jak moc je můžete zatěžovat?

Ačkoliv obě podlahové krytiny mohou vypadat velmi podobně, jsou úplně jiné. Laminátová podlaha je tvrdou podlahovou krytinou, vinyl je naopak měkký a elastický. Pokud si koupíte vinyl i laminát o stejné zátěžové třídě, zvítězí laminát. Zátěžová třída u měkkých a tvrdých podlah je totiž rozdílná. I proto nemůžete porovnávat stejnou zátěžovou třídu u rozdílných podlah. Pokud zvolíte vinyl podle zátěžové třídy, kterou budete potřebovat, dost možná předběhne laminát.

Vinyl skvěle imituje dřevo. Zdroj: Forbo

Fotogalerie:

 

V kurzu jsou přírodní materiály

 

 

You must be logged in to post a comment Login