Zahrada

Dejte okurkové plísni tento rok na frak

Od   | 

Plíseň okurková – asi největší strašák úspěšného pěstování oblíbených okurek. Je snadno přenosná a může ohrozit také  rajčata nebo melouny. A právě proto se vyplatí vsadit na preventivní opatření, která nám zajistí bohatou úrodu a úsměv na tváři.

Příčiny a důsledky

Hlavní příčinou plísně okurky, latinským názvem Pseudoperonospora cubensis, je mikroskopická houba, která se projevuje žlutozelenými skvrnami na listech, jejich postupným hnědnutím, usycháním a následně i úhynem celé rostliny. Původce této houbové choroby u nás sice nepřezimuje, ale přenáší se vzdušnými proudy a putuje k nám až z jihu Evropy. Další vývin plísně má pak na starosti především přílišné vlhko a rosa, která se drží na listech.

Rostlina je plísní napadána za vlhka a když se teplota pohybuje kolem 25 °C. Zdroj: Pinterest

Tolerantní odrůdy

Riziko rozvoje plísně lze výrazně snížit také hned na samém počátku pěstování – výběrem vhodného kultivaru, který je vůči této houbové chorobě odolnější než ostatní. Tolerantní odrůdy najdeme mezi mini okurkami, salátovkami i nakládačkami. U mini okurek jde například o odrůdu Minisprint F1 a Passandra F1. Z okurek salátovek je to třeba Girola F1, Marumba F1, Pyralis F1, Jazzer F1, Lothar F1, Natalie F1, Viktorie F1 nebo i Linda F1 MIX.  A co se týká nakládaček, tak vůči plísni okurkové bude odolná odrůda Altaj F1, Aurea F1, Karolina F1, Regina F1 nebo také Viola F1.

Výběrem tolerantního kultivaru můžeme významně snížit riziko výskytu houbové choroby. Zdroj: Pixabay

Vzhůru k výškám a ke kořenům

Vzhledem k tomu, že k rozvoji plísně okurek významně přispívá zejména vlhko, je důležité vybrat pro jejich výsadbu slunné a vzdušné stanoviště, kde přirozeně proudí čerstvý vzduch. Dalším předpokladem úspěšného pěstování je rovněž vertikální vedení rostlin na 1 výhon po opoře, třeba i z obyčejného motouzu. Pokud se rozhodnete pěstovat okurky klasicky na zemi, uvědomte si, že se zvyšuje riziko napadení plísní, jelikož celá rostlina bude více ohrožována nežádoucí vlhkostí zeminy.  

Při horizontálním pěstování (na zemi) hrozí okurkám napadení plísní. Zdroj: Pixabay

S vlhkem souvisí také zálivka. Ta by měla být především opatrná, protože okurky patří k teplomilným druhům zeleniny, které jsou citlivé na nevhodné zalévání. Proto je zalévejte raději méně, ale častěji, ideálně ke kořenům a minimalizujte pokropení listů. Jen tak nedáte plísni důvod k rozvoji.

Porost okurek pěstovaných vertikálně je lépe provětrávaný. Zdroj: Pixabay

Chemická ochrana

Prevence je základ úspěchu. S ošetřováním chemickým postřikem se u okurek začíná koncem června, ale klidně i později, avšak nejlépe před výskytem houbové choroby. Aplikace postřiku se provádí v době, kdy jsou vhodné podmínky pro případné napadení rostlin plísní, tedy v návaznosti na průběh počasí. Ošetření postřikem realizujeme po celou vegetační sezónu přibližně každých 7 až 14 dní (častěji za deštivého počasí). V období sklizně i po otrhání plodů.

Postřiky aplikujeme také na spodní stranu listů. Zdroj: Pixabay

Mezi vhodné přípravky k postřiku se řadí Acrobat MZ, Aliette, Bravo 500, Curzate K, Dithane DG Neotec, Dithane M 45, Funguran-OH 50 WP, Champion 50 WP, Infinito, Kuprikol 50, Magnicur Finito, Mikal M, Ortiva, Previcur 607 SL, Proplant, Ridomil Gold MZ 68 WP, Ridomil Gold MZ Pepite a Ridomil Gold Plus 42,5 WP.

Většina chemických postřiků má ochrannou lhůtu pro konzumaci 3 až 7 dní. Infinito jen 1 den. Zdroj: Pixabay

Biologická ochrana

I pro nadšence ekologického pěstování se najde pár řešení, jak se vyhnout chemii a plísni. Jednou z možností je použití bylinného výluhu převážně z šalvěje lékařské, který se prodává pod názvem Protekt koncentrát (KP). Ten se postará nejen o odolnost okurek proti houbovým chorobám, ale také podpoří jejich správný růst a vývoj plodů. Aplikuje se stejně jako chemické přípravky postřikem na list, a to každý týden od začátku června. Během deštivého počasí i každé 3 dny.

Naše babičky proti plísni okurek bojovaly výluhem z nastrouhaného křenu nebo mléčným postřikem (čerstvé mléko s vodou). Zdroj: Pixabay

Dalším řešením může být takzvaná „chytrá houba“ neboli biopreparát s názvem Polyversum Biogarden, který obsahuje oospory Pythium oligandrum. Tento fungicid se prodává ve formě prášku pro přípravu zálivky i postřiku. Po jeho aplikaci zůstanou okurky přirozeně chráněné před houbovými chorobami. Výhodou je rovněž fakt, že je není možné tímto přípravkem předávkovat.

Fotogalerie:

 

Kam pro lampy (ne)jen na zahradu?

 

You must be logged in to post a comment Login