Architektura a design

Dům se zelenou střechou

Od   | 

Na úctyhodných 5 000 m2 vznikla nevšední dvoupodlažní budova, která na první pohled působí jako podzemní technická nebo vodohospodářská stavba. Při druhém pohledu však návštěvník zjistí, že větší část stavby je ukryta pod terénem. Samozřejmě záměrně.

Severovýchodní pohled ze zahrady, která je z části řešena terasově.

Severovýchodní pohled ze zahrady, která je z části řešena terasově.

Architekti z kanceláře A-Cero tímto postupem zajistili hned několik důležitých funkcí. V první řadě dopřáli majitelům větší soukromí, dále zařídili ochranu proti přehřívání vnitřních prostor a v úvahu vzali i ekologii a nechali porůst zelení náspy a vodorovné střešní plochy. Dům se zastavěnou plochou 1 600 m2 se nachází na předměstí španělského Madridu. Svojí funkčností, reprezentativností, užitnou plochou, kvalitou standardů a rozlohou pozemku plní funkci spíše vícegenerační nebo rezidenční vily. Bydlí tu ovšem pouze jedna rodina.

Zahrada pozemku obsahuje kromě dostatečného množství střední a vysoké zeleně i velkou plochu nízké stříhané zeleně a také jezírko s fontánou. Přístup a příjezd k domu je zajištěn pomocí dlouhých zpevněných ramp ze západní strany pozemku. Hlavní obytné prostory jsou orientovány východním směrem do zahrady a jsou rozšířeny opticky i fyzicky do exteriéru díky velkým venkovním terasám o celkové ploše 166 m2. Netradiční prostorový konstrukční systém je vytvořen z dlouhých, svislých, rovnoběžných, do terénu zapuštěných, železobetonových stěn z pohledového betonu.

Čtyři provozy

Vstup do hlavního vchodu domu zajišťuje čtyři metry široká osvětlená dlážděná rampa. Tento prosklenný vstupní reprezentativní prostor, který je ozvláštněn dvěmi malými zelenými atrii, tvoří těžiště domu a rozděluje vnitřní prostory na čtyři základní provozy.

První provoz, umístěný v severozápadní části stavby, tvoří prostory obslužné, a to především byt pro hospodyni o celkové velikosti 44 m2, kuchyně, přípravna jídel a ranní jídelna o celkové ploše 71,5 m2.

Hlavní společenský prostor s krbem a sezením pro 16 osob, vlevo průhled do jídelny a venkovní terasy.

Hlavní společenský prostor s krbem a sezením pro 16 osob, vlevo průhled do jídelny a venkovní terasy.

Druhý provoz, situovaný v severovýchodní části stavby, je tvořen obytně-společenskými prostorami, a to především obývacím prostorem s krbem a sezením pro 16 osob o celkové ploše 92 m2, velkou jídelnou pro 12 až 14 osob o celkové ploše 45 m2, malým noční barem, salonkem s biliárem a knihovnou o celkové ploše 42,5 m2. Všechny tyto prostory jsou mezi sebou propojeny , a to včetně velké venkovní terasy, kde se nachází další místa k posezení, stravování nebo odpočinku.

Třetí provoz, situovaný v jihovýchodní části stavby, je tvořen soukromou vícegenerační obytnou a noční zónou, a to především šesti oddělenými apartmánovými prostorami, určenými pro ubytování, spaní a hygienu jednotlivých členů rodiny, nebo pro návštěvy. Najdeme zde hlavní apartmán pro rodiče o celkové ploše 75 m2, který je tvořen ložnicí a obytným prostorem o ploše 29 m2, oddělenou šatnou pro muže a ženu a zdvojeným hygienickým zázemím. Ostatních pět apartmánových prostorů o celkové ploše 40 m2 je tvořeno ložnicí a obytným prostorem, šatnou a vlastním hygienickým zázemím.

Čtvrtý provoz, situovaný v jihozápadní části stavby, tvoří prostory volného času. Jsou zde umístěny především sportovní a relaxační prostory, jako je bazén o rozměrech 9,5 x 5 m s odpočinkovým prostorem a fitness s lázní o celkové ploše 37,5 m2. Najdeme zde také prostory kulturní a společenské, jako je otevřená prosklenná klubovna o celkové velikosti 25 m2 a zatemněný prostor domácího kina pro 10 až 15 osob se stříbrným plátnem a data projektorem o celkové ploše 25 m2.

V suterénu, do kterého vede 20 m dlouhá a 5 m široká venkovní komunikační rampa, najdeme kromě technického zázemí stavby včetně bazénu, strojovny vzduchotechniky a klimatizace a také velkého skladovacího prostoru o velikosti 63 m2 převážně garážový prostor pro 4 osobní automobily a 1 stání pro dodávku. Je zde také umístěno bezpečnostní a kamerové centrum, včetně ostrahy. Na venkovní rampu navazuje další sklepní prostor, určený pro skladování zahradního náčiní, sekaček a zahradního nábytku.

Celková zastavěná plocha objektu činí 1 600 m2. Toto netradiční minimalistické architektonické řešení domu v sobě skrývá prostory, které nepochybně splňují požadavky vysokého obytného komfortu.

Fotogalerie:

Text: ing. arch. Jan Zahradník, Atelier 3, Foto: Archiv A-Cero Architects

Související články:

Moderní rodinný dům na kraji lesa

Rodinný dům na atypickém pozemku

Vila, do které se chce každý nastěhovat

Bydlení v korunách stromů

Dům v zemi

Bungalov na pozemku velkém 3 000 m2

Osada v přístavu

Bílý dům na skále

Dům s vlastní galerií

Moderní dřevěný dům na lichoběžníkovém pozemku

Rezidence ve vinici

Motorový člun na pevnině

Kontrast moderní a původní architektury

Dům plný světla

Katalogový či individuální projekt rodinného domu?

Co je třeba vědět o pozemku určeném ke stavbě rodinného domu.

Projekty rodinných domů. Víte vše?

Co je nutné vědět o odstupových vzdálenostech na pozemku.

Orientace rodinného domu na pozemku.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *