Architektura a design

FACE neboli fasáda

Od   | 

Milujte své zboží, protože za to stojí! Ano, takhle nějak skončila jedna z našich diskuzí s Tím, jehož jméno nesmím vyslovit, tentokráte o – obalech. Jistě se sami sebe tážete, co mají společného fasády s obaly. Nic a vlastně všechno. Vždyť fasáda není nic menšího, než obal domu. Milujete – li tedy svůj dům, dopřejte mu krásný, funkční obal, ať se cítí jako žena s dokonalým make-upem, a uvidíte, že i on bude milovat vás.

Veřejné WC v Norsku

Často navštěvuji vilu Tugendhat. A každou prohlídku slýchávám v různých variacích v podstatě totéž: „To se jim to stavělo, když měli neomezený rozpočet!“. Ale já vás ujišťuji, že ani ten nejneomezenější rozpočet a nejgeniálnější architekt nejsou zárukou krásného domu, pokud stejně jako peněženka není také otevřena investorova mysl. Ta je alfou a omegou všeho a odvažuji se říci, že je to chemie stejně vzácná jako láska.

Slovo fasáda pochází z francouzského face (tvář, líc). A jakou tvář tedy může mít váš dům?

Kámen – Dřevo – Cihla – Sklo – Beton

Kongresové centrum ve Zlíně, architektka Eva Jiřičná

Pět úžasných materiálů. Pět velkých témat, z nichž každé jedno z nich si zaslouží samostatné pojednání. A (ne)konečné množství možností, kombinací a řešení nejen fasády, ale i interiéru. Jen nezapomeňte, kdo jsme. Kdo jsme byli. Vraťte se k podstatě. K jednoduchosti. K základním, čistým tvarům a liniím. A pak už jen udržte ten správný poměr trpělivosti a zarputilosti až do konce. 

Výstaviště v Brně

Nebudete litovat. A váš domov se vám za to odvděčí.

Přeju vám krásný veletrh. Přeju vám, ať se zablýskne!

P. S. Je to vztah jako každý jiný, ten mezi architektem a vámi, vámi a domem, a jím a vaším domem a jen v pulzujícím vztahu je život. A jelikož jste v Brně, pak dům, který byl pro život stavěný a jako stvořený, je právě již výše zmiňovaná vila Tugendhatových. Nenechejte si tedy ujít tuhle vzácnou příležitost a navštivte ji. A já vám slibuji, že nebudete litovat.

Vizualizace dřevěného domu, Platforma architekti

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login