Architektura a design

Dům se skleněným srdcem očaruje na první pohled

Od   | 

Velkorysé prosklené plochy otvírající se do zahrady jsou stálicemi moderní architektury. Ovšem míra, v jaké rodinný dům nedaleko Prahy umožňuje majitelům sepětí se soukromým kusem přírody, je skutečně mimořádná. Prosklenou stěnu zde má každá z pěti obytných místností. Dům navíc bude s časem nabírat na kráse – až nově založená zahrada povyroste a živé ploty skryjí majitele před okolím, budou svůj zelený výhled o to víc milovat. 

Dům je jednopodlažní, přičemž členění je promyšleno do posledního detailu. Dominantními prvky kromě všudypřítomného prosklení jsou nádherná tmavá dřevěná podlaha, kontrastující bílá barva citlivě doplněná neutrálním dubem a hraní si s výškou prostor. Kvádry, ze kterých je dům postaven, nejsou stejně vysoké, což dodává domu na nevšednosti a převýšenému obývacímu prostoru propůjčuje jistý nádech dramatičnosti. Kontrast tmavé a světlé, jehož základním prvkem je podlaha a stropy, se s úspěchem opakuje na dalších plochách a detailech, například na knihovně nebo na svítidlech. 

Obývacímu pokoji dominuje knihovna

Čisté linie, funkčnost i promyšlenost do posledního detailu – to vše skýtá podsvícená knihovna, vyrobená na míru prostoru, jejíž součástí je předsazený panel pro umístění televize. Barevné knihy umístěné v nepravidelně uspořádaných policích jsou výrazným prvkem, takže není potřeba dalších dekorací.

Kuchyně je řešena vestavnou sestavou se zabudovanými spotřebiči. Nachází se tu skříňky s výklopnými dvířky, které se umějí schovat dovnitř, může tak být trvale otevřená, aniž by dvířka překážela. Je to prostor, kam lze uložit většinu spotřebičů – varnou konvici, topinkovač, pekárnu apod. Jako pracovní plocha slouží široký ostrůvek se dřezem a speciální varnou deskou, která má v sobě integrovanou digestoř. Jídelní prostor pak doplňuje stůl a židle vyrobené na míru.

Jednoduše a účelně

Dům je po technické stránce řešen maximálně účelně. Dveře jsou posuvné pro úsporu prostoru. Velké prosklené plochy tvoří trojskla, zastíněná proti nežádoucímu přehřívání venkovními lamelami. Dům nabízí více východů na zahradu, jeden z nich vede na hlavní pobytovou terasu, která bude v budoucnu kryta baldachýnovým zastřešením. Veškeré technické provozy jako šatny, koupelny a technické místnosti najdeme v severní části domu.  Každá koupelna má okno.

Spolu nebo každý sám

Dva dětské pokoje probouzí ve svých obyvatelích každý den novou dávku kreativity, kterou mohou zúročit na popisovatelných panelech, mezi které lze variabilně vsadit masivní dřevěné police. Pokojíky jsou řešeny tak,  že umožňují prostor spojit nebo zachovat soukromí dle přání dětí.

Koupelny jako oáza klidu

Koupelny se barevným laděním trochu vymykají zbytku domu a svými neutrálními hnědými a béžovými tóny navozují kýženou relaxaci a klid. Na stěnách zaujme kombinace hexagonových obkladů a cementové stěrky, která se opakuje i na podlahách.

Fotogalerie:

Foto a realizace: BOQ architekti

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login