Zahrada

Hotel pro hmyz

Od   | 

V dnešní době nachází hmyz zejména v městském prostředí a na upravených zahrádkách málo míst přijatelných k jejich životu. Chybějící skrýše škvíry v omítce, hromádky kamenů, větví, zarostlá zákoutí. Můžeme je nahradit hmyzím hotelem.

Je to drobná dřevěná konstrukce, vyplněná materiálem vhodným pro úkryt a rozmnožování různých druhů hmyzu, zejména samotářského (vosičky, samotářské včely, kterých je u nás asi 700 druhů, čmeláky, ploštice, motýli, broučci, pavouci, slunéčka). Nejenom že přilákáme na naši zahrádku hmyz, který pomáhá zabránit přemnožení hmyzích škůdců (mšic) a pomáhá opylovat rostliny, ale získáme i nový dekorativní prvek v naší zahrádce. Hmyzí hotel skýtá samozřejmě dobrou příležitost pozorovat přírodu i z jiného pohledu.

Hotel pro hmyz

Hotel umístíme v závětří na tiché a slunné místo směrem na jih/jihovýchod do výšky maximálně 2 m od země (upevníme na kmen stromu nebo kůl), nebo také položíme přímo na zem, v blízkosti květinových záhonů, kvetoucích stromů a keřů tak, aby byl zajištěn dostatek potravy.

Postačí pár prkýnek…

K výrobě stačí starý šuplík, bedýnka od ovoce nebo jen čtyři prkénka, hloubka domku by měla být alespoň 10 cm. Zadní část by měla být přepažena laťkami, nebo zajištěna pletivem či síťkou tak, aby výplň nevypadávala.

Hmyzí hotel je rozdělen na jednotlivé přihrádky – hmyzí domečky, které vyplníme nejrůznějším přírodním materiálem, který je porézní: snůpky slámy, uschlé listy, pláty kůry stromů, kamínky, větvičky, bambusová či rákosová stébla, vrtané pálené cihly, předvrtané špalíčky, šišky, kousky papíru, pytlovina, suchá tráva, různá vlákna a vlna, hliněná stěna s otvory.


You must be logged in to post a comment Login