
Obývací pokoje
Jak rozmístit sezení v obývacím pokoji podle pravidel feng shui
Sejde-li se rodina, pak podle tradičního feng shui usedá do sedací soupravy obvykle její hlava, tedy člověk, který ji živí a rozhoduje o všem zásadním. Je navýsost důležité, aby se zde cítil dobře a odpočinul si. Ostatně to se bude hodit každému členu domácnosti.
Uspořádání sezení podle feng shui
Při úvaze o umístění sedací soupravy musíme vzít v potaz celkovou koncepci místnosti. Zejména je důležité rozmístění dveří a oken, kterými do místnosti vchází a vychází energie čchi. Vysledujeme její tok a do místa, kudy prochází, sezení neumisťujeme, protože bychom si neodpočinuli. Zároveň bychom se měli soustředit na to, co ze sedací soupravy vidíme. Ideální je uklidňující pohled do přírody, na krb, přípustný je i televizor. Zakázaný pak je pohled na jakýkoliv rušivý element, tedy například nepořádek (třeba i v kuchyni). Ani pohled do koupelny (na toaletu) není nijak vábný. Obecně by měl být sedací soupravě vymezen určitý prostor, který ohraničíme, aby bylo na první pohled patrné, které místo mu patří. Není-li součástí místnosti nika, pak místo můžeme vymezit květinami, paravánem, oboustrannou knihovnou a podobně.

Úzký komunikační prostor za záda růžové sedací soupravy nevadí, protože následuje další opora. Hlavní komunikační prostor je mimo prostor sezení.
Feng shui a chráněná záda
Zcela běžnou chybou při umístění sedací soupravy je varianta, kdy je postavena volně do prostoru, a není tedy zezadu chráněná. Tehdy sedící ztrácí pocit bezpečí, necítí se pohodlně a nerelaxuje. Podobný problém nastává i v momentě, kdy umístíme sezení zády ke vstupu do místnosti. Taková chyba se může zdát téměř nereálná, ale v rozlehlých polyfunkčních místnostech, které jsou v současné době v kurzu, se může velmi lehce stát. Sedací soupravě nesvědčí ani umístění přímo proti nebo vedle vstupních dveří.
- Vhodné řešení pro umístění rohové sedací soupravy. Máme pevnou oporu za zády a vidíme na dveře i z okna. Zde si odpočineme a budeme se cítit bezpečně. Zdroj: Základy Feng Shui
- Sedící vidí na dveře i z okna, energie čchi k němu přichází dveřmi velmi zprudka. Nebude se cítit zcela odpočinutě. Zdroj: Základy Feng Shui
- Ze sedací soupravy vidíme na dveře i okno a nejsme v proudu energie čchi. Budeme se cítit dobře a bezpečně. Zdroj: Základy Feng Shui
- Sedící vidí na dveře, ale nevidí z okna. Nebude se tak cítit zcela pohodlně. Zdroj: Základy Feng Shui
- Chybí pevná opěra za zády. Nebudeme se cítit bezpečně. Zdroj: Základy Feng Shui
- Sedíme zády ke dveřím a nemáme pevnou oporu za zády. Zcela nevyhovující řešení. Zdroj: Základy Feng Shui
Nezapomeňte:
- Zvažte správný rozměr s ohledem na velikost místnosti a počet obyvatel domácnosti.
- Soustřeďte se na potahovou látku. Je snímatelná? Jakým způsobem se čistí?
- Má další vybavení, například stolek na postranici, polštářky, úložný prostor, kapsáře, opěrky hlavy, podnožku.
- Nehodil by se vám rozkládací typ?
Fotogalerie:
- Ve velkých místnostech zvolme takové sezení, které můžeme využívat oboustranně. Tehdy si totiž můžeme vybrat z jaké strany sedačku použijeme a nebudeme v určitých případech zády.
- Za zády sedací soupravy je úložný prvek,který vytváří pevná záda a tím pocit bezpečí.
- Velká okna v zádech nevadí, je-li byt ve vyšším patře.
- Pevní stěna v zádech vyvolává u sedícího pocit bezpečí.
- Sezení by nemělo být umístěno přímo pod střešním oknem. Vchází jím energie čchi a vychází oknem. Sedící by tak byl přímo v jejím toku a neodpočíval by.
- Správně umístěna sedací souprava je ta, ze které je vidět ke dveřím.
- K dobrému feng shui patří i barvy. Měly by být příjemné a uklidňující.
Foto: Moroso, Natuzzi, Living divani, Zanotta, Rolf Benz, Vibieffe, Příručka feng-šuej
You must be logged in to post a comment Login