Dětské pokoje

Když se dítěti dobře spí, později vstává aneb jak správně vybrat postel svému potomkovi

Od   | 

Nezáleží na tom, jak jsme staří, pohodlně a kvalitně se chceme vyspat v kterémkoliv věku. V dětském pokoji proto musíme zřídit tolik samostatných pevných lůžek, kolik máme potomků.

Nezapomeňte, že matraci je nutné po pár letech používání vyměnit.

Poměrně brzy pořizujeme dětem standardně velkou postel, tedy 90 x 200 cm, a zatímco jsme přepečlivě jako starostlivé matky přemýšlely, jakou matraci pořídit svým ratolestem do postýlky, matraci v posteli „pro dospěláky“ už bereme jako samozřejmost. Ať už zvolíte kteroukoliv variantu (pružiny, taštičková jádra atd.), v podstatě jsou z hygienického hlediska nezávadné přibližně dva roky. Během této doby se v útrobách každé matrace usadí většina z toho, co vylučuje tělo během spánku. Z tohoto důvodu je vhodné matraci každé dva roky měnit. A nezapomeňte ani na peřiny, které je nutné několikrát během roku vyprat alespoň na 60 °C.

V malém pokoji může být praktická loftová postel. Pod lůžkem je úložný prostor.

Jedinou matrací, kterou nemusíte měnit, je matrace z koňských žíní.

K módnímu šedému odstínu se oranžová skvěle hodí. Zdroj: IKEA

Kam umístit postel?

Máme-li jedináčka, tak postel umístíme bez problémů, často i v nestandardní velikosti, aby měl co nejlepší pohodlí. Vytvořit dobré spaní pro dvě nebo více dětí v jednom pokoji pak už může být oříškem. Vejdou-li se samostatná lůžka, doporučuje se vytvořit mezi nimi dostatečně velkou mezeru, ideální je oddělit je úložným nábytek. Zpravidla však nebývá místa nazbyt, a tak hledáme různá úsporná řešení.

Sdílí-li pokoj kluk a holka, můžeme jejich teritorium oddělit barevně. Zdroj: Inakodesign

Rozšířené jsou u nás patrové varianty (palandy), ovšem ty jsou zásadně nevhodné všude tam, kde nejsou dostatečně vysoké stropy. Dítě je omezeno prostorem, což může působit i na jeho psychiku, a zajištěna není ani jeho stoprocentní hygiena. Pokud už po tomto řešení sáhneme, je dobré koupit palandy, které po rozšroubování mohou posloužit jako dvě samostatná lůžka. Zajímavější způsoby, minimalizující ztrátu prostoru, poskytují různě podsunutá lůžka, výsuvné či rozkládací systémy. I v těchto případech můžeme svému potomkovi vytvořit vlastní teritorium, a to zejména tehdy, pokud k lůžku patří samostatné pracovní a úložné místo.

U patrových postelí dbejte na to, aby se dítěti dobře nahoře dýchalo. Důležité je,aby se mohlo na posteli pohodlně posadit a mělo nad hlavou ještě dostatečný prostor. Zdroj: Tumidei

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login