Rady a tipy

Čištění žaluzií? Přinášíme jednoduché tipy, se kterými vám to půjde rychleji

Od   | 

Zastíněná okna oceníme nejen během parného léta, ale i v noci či během večerů, kdy se chceme skrýt před zvědavými pohledy z okolí. Jejich čištění je však něčím, co nemá rád nikdo z nás. Také tuto činnost odkládáte, jak jen to je možné? Pak si přečtěte následující tipy, s jejichž pomocí to půjde jednodušeji.

Na čištění žaluzií existují i speciální nástroje. Zdroj: Canstockphoto

O nutnosti vysávání, vytírání, ale i úklidu koupelny ví každý. Udržet domácnost dokonale čistou však jednoduché není. Obzvlášť, když se nečistoty usazují doslova všude, kde můžou. A bohužel se špína nevyhýbá ani takovým místům, jakými jsou žaluzie. Ty jsou sice praktickou součástí každého domova, jejich čištění je však náročnější než kdejaká zkouška ve škole.

Co byste měli udělat před jejich čištěním?

 Každý druh žaluzií vyžaduje specifický způsob údržby. Zatímco některé nesnesou žádnou vodu, jiné můžete bez problémů osprchovat. I proto si před samotným čištěním zjistěte, jak se o ně starat, abyste je nepoškodili. Na čištění nikdy nepoužívejte vysokotlaké vodní čističe, vlivem tlaku vody by mohlo dojít k jejich poškození.

Pokud jsou žaluzie s elektrickým pohonem, zničili byste i ten. Vhodný není ani silný proud vody ze sprchy, ale ani intenzivní vysávání a použití hrubé síly.

Některé žaluzie nečistěte vodou, ale jen prachovkou. Zdroj: pixabay.com

Žaluzie zbavujte prachu pravidelně

Mezi nejčastěji používané žaluzie patří horizontální s hliníkovými lamelami. S jejich údržbou vám může pomoci vysavač, s nímž můžete pravidelně odstraňovat zachycený prach. Výkon vysavače nastavte na minimum, aby neohýbal jednotlivé lamely. Ideálně použijte úzký nástavec.

 

 

Při suchém čištění používejte prachovku nebo hadřík z mikrovlákna. Buď můžete žaluzie sklopit a otřít všechny najednou, nebo můžete očistit jednu lamelu po druhé. Pokud budete čistit všechny najednou, v místech, kde se překrývají, však zůstanou nečistoty. Proto plochu očistěte i v druhém směru.

Na hadřík ani prachovku příliš netlačte. Když budete lamely čistit pravidelně, předejdete tomu, že by se na ně prach doslova lepil a nešel dolů. K čištění můžete použít také speciální bavlněné rukavice, ale i kartáč, který očistí více lamel najednou.

Žaluzie čistěte alespoň dvakrát ročně. Zdroj: Pixabay

Jak odstranit mastnotu?

Pokud máte žaluzie mastná, je vhodnější mokré čištění. Dobře poslouží vlhčené ubrousky. K čištění však můžete použít také hadřík a roztok čisticího prostředku, vody a octa. Dejte si však pozor, abyste špinavou vodou ze žaluzií nezašpinili okna, parapety i podlahu. Pokud to vaše žaluzie nepoškodí, můžete je klidně sundat a odprchovat proudem vody ve sprše. I zde ale doporučujeme lamely nejprve odmastit.

Zdroj info: Maron, Ateliér Orsei, Rady pro chytrou hospodyňkou

 

Skvělá pračka ve slim verzi, která vypere až 10 kg prádla!

 

 

You must be logged in to post a comment Login