Články

Chladnější a příjemnější vzduch: Jaký je rozdíl mezi klimatizací a rekuperací

Od   | 

Chcete se ve svém interiéru, který je během léta dost přehřátý, cítit příjemně? Chcete, aby v něm byl chládek, a přesto čerstvý vzduch? Pak byste měli vědět, jaký je rozdíl mezi klimatizací a rekuperací.

Zatímco klimatizace slouží primárně k ochlazování vzduchu ve vašem interiéru, rekuperace se postará o odvod vydýchaného vzduchu a přívod čerstvého – ochlazování jako takové však primárně neřeší. Pokud váháte, zda je pro vás vhodnější klimatizační zařízení nebo rekuperační jednotka, čtěte dále. Řekneme vám, jaké jsou hlavní rozdíly těchto dvou typů zařízení – a pomůžeme vám vybrat, které je vhodnější právě pro vás.

Rekuperace zjišťuje výměnu vzduchu v objektu, a přitom nemusí být otevřená okna. Zdroj: Zehnder

Klimatizace – ochladí vzduch v místnosti

Pokud jste až doposud žili v přesvědčení, že klimatizace vpouští do interiéru ochlazený vzduch z exteriéru, jste na omylu. Klimatizace se totiž stará o úpravu vzduchu, který už v místnosti je. Aby mohla klimatizace ochlazovat venkovní vzduch, muselo by být klimatizační potrubí mnohem větší. V běžné klimatizaci se setkáte s rozvody chladiva, které se stará o ochlazování vzduchu, který již v interiéru je. Zatímco teplý vzduch klimatizace opravdu odvádí ven, čerstvý dovnitř nikoliv. Klimatizace může vzduch ochladit, nebo naopak ohřát – ve své podstatě se jedná o tepelné čerpadlo.

REKUPERACE JE DRAŽŠÍ A TIŠŠÍ, KLIMATIZACE LEVNĚJŠÍ A HLUČNĚJŠÍ.

Pokud jste se tedy rozhodli, že si do svého domova klimatizaci opravdu pořídíte, neměli byste zapomínat ani na pravidelné větrání – to dělejte ideální v brzkých ranních či pozdních nočních hodinách. Pokud to uděláte během horkého letního odpoledne, ochlazený vzduch uteče ven a další ochlazení interiéru bude chvíli trvat. Navíc spotřebujete zbytečně víc energií. Klimatizační zařízení je schopno postarat se také u odvlhčení vašeho domu, což je u staveb s vyšší vlhkostí jednoznačným plus. Klimatizace jsou navíc vybaveny množstvím filtrů, které vzduch pročišťují.

Klimatizace ochladí prostor, i když nebude namířená na vás. Zdroj: Pexels

KLIMATIZACE SE STARÁ O OCHLAZENÍ STÁVAJÍCÍHO VZDUCHU, REKUPERACE ZAJIŠŤUJE JEHO VÝMĚNU.

Pasivní rekuperace – vyvětrá, ale neochladí

Rekuperační jednotky se dělí na pasivní a aktivní. Pasivní rekuperace se stará o řízené větrání – z interiéru tedy odvádí vydýchaný a teplý vzduch, současně dovnitř přisává vzduch čistý. Tento typ rekuperace však neumí ochlazovat, proto je čerstvý vzduch zvenčí jen mírně chladnější, než kdybyste větrali okny. Proto u vás doma sice bude o něco chladněji než při větrání okny, o tom, že by tam bylo příjemně a chladně však nemůže být řeč.

Díky nadčasovému designu klimatizace zpravidla v interiéru neruší. Zdroj: Pexels

Aktivní rekuperace – dokáže ochladit, není to však to pravé ořechové

Další možností je pořídit si aktivní rekuperační systém – ten je totiž vybaven chladičem. Přes chladič projde venkovní vzduch, který je ochlazen a vpuštěn dál do vašeho interiéru. U rekuperace však není možné vzduch ochladit stejně tak jako u klimatizace. Mohou za to fyzikální limity spojené s vlastnostmi přenosu tepla a chladu vzduchem.

Vzduch není ideálním vodičem, i proto klimatizace pracuje se speciálními chladivy. Rekuperace se primárně stará o obměnu vzduchu v místnosti, nikoliv o chlazení. Pokud by se proudící vzduch ochladil příliš, docházelo by ke kondenzaci, z výdechů by pak proudil nepříjemně ledový vzduch. Rekuperace je vhodná v případě, že vám stačí interiér ochladit jen o pár stupňů. Kombinace několika systémů je také řešení.

Používáte klimatizaci? nezapomínejte pravidelně větrat. Zdroj: Pixabay

U KLIMATIZACE I REKUPERACE NAJDETE FILTRY, KTERÉ ČISTÍ VZDUCH, ZBAVUJÍ JEJ PLÍSNÍ, VLHKOSTI, ZÁPACHU, PYLŮ A ALERGENŮ.

Jestliže chcete mít během letních veder doma dostatek čerstvého vzduchu, který bude současně ochlazen, můžete se zaměřit na kombinaci obou systémů najednou. Můžete si pořídit pasivní rekuperaci, která zajistí obměnu vzduchu, k tomu můžete přidat klimatizační jednotku, která interiér ochladí.

You must be logged in to post a comment Login