Podlahy a stěny

Co udělá kus koberce…

Od   | 

Pro zútulnění většiny místností postačí kus textilu. Třeba v podobě malého koberce. Jeho rozměr, vzor i pestrost předem zvažte a nezapomeňte, že jeho výrazné zbarvení určuje ladění interiéru a nápaditý dekor může strhávat pozornost. Využijte proto služeb některých prodejců a půjčte si koberec domů, na zkoušku.

Předem se rozmyslete, na kterém místě bude položený, abyste zvolili správný rozměr. A také kolik hodláte investovat. Od toho se odvíjí materiál a výrobní zpracování.

Přírodní materiály

Nejrozšířenější jsou vlněné koberce, které jsou velmi příjemné na dotek. Při prvních měsících používání však musíme počítat s tím, že materiál bude pouštět, což nemusí být každému po chuti. Obecně platí, že čím kratší vlas, tím bývá kratší i doba chlupatění. Výška zpracované vlny rovněž ovlivňuje tvarovou paměť, což znamená, že bude-li koberec zatížen nábytkem delší dobu, po jeho odstranění bude vlasu déle trvat, než se vrátí do původního stavu. Rychleji toho docílíme pomocí intenzivního vysávání.

Syntetické materiály

Zatímco o přírodních materiálech můžeme ve valné většině říci, že mají dlouhou životnost, o kobercích ze syntetických materiálů to jednoznačně tvrdit nemůžeme. Zejména ve vysoce namáhaných prostorách je jejich trvanlivost kratší, což je ovšem vyváženo pořizovacími náklady. Ty jsou nízké, řádově můžeme počítat od několika set korun za kus až po několik tisíc. Cena závisí mimo jiné i na rozměru a případně i dalších nadstavbách, které dnes koberce mohou mít. Nabízeny jsou totiž i takzvané 3D typy, jejichž součástí jsou nejrůznější aplikace. V podobě herních prvků určených pro děti nebo odpočinkových polštářů pro ty starší.
Akrylové koberce jsou nabízeny v široké škále barev, umělé vlákno lze totiž barvit do všech odstínů, což o vlněném vláknu nemůžeme říci.

Jaké zpracování?

Koberec si můžeme vybrat i podle způsobu vyrobení, které přispívá k celkovému vzhledu. Rozeznáváme smyčkové, které mohou mít pravidelnou smyčku a nepravidelnou takzvanou berberovou, kdy oka nejsou ve stejné úrovni, což umožňuje velkou variabilitu vzorů. Dále existují koberce s řezaným vlasem, tkané, ručně vázané a nastřelované. Nastřelované koberce spočívají v umístění vlasu do jutového podkladu pomocí speciální pistole. Po nastřelení se koberec ještě zastřihne, případně se vytvoří reliéf. Vlas je obvykle vyšší a méně hustý než při tkaní nebo vázání. Jednotlivé barvy se oddělují tenkou prostřiženou linkou, takzvaným carvingem. U koberců ručně vázaných se obarvená vlněná vlákna vážou ve svislých řadách do vodorovně napnutých osnov.

Pro ty, kteří rádi obměňují vzhled svého domova, je k dispozici koberec, který si sami mohou poskládat.

Pro ty, kteří rádi obměňují vzhled svého domova, je k dispozici koberec, který si sami mohou poskládat.

 

Víte, že…

Pod kusové koberce můžeme umístit speciální protiskluzovou podložku, která zabraňuje jeho posunutí. Jemná mřížka vyrobená z gumy se umisťuje pod téměř celou jeho plochu.

V kostce:

Nejste-li si jisti barvou a vzorem, využijte služeb některých prodejců a půjčte si koberec domů.
Nezapomeňte, že výrazná barevnost je určující pro celkový vzhled místnosti. Nápadný vzor na koberci by měl zůstat jako jediný v místnosti.

O vlně

Vytváří takzvané lehké záporné ionty, které vypouští do prostoru. Ty podporují imunitní systém a psychickou pohodu.
Ovčí vlna je výborným regulátorem vlhkosti v místnosti (buňková struktura má schopnost v sobě absorbovat a zadržovat vlhkost).
Vlna napomáhá udržovat stálou teplotu v prostoru.

 

Fotogalerie:

Text: Markéta Helcelová, Foto: Belinus art, Esprit, Interier Konrad, Létající koberec, Rimexol, Tom Tailor

Související články:

Koberec ze zbytků látek

Proč si domů pořídit betonovou stěrku?

Podlahy do dětského pokoje

Marmoleum. Hravé jako nikdy předtím.

Velkoformátová dlažba a obklady.

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login