Inspirace

Dub v interiéru

Od   | 

Dub má díky přirozenému a nadčasovému vzhledu už dlouhá desetiletí v interiéru nezastupitelné místo. V přírodní podobě je samozřejmě dokonalý, ale zdařilá je i jeho imitace… 

Winchester, vintage nebo sonoma?

Krása dubového dřeva z našich interiérů nikdy nezmizela. I nábytková dvířka mohou okouzlit přirozeným půvabem dubu, který dovede interiér příjemně zútulnit. Již však nemají podobu masivních dubových desek, které se vlivem přirozených procesů mohou časem zkroutit, ale stále častěji se objevují v podobě zdařilých imitací s foliovanými povrchy, inspirovaných nejrůznějšími podobami dubového dřeva. „Pokud máte v oblibě světlejší odstíny, můžete zvolit například dekor dub pískový, nebo dub světlý sonoma, který dodá interiéru potřebnou lehkost a vzdušnost,“ uvádí Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a doplňuje: „Oproti tomu tmavší dekory, jako např. dub winchester, prostor pocitově příjemně proteplí a šedé varianty, které reprezentuje například dub vintage šedý, do něj zase vnesou působivý nádech elegance.“  Pokud vám nejde pouze o vzhled, ale rádi se dřeva také dotýkáte, můžete pro svá nábytková dvířka vybrat například foliovaný dekor dub mirain crosscut. Povrchová úprava crosscut označuje plasticky strukturovaný povrch, který připomíná kmen stromu rozřezaný na fošny, na jejichž povrchu zůstaly stopy pilových listů. Je tak vhodná pro všechny, kteří dokáží ocenit kromě vizuálního také hmatový vjem.

Kuchyně s dvířky s dekorem dub mirain crosscut.

Kuchyně s dvířky s dekorem dub mirain crosscut.

Dub v rustikálním stylu

Ani na rustikálnost dubu se dnes nezapomíná. Je třeba využít tu správnou skladbu dvířek. „Skládaná dvířka T.segment umožňují kombinovat různorodé dekory věrně imitující dub, jako je například dub gladstone pískový, nebo dub winchester, a to nejen mezi sebou, ale také s elegantním sklem,“ popisuje pan Martin Dusík a dodává: „Díky spojení laminované dřevotřískové desky s kvalitním olepením hran pomocí technologie PUR se dvířka T.segment vyznačují vysokou odolností vůči vlhkosti i vysokým teplotám, a vy se tak nemusíte bát je umístit ani do prostředí kuchyně či koupelny.“

Dubová klika

Skleněné dveře bývají často kombinovány s minimalistickým, celokovovým dveřním kováním, proč ale nezkusit pro změnu materiálový kontrast? Do kliky Maximal můžeme vsadit dubovou dýhu, která svým teplejším odstínem a přirozeně nepravidelnou strukturou výborně doplňuje chladně dokonalé sklo a vytváří tak zcela nečekaný kontrast techniky a přírody.

I takový detail, jakým je klika, může dotvářet esteticky sladěný celek.

I takový detail, jakým je klika, může dotvářet esteticky sladěný celek.

Dubový dekor můžeme ale dostat i přímo na skleněné dveře. Umožňují to například dveře Master. „Díky hliníkové konstrukci mohou dveře kombinovat hned několik druhů povrchových materiálů. Na ploše jediných dveří tak může dojít k elegantnímu spojení přirozeného vzhledu dubového dekoru na laminátovém povrchu s designovou čistotou skla,“ říká pan Petr Paksi, ředitel J.A.P.

Dub v koupelně

Přírodní odstín dubu prostředí koupelny, které někdy může působit chladně a odosobněně, pocitově proteplí a zútulní. V kombinaci se závěsnými skříňkami navíc přispěje k efektnímu optickému zvětšení prostoru, což každý ocení zejména v menších koupelnách.

Do koupelny vnáší nábytek z ušlechtilého světlého dubu příjemnou domáckou atmosféru.

Do koupelny vnáší nábytek z ušlechtilého světlého dubu příjemnou domáckou atmosféru.

Připravila: Redakce, Foto: J. A. P., M and T, Trachea

Související články:

6 letošních interiérových trendů, které si určitě zamilujete

Soběstačný dům v Chocni

Německé sprchové kouty Huppe

Industriální interiéry


You must be logged in to post a comment Login