Návštěvy bytů

Velkorysé 3+kk: Jednoduchá hra tónů se jen tak neomrzí

Od   | 

Tak jako virtuos potřebuje k tvorbě hudby hudební sluch, tak i interiérový designér musí disponovat citem pro detail a smyslem tvořit lahodné kombinace. V případě rekonstrukce bytu historické vily v Jablonecké ulici v Liberci se tyto vlastnosti povedly aplikovat. Kombinace betonové stěrky, dřeva, bílé barvy a černých doplňků zanechává dojem vzdušnosti a lehkosti.

Kuchyně je podle současných trendů propojená s obývacím pokojem. Zdroj: Josef Trakal Design

Nejvyšší patro s nejlepšími výhledy a s největší rozlohou… to jsou lokace bytu nacházejícího se ve vile z počátku 19. století, jejíž rekonstrukce probíhala v roce 2020. Pro návrh a realizaci změny interiéru zvolili majitelé vily bytového designéra Josefa Trakala, jehož hlavní úlohou bylo použít přírodní materiály a přenést tak do bytu kousek přírody. „Celá rekonstrukce byla jedna velká symbióza mezi majiteli a mnou. Vše jsme konzultovali a výsledek je naší společnou prací. Samozřejmě, že je údělem designéra prosadit si svůj styl, ale musí ho také umět ztvárnit z klientových představ, a to si myslím, že se zde opravdu povedlo,“ vysvětluje designér spolupráci s majiteli. Z původního zařízení bytu nezůstalo vůbec nic, navíc se během přestavby vyskytly i netradiční problémy. „Při rekonstrukci jsme se dokonce propadli o patro níže, takže šlo o skutečně radikální přeměnu,“ konstatuje s nadhledem.

 

Víme, kam pro nástěnná světla

 

Interiér inspirován přírodou

Přirozené barvy a jednoduché linie jsou laděné s doplňky pro pocit úplnosti a komplexnosti. Podlahy a části nábytku jsou navržené v podobě dubového dřeva a některé stěny jsou tvořeny betonovou stěrkou. Celý prostor je vykontrastován bílou barvou na ostatních stěnách, množstvím světel a černými doplňky. Celkový přirozený dojem v nás zanechají i umístěné rostliny, které celý byt oživují svojí zelení.

Prostorná chodba

Vstup do bytu je tvořen úzkou a dlouhou chodbou lemovanou bílými stěnami a dveřmi ve stejné barvě. A jaký je celkový dojem z chodby? Prostor a jas! Tuto skutečnost tvoří právě kombinace bílé a podpora bodovým osvětlením. Celkový vzhled doplňuje podlaha z dubového dřeva a šedé detaily v podobě čalounění taburetek nebo klik. „Kliky českého výrobce M&T znám a sleduji již velmi dlouho a jelikož i já tvořím produktový design, tak jsou pro mě srdcovkou. Kliku MINIMAL jsme volili v kombinaci s minimalistickými dveřmi, které   jsou také čisté a tudíž krásné,“ odůvodňuje jejich použití interiérový designér. 

Vstup do bytu je prostorný. Zdroj: Josef Trakal Design

Odpočinek i gurmánské zážitky na jednom místě

Na projasněnou chodbu zlehka navazuje obývací místnost spojená s moderně zařízeným kuchyňským a jídelním koutem. Spojení obou těchto místností tak dodává celému bytu dostatečné množství prostoru. Pravá část místnosti je určena k relaxaci a odpočinku, což nám umožňuje pohodlná sedací souprava v tmavě šedém provedení. Relaxační atmosféru podporuje černý koberec s příjemně vysokým chlupem a kout s rostlinami nalevo. Avšak nenechme se zmást. „Černá nemusí znamenat temná, pokud je dostatečně osvětlená a použitý materiál dokáže část světla odrazit,“ říká Josef Trakal. Právě zde byla použita i jiná barva, než tři základní (bílá, dubové dřevo a šedá), a to v podobě modrého polštáře na sedací soupravě, který celkový prostor zvýrazňuje. V levé části místnosti se nachází kuchyň s kuchyňskou linkou, která je navržena v kombinaci dubového masivu a bílého ultra matu a jídelní stůl. Kuchyň je na rozdíl od obývací místnosti mnohem více prosvětlená a vytvořena v duchu praktického minimalismu.

Obložení stěny je zároveň i funkční. Zdroj: Josef Trakal Design

Krásné sny

Hned vedle obývací místnosti se nachází ložnice s vlastní šatnou. Ložnice je vybavena manželskou postelí v šedém čalounění. Šedá barva postele v kombinaci s šedými závěsy a světlostí pokoje je vedena v duchu celkového designu bytu. Kromě dřevěného provedení podlahy a zrcadel zde designér Josef Trakal použil jako kousek přírody také bílé kožešiny. Barevným doplňkem jsou zde místo obvyklých černých detailů barevné polštářky a modré noční stolky hrající do noty abstraktní tapetě na stěně v podobě siluet hor.

I ložnice se nese v neutrálních barvách. Zdroj: Josef Trakal Design

Čas na koupání

Dominantní barva betonové stěrky na stěnách je v případě koupelny kombinována s bílým nábytkem, kde bílá zde hraje spíše minoritní roli. Černá se zde vyskytuje v podobě doplňků, kterými jsou například kohoutky umyvadel, sprchové baterie a hlavice, otopný žebřík nebo stropní světla. Teplo do prostoru přináší kulatá zrcadla s dřevěným rámem. Jediným problémem během rekonstrukce bylo propadnutí stropu v důsledku shnilých trámů pod koupelnou. „To pro mě byla zcela nová situace, se kterou jsem se doposud nikdy nesetkal,“ zdůraznil interiérový designér Josef Traka.

Šedá se objevuje i v koupelně. Zdroj: Josef Trakal Design

Světlo v hlavní roli

Důležitou roli hraje osvětlení prostoru. Nejen design osvětlení, ale i způsob jeho použití, protože v tomto případě celkový prostor opticky zvětšuje. Interiérový designér Josef Trakal zvolil osvětlení od liberecké firmy Severské světlo. „Čistý lehce skandinávský design, který je ale i vysoce elegantní záležitostí, je pro mě prostě láskou. Vidím v jejich designu podobnost ve svém stylu. Navíc mě jejich novinky nikdy nepřestanou překvapovat,“ zdůvodňuje svůj výběr Josef Trakal, interiérový designér. Až na problémy ohledně propadnutého stropu se celková rekonstrukce vedla v relativně klidném duchu a designér se zcela trefil do vkusu majitelů.

Velký výběr stolních lamp

 

Fotogalerie:

Zdroj info: Josef Trkal

 

Kterou toaletu se sprškou vybrat?

 

 


You must be logged in to post a comment Login