Kuchyně

Dřezy a baterie do moderní kuchyně

Od   | 

Nemyslete si, že když máte myčku nádobí, stačí vám jen malý dřez. A v čem budete předmývat velké hrnce, mýt pekáče, čistit zeleninu, odmývat menší kusy nádobí? Samozřejmě, že ve dřezu. Víte, že u něj trávíte až sedmdesát procent času v kuchyni? Tak ho vyberte kvalitní a nezapomeňte na praktickou baterii.

Dřez vybíráme podle charakteru kuchyně. Do venkovské se hodí jiné modely než do moderní sestavy. Pro výběr je stěžejní materiál, ze kterého je dřez vyrobený, pak již se můžeme soustředit na tvar, rozměr a další přidané hodnoty, které dřez může mít.

Nerezové dřezy

Baterie FG 0566, provedení nikl, s otočným ramenem o 360°. Dřez Sinos SNX 251/651, nerez, vhodný k instalaci do skříňky s výškou od 600 mm. Rozměr 965 x 510 mm, skrytý přepad. Ventil je opatřen antibakteriální vrstvou Sanitized®, která ho pomáhá udržovat hygienicky čistý. Franke.

Baterie FG 0566, provedení nikl, s otočným ramenem o 360°. Dřez Sinos SNX 251/651, nerez, vhodný k instalaci do skříňky s výškou od 600 mm. Rozměr 965 x 510 mm, skrytý přepad. Ventil je opatřen antibakteriální vrstvou Sanitized®, která ho pomáhá udržovat hygienicky čistý. Franke.

Nejprodávanější jsou dřezy vyrobené z nerezu. Může za to hned několik pozitivních faktorů. Prvním z nich je příznivá cena a dále praktické užitné vlastnosti, jakými jsou odolnost proti korozi a výborná snášenlivost vůči všem běžným čistícím prostředkům. Nerezové dřezy jsou nabízeny v nejrůznějších tvarech, což nás neomezuje při výběru. Dále mohou mít různou povrchovou úpravu. Vedle standardního vzhledu jsou to tkané struktury, kartáčovaný nebo lesklý povrch. Výhodou nerezových dřezů je snadná kombinace se spotřebiči ze stejného materiálu a oceníme také jejich doplňky. Například integrovaný dávkovač mýdla, posuvnou přídavnou desku rozšiřující pracovní plochu apod.

Chromová baterie FG 7000 s otočným ramenem o 360°. Dřez Sirius SID 611 vyrobený z Tectonite® je určený do skříněk s výškou od 600 mm. Rozměr 1000 x 510 mm, Franke.

Chromová baterie FG 7000 s otočným ramenem o 360°. Dřez Sirius SID 611 vyrobený z Tectonite® je určený do skříněk s výškou od 600 mm. Rozměr 1000 x 510 mm, Franke.

 

Dřez z tvrzeného kamene

Další možností jsou dřezy z tvrzeného kamene. Tento materiál je z převážné části tvořen drcenou žulou, dále akrylátovým pojivem a barvivem. Každý výrobce má svůj vlastní podíl složek, který tají, a na trhu se můžeme setkat s různými názvy. Složení materiálu zaručuje skvělé vlastnosti, jakými jsou například odolnost vůči vysokým teplotám. Nevadí ani opakované a prudké změny teplot. Jsou odolné vůči mechanickému poškrábání, snadno se čistí a jejich povrch je antibakteriální. Nejsou na nich vidět kapky vody. V nabídce jsou v nejrůznějších barvách, ze kterých mohou být i baterie. Rozhodnete-li se pro tento typ dřezu, pak počítejte s vyšší investicí.

Keramický dřez

Keramický dřez Panor, Blanco

Keramický dřez Panor, Blanco

Může se zdát, že keramický dřez se hodí jen do tradiční kuchyně. Vyberete-li vhodný tvar, pak jistě bude slušet i moderní sestavě a líbit se vám budou i jeho uživatelské vlastnosti. Keramika je pevná a odolná a jen velmi těžko ji můžeme rozbít například velkým kusem nádobí. Odolává teplu, takže na ni můžete postavit i rozpálený hrnec a díky glazuře, která ji chrání, ji nelze poškrábat. Ta také zajišťuje odolnost vůči saponátům a dokonce i chemikáliím. Glazura může být v různých barvách, a tak jsou i keramické dřezy nabízeny barevné, i když prim stále hraje bílá. Pro barevný dřez je nutné najít dostatek odvahy, odměnou pak bude nevšední prvek vaší kuchyňské sestavy.

