Inspirace

Hledáte nízkonákladové bydlení? Vyzkoušejte bydlení v jurtě

Od   | 

Bydlení se v posledních letech stává nedostupným pro čím dál více lidí. Mohou za to rostoucí ceny materiálů i omezené množství bytů. Vlastní bydlení je zkrátka luxus, který si nemůže dovolit každý. Pokud byste ale chtěli přece jen žít ve svém, a to za minimální náklady, pak můžete vyzkoušet bydlení v jurtě.

I když v našich končinách nemá bydlení v jurtách až takovou tradici, lidé o něj v posledních letech jeví větší zájem. Zdroj. Canstockphoto

Jurta je kruhové obydlí charakteristické pro nomády žijící v centrální Asii. Je tvořeno stabilní dřevěnou konstrukcí a pláštěm. Pro svou snadnou rozložitelnost a složitelnost se proto jurta stala ideálním obydlím pro kočovné kmeny. Její nízká pořizovací cena a prostornost z ní ale dělají možnou alternativu k tradičnímu bydlení. Především u těch, kteří chtějí na bydlení ušetřit a přiblížit se přírodě.

Je potřeba k postavení jurty získat stavební povolení?

Český stavební zákon nezná pojem jurta. O tom, zda budete potřebovat stavební povolení, rozhoduje především využití a účel, pro jaký jurtu stavíte. Na příslušném úřadě je tedy dobré se domluvit na konkrétním postupu přímo na míru potřeb dané stavby, zda bude připojena na inženýrské sítě a podobně.

Kam pro tepelné čerpadlo?

Jak dlouho se na jurtu čeká a kolik stojí?

Pro mnoho lidí je jurta zajímavou alternativou k tradičnímu bydlení i z toho důvodu, že její pořízení je poměrně rychlé a cenově dostupné. Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, jurta nabízí velkou obytnou plochu a dokáže uspokojit potřeby celé rodiny. Realizace samotné podlahy jurty trvá zhruba tři dny, zbytek výstavby pak zabere okolo dvou dnů. Vše ale záleží také na zvoleném technologickém postupu a propracovanosti obydlí. Malé neizolované stavby mohou stát okolo 75 000 Kč, propracované s obytnou plochou okolo 50 m2 se přehoupnou i přes 250 000 Kč. V případě, že se rozhodnete pro kvalitní plachtu i izolaci, mohou se náklady vyhoupnout i přes 500 000 Kč. Pokud ale chcete jurtu obývat celoročně, vyšší vstupní investice se rozhodně vyplatí.

Velikost obytné plochy v jurtě

I když je jurta svým kruhovým uspořádáním trochu netradiční, dokáže zajistit potřeby celé rodiny. Absence koutů vyžaduje trochu nápaditosti v uspořádání nábytku, nicméně nabízí zcela novou dimenzi bydlení. Jurty dosahují průměru 5-9 m2, což odpovídá zhruba 20-60 m2 obytné plochy. Do rozvržení prostoru však nepočítejte koupelnu ani kuchyň. Vzhledem k vlhkosti, která je pro ně charakteristická, je lepší je umístit do zvláštní přístavby vedle jurty.

Kruhové obydlí nabízí zcela nové možnosti uspořádání bydlení. Zdroj: Pxhere

Výhody bydlení v jurtě

I když na někoho může typické obydlí asijských kočovníků působit zvláštně, nabízí mnohé výhody klasického bydlení. Kromě toho vás přiblíží přírodě a umožní vám snadné stěhovaní. Mezi další výhody patří:

  • Nízké náklady na provoz
  • Netradiční bydlení se stylovým vzhledem
  • Možnost napojení na inženýrské sítě a užívání klasických věcí, včetně dostatečného množství zásuvek a vypínačů
  • Jedna kamna vytopí celé obydlí
  • Možnost připojení koupelny a kuchyně pomocí přístavby a propojovacího rámu
  • Dostatek denního světla díky velkým oknům a střešní kopuli
  • Možnost napojení vody i odpadů
  • Jedná se o celoroční bydlení
  • Investicí do kvalitních materiálů může být jurta zcela bezúdržbová a vydržet i 35 let

Abychom ale nezůstali pouze u pozitiv, je třeba říct, že bydlení v jurtě není vždy zcela bezúdržbové a přináší s sebou i jisté nevýhody. Není to zkrátka bydlení úplně pro každého. Pojďme si tedy nyní shrnout, na jaké nevýhody se připravit.

V jurtě můžete zatopit krbovými kamny. Zdroj: Canstockphoto

Nevýhody bydlení v jurtě

V úvodu je třeba říct, že jurty jsou typickými příbytky pro Mongolsko. Pro tamní klima je ale charakteristické sucho a větrno, což jurtám svědčí. U nás ale panuje o poznání vlhčí klima, a to je pro jurty poměrně náročné.

  • V České republice panuje vyšší vlhkost. Ta tolik nevadí dřevěným konstrukcím jako spíše plachtám. Ty je proto třeba nutné 2x ročně impregnovat a jednou za 4-6 let kompletně vyměnit
  • Je třeba si pořídit dostatečně efektivní izolaci pro celoroční bydlení. V opačném případě je jurta v zimě studená a v létě je v ní horko
  • Důmyslně zpracovaná jurta s kvalitní izolací, odvětráváním, dostatečně velkým půdorysem a připojením na inženýrské sítě může vyjít na více než 750 000 Kč
  • Kuchyň ani koupelna by neměly být součástí jurty
  • Obydlí není členěné a vícečlenné rodiny mohou postrádat dostatek soukromí
  • Při stěhování jurty může dojít k potížím s opětovným usazením, pokud je nový terén odlišný. V takovém případě je třeba investovat do úprav
  • Nenabízí kompletní pohodlí klasického domu nebo bytu

Přehledný manuál: Jak se vyznat v žárovkách?

 

Jurta nabízí zcela nové možnosti bydlení a v době krize v bydlení je skvělým alternativním řešením. Pokud máte dostatek prostoru i financí, můžete jurtu proměnit v luxusní a velmi designové obydlí. V opačném případě ale počítejte s tím, že je třeba jí věnovat pravidelnou péči a vymyslet způsoby, jak uspokojit vaše základní potřeby. Pokud jurtu zvažujete pouze jako sezónní a rekreační bydlení, pak dejte této možnosti zelenou. Když ji navíc na měsíce mimo hlavní sezónu schováte, prodloužíte její životnost.

Zdroj: Modern Cabin Living, Nazeleno, The Tiny Life

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login