Návštěvy bytů

Garsonka plná barev: když malý rozpočet nehraje roli

Od   | 

Byt v novostavbě má pouhých 32 metrů čtverečních a ještě bylo při jeho rekonstrukci potřeba držet na otěžích omezený rozpočet. Přesto vznikl interiér velmi pohodlný a designově podařený, čímž architekti dokázali, že rozpočet o zajímavosti interiéru ve finále až tak moc nerozhoduje.

Podpisem architektů jsou v tomto rozkošném malém bytě přírodní materiály, jednoduché formy a výrazná barevná paleta – i když ve finále s překvapením zjistíme, že barev není použito až tolik. Designéři čelili úkolu umístit na malou plochu vše potřebné pro pohodlné bydlení –  tedy obývací pokoj s rozkládací pohovkou, kuchyň s jídelním stolem, samostatnou ložnici, která by majitelům poskytla dostatek soukromí, a i koupelnu, která bude sice malá, ale dostačující pro pohodlnou hygienu. A to vše na ploše pouhých 32 metrů čtverečních.

Prostor vypadá mnohem větší díky tomu, že není příliš zastavěn.

Byt pro mladou milovnici umění

Majitelka, mladá žena, byla otevřená všemu novému a netypickému, dávala přednost přírodním materiálům a chtěla, aby se v interiéru zohlednila její obliba moderního umění, zejména malby. Výchozí situace v bytě nebyla ideální, šlo o podlouhlý prostor s jediným velkým oknem. Architekti navrhli vytvoření multifunkčního prostoru, odděleného do jednotlivých zón. Pracovní a zároveň jídelní prostor si majitelka přála mít co nejblíže k oknu s výhledem. Nízká knihovna u okna je polyfunkční, kromě úložného prostoru poskytuje i možnost sezení, například návštěvě.

Šikovně rozdělený prostor

Design bytu je velice jednoduchý. Dominují mu výrazně malované stěny, strop v přiznaném betonu a podlaha v tónu borovice. Světlé tóny, které převažují, a jemné pastelové barvy, jako je například růžová, opět opticky byt zvětšují. Židle pochází od nizozemského návrháře z 50. let a byla zrestaurována. Hlavní předěl prostoru mezi obývákem a ložnicí tvoří kuchyňská linka, která má z druhé strany skříňové úložné prostory. Sestava je velmi jednoduchá a obsahuje jen základní spotřebiče, přesto pro mladou ženu poskytuje veškeré potřebné zázemí pro jednoduché vaření.

Majitelka má ráda moderní malbu. Barvy obrazu ladí s barvami v bytě.

Vešel se pohodlný gauč

V obývací části bytu nechybí pohodlná pohovka pro relaxaci i návštěvy a ponechaný prostor budí dojem celkové vzdušnosti a větší velikosti bytu. Moderní velkoplošná barva a kobereček v tlumených pastelových odstínech pak dodávají tomuto malému, ale nikoliv strohému bytu šarm a šmrnc v bohémském, mladistvém stylu.

Z jedné strany kuchyňská linka, z druhé skříňová stěna.

Soukromí s dostatkem světla

Ložnice je oddělena od obývacího pokoje s kuchyňským koutem nábytkovou stěnou, nad níž je umístěna stěna skleněná, která zachovává v ložnici dostatek přirozeného světla a dovoluje dokonce pěstování pokojových rostlin. Díky tomuto řešení se také zdají být obě místnosti vizuálně větší a byt vypadá členitější.  Téměř veškerý nábytek do takto malého bytu byl samozřejmě vyroben na zakázku, a to z překližky, jako nepříliš nákladného, ale přitom bytelného a spolehlivého materiálu.

Ložnice poskytuje navzdory stísněným prostrám dostatek soukromí.

Strop jako noční nebe

V koupelně dosáhli autoři velmi zajímavého efektu díky lesklým bílým obkladům, velkému zrcadlu a výrazně modrému stropu, který se krásně doplňuje s přírodním tónem dřeva, použitým na podumyvadlových skříňkách. Třebaže zde najdeme pouze sprchový kout, toaletu, umyvadlo a několik nejnutnějších skříněk, rozhodně si nepřipadáme nikterak stísněně. Modrý závěs u sprchového koutu má jiný odstín než strop, ale barvy se spíše doplňují, než by se tloukly. Třešničkou na dortu pak je netradičně pojaté osvětlení.

Malá koupelna je zajímavě barevně pojatá, strop budí dojem noční oblohy

Fotogalerie

Zdroj: RoomDesignBuro


You must be logged in to post a comment Login