Zahrada

Epifytní kmen aneb deštný prales(ík) doma

Od   | 

S blížícím se podzimem s častěji zachmuřeným nebem vás jistě snadno navnadíme na vytvoření květinového zákoutí připomínajícího stále teplé podnebí. Je to docela snadné a výsledkem budete jistě nadšeni.

Základem květinového aranžmá jsou epifytní rostliny, které jsou snadno k dostaní v květinářství, a kmen, kousky dřeva, kusy kůry nebo rozeklané větve či části kořenů, nejlépe z hrušní nebo jabloní.

Neoregélie

Neoregélie

Epifyty jsou rostliny, které žijí na kmenech a větvích stromů. Nejsou to cizopasníci, neodnímají tedy stromům výživu. Mezi epyfitní rostliny řadíme například dobře známé broméliovité rostliny jako například:  Neoregelia carolinae „Tricolor“ (Neoregélie), Cryptanthus (Kryptantus), Vriesea (Vrísea), kykatky (Tillansia), Tillandsia usneoides, Tillandsia cyanea, vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) a orchideje.

Tillandsia cyanea.

Tillandsia cyanea.

Kryptantus

Kryptantus

Dendrobium, Miltonia a Phalaenopsis

Epifyty na kmeni upevníme vlascem či nití, anebo je vložíme do předem vyhloubeného otvoru v kmeni.

Epifyty na kmeni upevníme vlascem či nití, anebo je vložíme do předem vyhloubeného otvoru v kmeni. Kořeny můžeme ponechat volně visící, ovineme je však mechem (Sphagnum). Květinovou kompozici mohou vhodně doplňovat i další druhy rostlin: břečťan, soleirolia, filodendron, pepřinec a různé druhy kapradin.

Při utváření celé květinové kompozice dbáme na vyvážený poměr rostlin a dřeva. Malé rostlinky se na větším kusu dřeva ztrácí, naopak mohutné rostliny na tenkém dřevě působí těžkopádně. Velké epifytní kmeny raději zabetonujeme do větších nádob, které zlepší jejich stabilitu. Beton pak přikryjeme vrstvou keramzitu či štěrku, vrstvou hlíny a osadíme doplňkovými rostlinami.

Epifytním rostlinám se daří na světlém místě, kde je vlhký a teplý vzduch. Rostliny pravidelně rosíme vlažnou vodou, kykatky můžeme na několik hodin ponořit do odražené vody a v růžicích bromélií by měla neustále být voda. Při zálivce pozor na stékající vodu, proto epifytní kmen umístíme tam, kde nedojde k poškození nábytku nebo podlahy.

 

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login