Inspirace

I v malém bytě můžete pohodlně stolovat

Od   | 

V malém bytě můžeme být někdy i rádi, že se do něj vejde nejnutnější nábytek. Tedy kuchyňka, sedačka a možná i postel, pokud se nespí v obývacím pokoji. Na stolování se tak nějak pozapomíná, jenže po pár týdnech s talířem v ruce na sedačce zjistíme, že by se alespoň malý stolek ve správné výšce hodil. 

Stolování lze elegantně vyřešit i na malém prostoru. Zdroj: Ikea

V první řadě rozměry

Ještě předtím, než začnete řešit vhodnou variantu sezení, je potřeba se zaměřit na základní rozměry a pravidla. Odborníci doporučují při klasickém a pohodlném sezení mít židli odsunutou minimálně 20 cm. Pokud si ale chcete opravdu dopřát a u stolu se nemačkat, pak počítejte klidně i o 70 centimetrů více. V potaz je potřeba vzít i to, že při posazení a zvedání se taktéž potřebujeme trochu prostoru, a proto je nutné ještě počítat s minimálně dalšími 10 – 15 cm. Každý, kdo u stolu sedí, by měl mít také trochu místa do šířky a to ideálně alespoň 60 – 70 cm. Při stolování dvou osob je ideální průměr stolu cca 80 centimetrů. 

Přednost dejte raději čtvercovému a obdélníkovému tvaru stolu. Rozhodně zapomeňte na oválný nebo kulatý, které nelze umístit přímo ke zdi a prostor zbytečně zabírají.

V tomto případě je jídelní stůl součástí kuchyně, proto aby nepřekáželo podnoží, je deska stolu zavěšená na provazech uchycených do stropu. Zdroj: O VOA Arquitetura.

Rozkládací stolky

Praktickým a zajímavým řešením mohou být rozkládací stoly, které poskytnou rázem více místa až pro několik osob. Hodí se tak domácností, kde u stolu běžně stolují dva lidé, ale ze stolku během chviličky přeměníte místo klidně až pro 6 osob. Pokud se vám tedy v bytě sejde větší počet přátel, je ideální stůl na tuto chvíli přesunout do většího prostoru a nemačkat se v maličké kuchyni. Kámen úrazu však může být také v počtu židlí, kterých tolik běžně nepotřebujete. Varianta je pořídit skládací, nebo stohovatelné kusy, které umístíte například za skříň.

Výsuvný jídelní stůl na pantech je praktickým řešením tam, kde není místa nazbyt. Zdroj: KC Studio

 

Jaká světla nad jídelní stůl?

 

Praktické sklopné či výsuvné stolky

Oblíbenou a často volenou variantou jsou stoly, které můžeme sklopit, nebo vysunout. Hodí se do blízkosti malé kuchyně třeba v garsonce, kde opravdu není pomyšlení na klasický jídelní stůl. Takový stolek lze umístit přímo na kuchyňskou skříňku či stěnu. Po jídle nádobí jednoduše sklidíte a stůl buď zasunete, anebo sklopíte, čímž vám vznikne malý prostor pro odložení drobných věcí. Stejně tak židle volte skládací nebo stohovatelné a vyčleňte si pro ně takové místo, kde nebudou každý den překážet a kam pro ně jednoduše sáhnete. 

Sklopné a výsuvné stolky lze montovat přímo na kuchyňskou linku. Zdroj: Benevetti

Lavice nepatří do dob minulých

Pamatujete na klasickou lavici, na které jste kdysi sedávali u babičky? Ani dnes jejich výroba nevymizela a v malém prostoru mohou být vhodným řešením. Klasické židle u stěny proto nahraďte vhodnou lavicí, která zabere méně prostoru a zároveň pojme více lidí, než samostatné židle. Pro pohodlné posezení volte délku alespoň 150 cm, a pokud máte možnost, sáhněte po variantě do tvaru písmene „L“, u které se usadí klidně i čtyři strávníci. 

Na lavici se usadí více osob. Zdroj: Ikea

Prodloužený ostrůvek

Pokud kuchyně disponuje ostrůvkem a vedle něj zbylo trochu místa, můžete pracovní plochu jednoduše prodloužit a vytvořit tak praktický jídelní stůl. Ten lze udělat šikovně tak, že se vysune z pracovní desky, nebo zůstane napevno. Zvolíte-li druhou variantu a jídelní stůl napojený na ostrůvek bude nastálo, nezapomínejte také na prostor pro nohy a pro zasunutí židle pod desku. Nikdy sem tedy neumísťujte další kuchyňskou skříňku či jiný nábytek. Velkým plusem takto zvoleného jídelního stolu je zároveň větší prostor pro přípravu pokrmů a pro odkládání kuchyňských potřeb. 

Fotogalerie:

 

Jídelna – základ rodinného štěstí

 

 


You must be logged in to post a comment Login