Návštěvy bytů

Domek v srdci přírody jako synonymum pohodlného bydlení: „Dřevo, kamna a klid vždy vábí k návratu“

Od   | 

Při dnešní návštěvě se podíváme do moderního domku v srdci přírody, který svou stavbou a vzhledem sice připomíná chatu, ale v němž uvnitř najdeme regulérně zařízenou domácnost. Majitelé jej prozatím využívají pro volné chvíle, nicméně je jen otázkou času, kdy se sem přesunou natrvalo. Objekt totiž skýtá vše potřebné pro celoroční užívání.

Prostor okolo domu je lemován zídkou, která zde vytváří velmi příjemnou atmosféru. Zdroj: Arba Architects

Domek má dřevěnou konstrukci, ošetřenou borovicovým dehtem v antracitové barvě a v kombinaci s klasickou lomenou střechou protaženou poměrně nízko dolů. Čelo domu je vybaveno třemi nástěnnými mřížemi, které poslouží pro popínavou zeleň. 

Při důkladném prozkoumání si všímáme, že ohraničení pozemku zídkami je opravdu blízko samotné stavbě, která tak byla při budování limitována. Během výstavby však zdi nemusely být nijak narušeny, a místu tak dodávají zajímavý a neotřelý vzhled. Zídky příjemně oddělily přilehlou zahradu domku a zároveň pomáhají zahalit stavbu do tajuplné zeleně. Jen si představte vykročit z obytného prostoru na terasu a kochat se zídkou obrostlou vinnou révou, třeba se skleničkou v ruce.

Při vstupu dovnitř se ocitáme v otevřené obývací části, kde je k dispozici kuchyně s jídelnou zabírající celé spodní patro domku. Díky stylovým kamnům umístěným ve středu místnosti lze do domu přijet i v chladných měsících a strávit tu kouzelný zimní čas. Celým prostorem se prolíná světlé dřevo. I samotné vybavení bylo vybráno účelově a jednoduše. Projdeme-li okolo kamen do zadní části místnosti, můžeme vystoupat úzkým schodištěm do horního patra.

Kamna vytopí celý domek. Zdroj: Arba Architects

Přestože spodní část disponuje velkoplošnými okny, kterých je zde opravdu dostatek, je v prostoru méně světla, než bychom očekávali. Mohou za to zejména přilehlé zídky a spousta zeleně. To majitelé sice ocení během horkého léta, nicméně v deštivých dnech a v zimě bude v domě světla o něco méně. Část stěny v obývacím prostoru byla vyhrazena pro velkou knihovnu, kterou majitelé jakožto milovníci knih opravdu využijí. Nechybí zde ani vybavení pro ty nejmenší, a to v podobě malého stolku se židličkami, umístěnými co nejdále od horkých kamen, které jsou zde velkým zdrojem nebezpečí.

Nábytek je navržený a vyrobený na míru. Zdroj: Arba Architects

Kuchyně situována do rohu je celkem malá, nicméně rodině poskytne vše, co potřebuje. Ze spotřebičů tu nechybí varná deska ani trouba, proto je i o stravování maximálně postaráno. Hospodyňka si sice může stěžovat na málo úložného prostoru pro nádobí a suroviny, ale vše vyřešila praktickými poličkami. Na kuchyňský koutek navazuje jídelní stůl, který pojme až šest strávníků a je osvětlený výrazným závěsným svítidlem, které svým provedením podtrhuje jednoduchost interiéru. 

 

Kam pro světla z přírodních materiálů?

 

Při vystoupání po schodech nahoru zjišťujeme, že toto patro není poslední a že na něj navazuje ještě malý výstup s úložnými prostory. V horním patře najdeme malou pracovnu, ložnici rodičů i dětský ráj. Protože i zde je méně světla, byly sem instalovány zrcadlové plochy, které prostor nejen opticky zvětšují, ale i prosvětlují. Středem patra vede zezdola komín, který poskytuje příjemné teploučko i v těchto prostorech.

Pracovna je samozřejmostí i v tomto domě. Zdroj: Arba Architects

Ložnice sice není oddělena dveřmi, ale majitelé soukromí vyřešili pomocí závěsů, které lze kdykoliv zatáhnout. Ani zde nechybí zrcadlo, které působí jako designový prvek, zejména díky zlatému orámování. V ložnici najdeme vestavěné úložné prostory na míru, manželskou postel i jednoduché svítidlo. 

Zrcadla zútulňují a prosvětlují interiér. Zdroj: Arba Architects

Dětský pokoj byl zařízen prakticky a opravdu vkusně. Díky stěně, vymalované tabulovou barvou rodiče podporují kreativitu dětí. Zbylý prostor už byl vybaven jednoduše. Nechybí zde komody, dětský stoleček se židličkami a samozřejmě postele. Za zajímavý prvek považujeme vnitřní okno, ze kterého mají ratolesti výhled do zbytku domu. Okno se v případě potřeby dá samozřejmě zatáhnout závěsy tak, aby nerušilo dětský spánek, pokud ještě rodiče potřebují mít rozsvíceno. 

Na stěně v dětském pokoji se mohou ratolesti vyřádit. Zdroj: Arba Architects

 

Dýhované dveře vnesou do domova blízký pocit přírody: Kam pro ně?

Fotogalerie:

 

Jaro v zahradě: Jak se na něj připravit?

 

 


You must be logged in to post a comment Login