Návštěvy bytů

Domov s velkým D

Od   | 

Když si čtyřčlenná rodina hledala dům k pronájmu, ještě netušila, že zde zůstanou mnohem déle, než si původně mysleli. Vila i dobrá adresa jim tak moc vyhovovaly, že nemovitost od majitele nakonec koupili.

Obývací stěna je vyrobena na míru prostoru a je navržena na stěnu, která stojí přímo proti velké knihovně s krbem.

“Dům jsme vybrali ze zcela prozaických důvodů. Nedaleko totiž bydlí blízká rodina, což je praktické i pohodlné,” vzpomíná půvabná majitelka na začátek cesty k jejich bydlení. V domě byly zařízeny jen koupelny a dokonce i kuchyň se koncipovala až podle jejich přání. “Majitel nemovitosti byl prozíravý a věděl, že vyšší investice do kuchyně může být i kontraproduktivní. Čekal tedy na nájemce, aby ji koncipoval podle jejich přání,” říká s úsměvem majitelka a hned dodává, že se jí tento přístup velmi zamlouval.

Kuchyň byla navržena až po domluvě s budoucími nájemníky. Odolala i rekonstrukci.

Velké rozhodnutí

Po dvou letech se nájemníci s majitelem domluvili na odkoupení nemovitosti a tehdy přišlo i další zásadní rozhodnutí. Dům se zrekonstruuje. “Přestože byla obytná plocha asi 120 m2,  bylo to málo, a tak jsme se rozhodli k obytné části domu připojit i garáž. Tím získal syn vlastní pokoj s výstupem do zahrady a celkově se prostor zvětšil na 150 m2,” konstatuje majitelka. Výsledkem je v přízemí hlavní polyfunkční prostor s velkými francouzskými okny nasměrovanými do zahrady, ve kterém je kuchyň s jídelním stolem a sezením.  “V teplých dnech otevřeme a můžeme pohodlně stolovat venku, je to velmi příjemné,” dodává žena. Nachází se tu také hlavní vstup a chodba, která vede do dětského pokoje (původní garáž) a nechybí tu toaleta. Po dřevěných schodech se vyjde do ložnicového patra, kde je hlavní ložnice a pokoj dcery, prostorná koupelna a samostatná toaleta i šatna.

Z jídelny je možné vyjít přímo do zahrady.

Bydlení po novu

“Novou dispozici nám pomáhal řešit architekt Aleš Lapka ze studia ADR,” přiznává majitelka a dodává, že zařizování interiéru ji baví a při vytváření domova se ráda realizovala. “Kuchyně, obývací stěna,  knihovna a některé solitérní kusy jsou vyráběné podle výkresu u truhláře,” konstatuje žena a přiznává, že miluje italskou firmu Kartell, a tak se nemůžeme divit, že interiér zdobí lampy, knihovny i stolky od této prestižní společnosti. Ostatně i sedací nábytek je z dílny firem, které patří ke světovým špičkám, sedačka je od firmy Minotti a stůl se židlemi od Poliformu.

Manželská ložnice se nese v zemitých tónech.

“Mám ráda interiér v teplých barvách, rozhodně bych nechtěla nic studeného,” přiznává majitelka, která koncipovala ložnici do zemitých tónů, přičemž hlavní akcent tvoří tapeta, ke které jsou sladěné závěsy. Dětské pokoje jsou barevnější a hlavní prostor pak zůstává v základních odstínech, jejichž pestrost dotváří samotný život. “Ráda se obklopuji také obrazy. Můj tatínek, Jan Štěpánek, je malíř, a pár jeho děl zdobí i náš domov. Najdete tu ale obrazy i od jiných autorů, třeba ten nad krbem maloval Jan Kubíček.”

Obraz na stěně pochází od tatínka, malíře Jana Štěpánka.

Rekonstrukce domu s dobrým koncem

Rekonstrukce domu proběhla rychle a bez obtíží, majitelka ještě přizpůsobila zeleň v zahradě tak, aby se o ni nemusela moc starat. Závěrem schůzky říká: “Jsem ráda, že jsme našli tak příjemný dům a mohli si tu vytvořit domov s velkým D.”

Původní garáž byla proměněna v obytnou místnost a bydlí tu syn. Všimněte si netradičního osvětlení tvořeného několika jednoduchými stropními světly.

Fotogalerie:

Foto: Iveta Kopicová, Kontakt: Architektonické studio ADR


You must be logged in to post a comment Login