Zahrada

Čím nahradit trávník aneb i bez něj může být zeleno

Od   | 

Trávník často představuje hlavní pobytovou plochu rodinných zahrad, ale ne ve všech jejích koutech se mu zpravidla daří. Řešením mohou být půdopokryvné druhy, které udělají nejen velkou parádu, ale mnohdy vás i oprostí od téměř všech pracovních operací spojených s údržbou klasického trávníku.

Uplatnění náhradníků za trávník

Půdopokryvné rostliny mají jednu zásadní schopnost, a to vytvořit souvislý porost podobný právě trávníku. Ten má pro svůj růst specifické podmínky, kterými všechna stanoviště nedisponují. Z tohoto důvodu se mu příliš nedaří ve stínu, tam kde je vlhko, nebo naopak přílišné sucho a sluneční úpal. V dnešní době sice existují různé travní či travobylinné směsi určené i do extrémnějších podmínek, které jsou také skvělým řešením, avšak ne pokaždé je jejich použití opodstatněné.

Aromatický trávník si můžete na zahradě vytvořit z mateřídoušky. Zdroj: Pixabay

Jak již bylo výše zmíněno, náhrady trávníku najdou uplatnění zejména na problematických stanovištích s nepříznivými světelnými a vláhovými podmínkami, nevhodným druhem půdy i jejím pH. Kromě toho je použití půdopokryvných druhů oprávněné také všude tam, kde není možná závlaha, kde se potýkáme s nepravidelným terénem náročným na udržovací péči nebo třeba pod stromy.

Na čem záleží

Rostliny, kterými je možné nahradit trávník, by měly splňovat hned několik požadavků. Rozhodně by se mělo jednat o druhy půdopokryvné, tedy schopné vytvořit souvislý a dostatečně zapojený půdní pokryv. Správnou volbou jsou v tomto případě zejména rostliny plazivé a trsnatě se rozrůstající. O něco lepší pokryv půdy se postarají spíše ty plazivé, což je většinou dáno rychlejším zapojením porostu. Rovněž záleží na délce jejich života, protože ta souvisí s tím, jak dlouho nám na stanovišti vydrží. V ideálním případě by to mělo být alespoň 6 až 8 let i více.

Čistec naláká na své stříbrné a hebké listy. Navíc nádherně kvete. Zdroj: Pixabay

Další důležitou vlastností takových rostlin je odolnost vůči chorobám nebo škůdcům, jelikož jen silně imunní porost má do budoucna perspektivu. V tomto případě je nutné si uvědomit, že pokud zvolíme náchylnější druh, bude monokulturní náhrada trávníku z něj vytvořená po napadení celá odepsaná. Při výběru je vhodné se také zamyslet nad estetickou či aromatickou hodnotou rostlin. Vše záleží na našich preferencích – zda toužíme opravdu o trávníku podobné náhradě, nebo spíše o nenáročném a atraktivně vypadajícím, případně i příjemně vonícím, porostu.

Barvínek je vitální, přitažlivý v podrostu keřů či stromů i na svazích. Zdroj: Pixabay

Je z čeho vybírat

Pro slunečná a zároveň i suchá místa jsou skvělou náhradou trávníku mateřídoušky, které lépe snášejí i sešlap. Jejich další výhodou je výrazná vůně, která se bude celou zahradou nádherně linout. Pokud máte rádi rostliny s nevšedními květenstvími, pak vás jistě zaujmou plazilky se svými kulovitými hlávkami. Příznivci stříbrošedé barvy si zamilují zase nenáročný čistec vlnatý s na dotek velmi příjemně hebkými listy. Ten navíc v pohodě přežije i dočasné vlhko. A opravdu extrémní slunečný úpal snášejí rozchodníky, a to téměř všechny nízké druhy.

Tlustonitníku vyhovuje mírně vlhká půda, suchou rád nemá. Zdroj: Pixabay

Stinným a polostinným stanovištím vládne neustále oblíbený břečťan. Zajímavě vypadá klasický tmavozelený v kombinaci s kultivary s panašovanými listy. Další volbou může být také známý barvínek, jehož odrůdy disponují různými barvami květů – od modré přes vínovou až po bílou. Suchý stín, polostín, ale i slunce a mírné vlhko výborně snáší velmi přizpůsobivá bergénie. S vlhkým stínem a mírným sešlapem si poradí zase kopytník evropský. Nenáročný je rovněž zajímavý zběhovec vhodný na stinná a zamokřená stanoviště. Stálezelený tlustonitník má krásné lesklé listy, které se budou vyjímat ve stínu pod korunami stromů nebo u jezírka.

Mitrovničce srdcolisté se bude dařit v polostínu, stínu a vlhčí půdě. Výborně vytlačuje plevel. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie: 


You must be logged in to post a comment Login