Inspirace

Chybí vám předsíň? Těchto 5 tipů napoví, jak zařídit byt, ve kterém vcházíte přímo do obývacího pokoje

Od   | 

Aby bylo jasno. Podle platné legislativy je byt, ve kterém chybí vstupní prostor, nemožné zkolaudovat, takže neexistuje. Přiložené fotografie ale vypovídají o něčem jiném. Vzhledem k cenám nemovitostí je stále větší hlad po malometrážních bytech, které následně zvětšujeme, jak se dá. Třeba i na úkor předsíně.

Podle platných norem má být předsíň oddělenou samostatnou místností, která slouží jako takzvaná špinavá zóna. Necháváme tu svrchní oděvy a špinavé boty a vcházíme do takzvané čisté zóny. Šířka předsíně má být alespoň 1,10 m, kde má prostor charakter spojovací chodby a nesmí být šíře menší než 0,80 m. Podchodná výška vstupního prostoru má být minimálně 2,10  m. Z uvedených rozměrů je patrné, že i tento relativně malý prostor se může hodit, připojíme-li ho ke obytnému.

Už z podstaty věci je nasnadě, že převážnou většinu malých bytů obývá jeden nebo dva dospělí, někdy přibude potomek, ale v momentě, kdy začne lézt po čtyřech, se rodiče zpravidla stěhují do většího. Právě proto je možné vstupní prostor připojit k obytnému. Dva lidé totiž nemají tolik bot a kabátů jako početnější rodina (alespoň běžný pár) a navíc jsou schopni udržovat pořádek. Aby takové řešení fungovalo, nezapomeňte tu vytvořit maximum úložných prostor a zajistit dostatek světla.

1. Použijte skříně

Šťastným řešením jsou skříně na míru, kterými můžeme vymezit prostor a zároveň jimi získáme místo pro ukládání. Díky bohatému vnitřnímu vybavení v nich můžeme zřídit botník a zároveň se do nich vejdou kabáty a bundy. Dveře doplňte zrcadlem, které opticky zvětší prostor a přijde vhod při kontrole před odchodem.

2. Sádrokarton je váš přítel

Vstupní prostor je vhodné alespoň vymezit. Není-li součástí nika, pak ji můžeme celkem snadno vytvořit sádrokartonem. Tím alespoň opticky dáme najevo, kde končí předsíň a začíná obývací pokoj. Takto vstup neuzavřeme a celý prostor bude působit vzdušně.

3. Poličky a věšáky

I když vstupujete přímo do obýváku, najděte prostor uložení kabátů a bot. Stačí jedna nástěnná police, která jasně vypovídá, kam věci odložit. Z praktického hlediska se doporučuje stěnu za věšákem opatřit omyvatelným materiálem (marmoleum, linoleum, MDF deska, omyvatelná tapeta ad.). Tehdy sem můžeme pověsit i mokré svršky (v případě deště).

4. Příčka ze skla

Sádrokarton, šatní skříň a další prvky, kterými vymezíme vstup mohou zamezit přístupu světla. Proto se v některých případech hodí postavit příčku ze skla, která propouští denní světlo, takže nestísňuje, zato jasně vymezuje. Může být kombinována s úložným prvkem.

5. V jedné linii

V některých případech nelze odkládání svršků vyřešit jinak, než přivrtat věšák na zeď a jít od toho. Tehdy můžete “předsíňovou stěnu” vymezit od zbylé části solitérem například lednicí nebo jiným prvkem. Nezapomeňte sestavu doplnit o zrcadlo a malý stolek na odložení klíčů a mobilu.

 

 

 

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login