Dětské pokoje

Jak vymalovat dětský pokoj – 20 inspirativních nápadů

Od   | 

Dětský pokoj je pro jeho obyvatele útočištěm. Je důležité, aby se v něm dítě cítilo dobře a bezpečně. A je na jeho rodičích, aby takového efektu docílili. Vedle zařízení hrají podstatnou roli barvy. 

Pravdou je, že vymalovat dětský pokoj není nijak složité, a použijeme-li vhodné barvy, pak i případný neúspěch lze docela snadno změnit. Ale my chceme uspět hned napoprvé.

Základ výmalby dětského pokoje ponechte v neutrálním odstínu a doplňte ji výraznou barvou.

Základ výmalby dětského pokoje ponechte v neutrálním odstínu a doplňte ji výraznou barvou.

Napoprvé

Proto volíme odolné a omyvatelné barvy, bez zápachu a neuvolňující nebezpečné látky, vhodné pro alergiky. Přestože podle pediatrů jsou pro děti nejvhodnější pestré barvy, při volbě odstínu barvy do dětského pokoje bychom měli být maximálně obezřetní. Pravidlo pestrých barev se totiž vztahuje na hračky, kresby v knihách a podobně. A navíc platí zejména pro nemluvňata, u nichž pestré barvy přitahují pozornost. K určení odstínu barvy stěn v dětském pokoji platí jiná pravidla.

Vhodné jsou omyvatelné barvy

Vhodné jsou omyvatelné barvy

Obecně se doporučují pastelové odstíny, které navodí příjemnou atmosféru a v pokoji nejsou zvlášť výrazné. Syté barvy totiž mohou utrhovat pozornost, a některé dokonce působí neblaze na psychiku (např. některé výraznější odstíny červené).

Jsou-li barvy v jemných pastelových odstínech, pak se dítě bude cítit příjemně.

Jsou-li barvy v jemných pastelových odstínech, pak se dítě bude cítit příjemně.

Jaký odstín?

Prvořadým impulzem pro správný výběr odstínu je pohlaví a věk dítěte. Holčičky se budou dobře cítit v pokoji laděném do oranžové, růžové, červené, fialové a podobných „holčičích“ barev. Chlapci naopak ocení odstíny modré apod. Jednotlivé barvy můžeme mezi sebou samozřejmě kombinovat. Převažovat by však vždy měl odstín vhodnější pro jeho obyvatele. V momentě, kdy jeden pokoj obývají obě pohlaví, se doporučuje volit kombinaci barev vhodných pro chlapce i dívku. Například kombinace zeleno-žluté.

Je-li v pokoji kluk i holka, pak bychom barevností měli vyhovět oběma.

Je-li v pokoji kluk i holka, pak bychom barevností měli vyhovět oběma.

Všeho s mírou

Vymalovat dětský pokoj ještě neznamená natřít barevně stěny v pokoji a nastěhovat nábytek. Nezapomeňte, že pro děti se navrhuje barevné úplně všechno – hračky, povlečení, knihy, ale i nábytek. Proto dopředu zvažte, ostatní zařízení, aby výsledek nepůsobil cirkusově. Zpravidla pomůže vymalovat jen některé ze stěn, a to ještě 30-80 % barvy zvoleného odstínu.

Nezapomeňte na malované obrázky, samolepky nebo tapety

Nezapomeňte na malované obrázky, samolepky nebo tapety

Poměrně často se místo standardního vymalování malují na stěnu obrázky. Ten, kdo si netroufne, může oslovit někoho zručnějšího. Za přijatelnou cenovou úplatu mohou mít děti ve svém pokoji na stěně v nadživotní velikosti obrázek krtečka, králíky v klobouku a nebo jiné dětské motivy. Ty dětský pokoj oživují a dodávají mu ojedinělou atmosféru.

Hitem poslední doby je speciální tužka na akrylátové barvy. Kreslíme jí zcela přirozeně na povrch stěny, přitom kresba vydrží podobně jako běžně vymalovaný pokoj.

Pokud si nejste jisti, řiďte se barevným schématem.

Pokud si nejste jisti, řiďte se barevným schématem.

Nechte barvy promluvit

Žlutá přináší do pokoje radost, život a zároveň kompenzuje nedostatek přirozeného světla v tmavší místnosti.

Červená je intenzivní, přitahuje oči miminek, a proto se doporučuje s ní pracovat velmi opatrně. Není vhodná pro hyperaktivní děti, těm klidnějším dodává více energie.

Oranžová spojuje pozitivní vlastnosti červené i žluté.

Modrá působí relaxačně a uklidňuje, zabraňuje nočním můrám. Vnáší ale do pokoje chlad, proto jsou vhodnější její světlejší odstíny.

Zelená symbolizuje svěžest, život, harmonii a bezpečí. Působí jemně na oči dítěte a zároveň vytváří hravou atmosféru.

Řiďte se barevným schématem

  1. Harmonii získáte zvolením tří barev, které mohou být na barevném kole spojeny rovnostranným trojúhelníkem.
  2. Kontrastu docílíte, zkombinujete-li barvy ležící proti sobě. Ty spolu ladí a zároveň jsou výrazné.
  3. Souladu dosáhnete zvolením barev ležících vedle sebe nebo blízko sebe.
Barevné spektrum. Světlé odstíny místnost opticky zvětšují a prosvětlují. Jsou vhodné do malých prostor. Tmavé odstíny místnost opticky zmenšují. Nedoporučují se do malých prostor.

Barevné spektrum. Světlé odstíny místnost opticky zvětšují a prosvětlují. Jsou vhodné do malých prostor. Tmavé odstíny místnost opticky zmenšují. Nedoporučují se do malých prostor.

Fotogalerie:

Jak správně použít barvy v interiéru


1 Komentář

  1. Pingback: Pantone vyhlásila barvu pro rok 2018 - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login