Dřez vyrobený ze žuly se zaobleným vnitřním prostorem, Granit Holec

Dřez vyrobený ze žuly se zaobleným vnitřním prostorem, Granit Holec

 

Dřez z pravého kamene

V posledních letech se těší oblibě také dřezy vyrobené ze žuly. Její předností je tvrdost i odolnost a samozřejmě velmi dlouhá životnost. Byť je dřez složen z několika kusů kamene, nemusíte se bát propustnosti. U kvalitních kamenných dřezů nejsou k sobě části jen slepeny, ale drží je speciální zámek, který zaručuje naprostou nepropustnost. Dřezy jsou vyráběny vždy na zakázku, proto mohou být rozměry přizpůsobeny potřebám zákazníků. Nevýhodou jsou hranaté rohy, které se hůře udržují, a pokud nejsou pravidelně čištěny, může na nich být vidět usazený vodní kámen. Existuje i varianta kamenného dřezu se zaoblenými rohy, což řeší zmiňovaný problém. Tento druh dřezu patří ke špičkám, vyrábí se za pomoci speciálních strojů a patří k finančně náročným kouskům. 
 

Umělý kámen

Na trhu nalezneme také takzvané umělé kameny (např. corian).  Nevyrábějí se z nich jen dřezy, ale celá kuchyňská pracovní deska včetně dřezu, takže ve výsledku získáme jednolitou plochu. Tyto materiály jsou pevné, odolné, některým vadí vysoká teplota, takže není možné na ně postavit rozpálený hrnec. Jsou hygienické a snadno se udržují v čistotě, nevadí jim žádné běžné čistící prostředky. Patří k finančně náročným.

Kuchyňská baterie do moderní sestavy

Kuchyňská baterie Bingo star s otočným ramenem o 360°, Kludi

Kuchyňská baterie Bingo star s otočným ramenem o 360°, Kludi

O kvalitě jakékoliv baterie vypovídá kartuše. Měla by být vyrobená z keramiky, oceníte také možnost její výměny. Dále už záleží na vašich potřebách. Kuchyňské baterie mohou být vybaveny výsuvnou koncovkou, která dovoluje napustit vodu i mimo dřez, případně do velkých nádob, které by se jinak nevešly pod výtokové rameno. Baterie mohou mít i perlátor, jehož úkolem je smísit vodu se vzduchem.  Vzniká dostatečný proud vody, které je však kvůli příměsi vzduchu méně. Ušetříme jí tak až padesát procent.

V kostce:

– ujasněte si místo pro dřez

– vyberte materiál, který bude vyhovovat vašim potřebám i peněžence

– nezapomeňte na doplňkový program v podobě přídavného prkénka, dávkovače mýdla, saponátů…

– baterii vybírejte s ohledem na to, že ve dřezu budete mýt i velké hrnce, pekáče ad.

Fotogalerie:

Text: Lenka Zahradníková, Foto: archiv firem, Kontakt: Kludi, Franke, Granit Holec, Le Bon, Villeroy & Boch, Integrity Silestone, Blanco, Astracast

Související články:

Kvalitní kuchyňské pracovní desky

Kuchyňské baterie. Jakou vybrat?

Materiály mezi horní a spodní skříňky.

Kuchyňské vychytávky.

Kuchyně v paneláku. Necelých 6 m2.

Toustovač. Barevný šperk každé domácnosti.

Malá kuchyně na chatě aneb i o prázdninách se dobře najezte.

Kuchyně s ostrůvkem.

Baterie a dřezy do venkovských kuchyní.

Pastelové barvy v provence kuchyních.

Feng shui a kuchyně

 

Komentáře

1 Komentář

  1. Pingback: Umístění varné desky a dřezu - HomeInCube

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *