DIY

Halloween a lampiony jako dýně

Od   | 

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu) a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích a v posledních letech i u nás.

Potřebné pomůcky

Potřebné pomůcky

 

 Na halloween papírovou dýni budeme potřebovat:

Noviny nebo papírové utěrky, disperzní lepidlo, škrob, vodu, štětce, obyčejný větší nafukovací balónek, starší květináč, ostré nůžky, oranžovou barvu (ne vodovky, ale něco trvanlivějšího, třeba venkovní nátěr, akrylové barvy apod.), provázek, přírodniny či ozdoby dle vlastního uvážení, tavicí pistole a náplně do ní, čajové svíčky.

Postup výroby halloween papírové dýně :

V lepidle namočený papír nanášíme na balónek.

V lepidle namočený papír nanášíme na balónek.

1. Nafoukneme balónek a postavíme ho uzavřeným nafukovacím otvorem do květináče (zpočátku musíme přidržovat, tíhou mokrého papíru se převažuje). Připravíme si směs na namáčení papíru. V kelímku či nějaké nádobě rozmíháme směs disperzního lepidla, škrobu a vody (poměr od oka, aby nebyla směs moc hustá, ale ani ne úplně vodová). Na balónek pak klademe vrstvy papíru (u novinového musíme počítat s tím, že vždy bude prosvítat tisk) a ten potíráme směsí lepidla a škrobu tak, aby byl papír mokrý. Takto postupujeme stále dokola, až máme pokrytou většinu balónku tak, aby se nám vytvořila jakási větší polokoule. Finálně bychom měli mít přibližně deset vrstev. Čím víc, tím je výsledný výrobek pevnější. Takto necháme budoucí „dýni“ schnout cca 24 hodin (záleží na teplotě místnosti a množství vrstev).

2. Když je „dýně“ tvrdá a zcela suchá, balónek v ní opatrně vyfoukneme (můžeme i propíchnout, ale ještě se nám bude hodit). Hotovou polokouli postavíme otvorem nahoru do květináče a začneme ji barvit oranžovou barvou. Doporučuji na etapy a moc nemáčet, aby se nám již hotová dýně příliš nerozmáčela a nezbortila. Nejprve zevnitř, po zaschnutí vnitřku je možné na zpevnění uvnitř opět nafouknout balónek a poté pečlivě nabarvit na oranžovo i zvenku.

3. Opět necháme zcela uschnout. Můžeme přejít na vystřižení očí a úst. Fantazii se meze nekladou. Nemusíme se bát, že to nůžkami nepůjde, je to přece jen pořád tvrdý papír.

4. Protože jde o jakýsi lampion, připevníme na něj provázky, na něž posléze hotového dýňového strašidláka zavěsíme.

5. Teď již dozdobíme dle přání, např. přírodninami (barevné podzimní listí, šípky a jiné bobule, oříšky, bukvice, exotické koření, korálky). Dýni také můžeme ještě dobarvit akrylovými barvami. Nakonec uvnitř zapálíme čajové svíčky, lépe dvě – více svítí. A Halloween může začít!

P.S. Lampion je sice pevný, ale pořád papírový, musíme tedy počítat s tím, že by neměl být vystaven dešti a nadměrnému vlhku.

Fotogalerie:

Připravila: Markéta Olehlová a její tři úžasné děti

Související články:

Hravá klíčenka

Zrcadlo se lžičkami

 


You must be logged in to post a comment Login