Inspirace

Hana Kroa: Vím, co udělají látky s interiérem

Od   | 

Energická blondýnka, která v Praze před 7 lety otevřela vlastní dekoratérské studio, má ke své profesi rozhodně co říct. Začínala totiž od píky a jen díky vytrvalosti a píli a jasné vizi má dnes vlastní kolekci dekorativních látek. Právě jimi zdobí nejeden interiér.

Hana Kroa

Hana Kroa

Jak vás napadlo navrhovat dekorativní látky?

Cesta byla poměrně zdlouhavá, ale já jsem za ni velmi ráda. Studovala jsem ještě za socialismu a tehdy interiérový design nebyl doceněný obor. Bylo mi 18 a popravdě jsem nevěděla. Měla jsem se rozhodnout, co se zbytkem života, tak jsem dokončila vysokou školu s ekonomickým zaměřením. Vlastně to bylo dobře, součástí všeho kreativního je i ta druhá stránka – marketing a obchod. Uvnitř sebe jsem ale vždy cítila, že chci tvořit a navrhovat.

Co přesně?

Původně jsem chtěla dělat oblečení, ale osud mě zavál do Ameriky, kde jsem působila ve firmě, která se zabývala všemi látkovými dekoracemi do interiéru. Nejprve jsem pracovala v dílně, kde jsem se dobře naučila řemeslo a vše okolo zakázkové výroby. Později jsem měla na starosti všechny instalace.

To byl velký skok…

Byla to škola života. Až zpětně si uvědomuji tu neskutečnou hodnotu v odpracovaných realizacích. Byla jsem na místě, mluvila s klienty, interiérovými návrháři, sledovala celý proces a viděla stovky proměn ze starého na nové, viděla, co udělaly textilie, barvy a rozmístěni nábytku v úplně novém interiéru.

K navrhování oblečení jste se nedostala?

Ale ano. Shodou okolností jsem na částečný úvazek získala práci u firmy, která se zabývá návrhy a prodejem pletáže po celé USA. Tady jsem se naučila zpracovat vizi do ucelené kolekce až po prezentaci na veletrhu, včetně kompletní organizace kolem dodání finálního produktu do butiku. Vše bylo vyráběné v USA. Pak jsem měla vlastní kolekci dámské pletáže a svého času jsem měla vlastní návrhy až ve třiceti buticích po Americe.

Jenže najednou jste seděla na dvou židlích…

No právě, a to nejde. Respektive nejde to dělat pořádně. Po návratu do Prahy a konci mateřské jsem zvážila možnosti a interiéry vyhrály. Rozhodla jsem se otevřít studio s dekoračními látkami. Nechtěla jsem ale šít jen z dodaných textilií. Stále mě lákalo tvořit.

Takže jste se rozhodla pro vlastní kolekci dekoračních textilií.

Tehdejší Československo mívalo silný textilní průmysl, který najednou vymizel, což se v jiných odvětvích, jako například sklářství, výroba nábytku, nestalo. A tak jsem využila veškeré zkušenosti a šla do toho. Autorská kolekce látek byla pro mě spojením obou zkušeností, tedy z pletáží i z interiéru. Nechtěla jsem navrhnout jen nějaké látky, ovlivněné trendy, a přeprodávat je na e-shopu. Chtěla jsem kolekci, která dá lidem pocit, že jejich závěsy nebo ubrus jsou opravdu promyšlené a pochází od někoho, kdo tuto práci umí, dělá rád a pro ně. Moje práce vždy měla rukopis – nadčasovost a eleganci, i pokud se jedná o pomuchlaný lněný potah. Najít vlastni rukopis je v autorské práci to nejdůležitější. Je v tom hodně odvahy a člověk musí mít co říct, aby jeho práce měla hloubku. Je to nejen vize, zkušenost, know-how, ale i hodně trpělivosti a lásky k tomu, co děláte.

Jak návrhy vznikají?

Při návrhu látek jsem musela zvládnout nový počítačový program, jinak bych musela předat základní nákresy grafikovi. Používám již program na takové úrovni, kdy je to jen přenosné medium napojené na můj myšlenkový pochod. Jsem překvapena, jak mi používání počítače vyhovuje, ale nechtěla jsem, aby látky vypadaly jako upravené foto výstupy pro reklamní kampaň. Moje největší inspirace je příroda a největší výzva bylo přenést ji neotřele do bytu. Moji klienti, i když mají moderní inteligentní dům, chtějí do domova přinést klid a pohodu. I pokud používám výrazné barvy, které mají vnést energii, má to určitý klid a vyrovnanost.

Takže navrhujete pomocí počítače?

To je až pozdější fáze. Nápad vznikne samozřejmě v hlavě, zavřu oči, vnímám prostor a přemýšlím, jaký prvek na oknech vyváží a doplní celý interiér. Pak vezmu tužku a papír a kreslím tak dlouho, až jsem spokojená. Poté zpracuji výstupy v počítači.

Komu je kolekce určená?

Chtěla bych lidem nabídnout opravdové spojení českého tradičního řemesla s nadčasovým designem a pocitem, že v Čechách také umíme udělat krásné textilie, srovnatelné s těmi zahraničními.

Nabízíte i jiné dekorace?

Samozřejmě, navrhuji kompletní řešení textilních dekorací v návaznosti na celý interiér. Čalounění, tapety, záclony a závěsy, ty se neobejdou bez garnyží. Šijeme i potahy polštářů, ubrusy, tak, aby interiér byl kompletně sladěný. Samozřejmě mohu pomoci i s barevností stěn. Nabízím i lampy se stínítky ze stejné látky jako jsou závěsy. Výsledek působí dokonale.

Text: Lenka Zahradníková, Foto: archiv, kontakt: www.hanakroa.firemni-web.cz

 


You must be logged in to post a comment Login