Technika v domácnosti

Češi a zabezpečení jejich domovů: Děláte tyto nejčastější chyby i vy?

Od   | 

Spousta lidí podceňuje zabezpečení svých domovů – přitom existuje hned několik způsobů, za pomoci kterých můžete své bydlení ochránit před nezvanými hosty. Víte, jaké chyby při zabezpečování dělá spousta z nás?

Chyba č. 1: Kupujete příliš levné zámky

Kupujete zámek ke vchodovým dveřím a děsí vás jeho cena? A potom vidíte nějaký levný na tržnici, na internetu či jinde? Pak na jeho koupi rovnou zapomeňte – nákup kvalitního dveřního zámku vás totiž vyjde levněji než nakupování nového vybavení do bytu, protože ten váš se stal terčem zlodějů. Vyhněte se koupi zámku, u něhož neznáte jeho původ, a navíc nemá ani vhodnou certifikaci.

Každý rok se vyrobí 2 miliony bezpečnostních válců a 600 milionů jednotlivých dílů. Zdroj: EVVA

Chyba č. 2: Podceňujete údržbu zámků

Žádný zámek, ani ten, který vás stál tisíce, nevydrží napořád. Pokud ale chcete jeho životnost využít na maximum, musíte vybrat takový, který odolá podmínkám, jímž jej vystavíte – pokud budete vybírat zámek do vchodových dveří, měl by zvládat výkyvy teplot. Nemůže zmrznout, ale ani rezivět. Zámek nezapomínejte pravidelně promazávat a kontrolovat. Správnou péčí můžete jeho životnost prodloužit.

NÁŠ TIP: Odjíždíte na delší dobu? Pak v době vaší nepřítomnosti nezapomeňte zajistit vstup na půdu i do vikýře, nemluvě o světlících. V dosahu domu nenechávejte stát žádný žebřík.

Chyba č. 3: Nevíte, jaký typ zámku potřebujete

Zámek je třeba kupovat podle toho, kam jej chcete umístit. Jiný typ zámku je třeba použít u vchodových dveří, další zase u vrat nebo zahradního domku. Rozhodně zde neplatí, že by měl člověk vybrat první zámek, na který narazí, protože se přes něj lupiči stejně dostanou. Právě to, jaký zámek pořídíte, ovlivní to, jak dlouho budou vaše dveře odolávat.

Kvalitní dveře mohou odolávat tak dlouho, až to lupič vzdá. Zdroj: Tokoz

Při výběru zámku do dveří se řiďte podle bezpečnostních tříd, které vám napoví, jak moc odolný zámek bude. Nezapomínejte na to, že většinou stačí, aby zámek odolával pět minut, a lupič svoji snahu vzdá – pokud neví, že máte doma milionový majetek a nechystal se k vám dlouhodobě.

„Do zabezpečení bychom měli vložit přibližně 3-5 % hodnoty majetku, který chceme ochránit. Reálně se ale investice do zabezpečení často nedosahují ani 1 %,“ dodává Petr Neuvirt, obchodní ředitel Tokoz. „Netýká se to přitom jen domů a bytů. S tím, jak se v minulém roce a půl lidé ve velkém stěhovali na chaty a chalupy, se i z nich staly lákavé a především špatně zabezpečené cíle.“

Chyba č. 4: Dveře a kování v poslední řadě

Zámek není jediným prvkem, který by se měl postarat o zabezpečení vašeho domova. Zapomínat byste neměli ani na výběr vhodných dveří a kování. Bezpečnostní zámek vám bude k ničemu, když budete mít dveře, do kterých člověk bez problémů prokopne díru. Ideálním řešením jsou bezpečností dveře spojené s kvalitním kováním a zámkovou vložkou – všechny tyto prvky v bezpečnostním provedení se postarají o vaše bezpečí. Nemluvě o faktu, že jsou vyžadovány u mnohých pojišťoven.

Vybírejte vstupní dveře s dostatečnou bezpečnostní třídou. Zdroj: Sapeli

Nejbezpečnější vchodové dveře mají bezpečností třídu 3 nebo 4 – tyto třídy vysvětlují, co všechno dveře při snaze o vniknutí dovnitř, vydrží. Takové dveře nejsou největším výkvětem designu, ale ochrání váš dům. Nejodolnější dveře odolají vykopnutí, vypáčení, ale i mechanickému vrtání a pokusu o jejich vysazení. Správné bezpečností dveře mají vícebodový bezpečností zámek, na straně pantů by měly být trny proti vysazení. Většina bezpečnostních dveří dokáže odolávat proti požáru po dobu 30 minut.“

Chyba č. 5: Nemyslíte na všechny vchodové dveře

Je zbytečné zabezpečit hlavní vstup do vašeho domu za pomoci bezpečnostních dveří, kování i zámku, pokud do něj vedou další dvoje dveře, na které prostě zapomenete. Pokud budou hlavní dveře chráněny certifikovaným zámkem, ale boční vchod bude zdobit maximálně zámek z tržnice, vyhazujete peníze oknem.

Nezapomínejte na to, že zloději nechodí pouze předními dveřmi – naopak si vybírají nejsnadnější přístup do domu a dobře vědí, že spousta lidí podceňuje zabezpečení ostatních přístupových cest.

Za vchodové dveře je lepší si připlatit. Zdroj: Dorsis

Chyba č. 6: Petlice, ale ani závory nevydrží věčně

Zahradní domky, garáže, ale také vrata – právě zde se často používají petlice a závory. Když se nyní zamyslíte, jak dlouho je už používáte? Nepodceňujete jejich pravidelnou výměnu? Právě závory a petlice chránící na první pohled ne tak důležitý majetek (opak je však pravdou) časem ztrácí svoji bezpečnostní funkci a přesluhují. Poznáte to tak, že jsou uvolněné, nedoléhají, zasekávají se. Takže vám i ztěžují otvírání a zavírání.

Petlice a závory byste měli kontrolovat ideálně dvakrát ročně, pokud nebudou v dobrém stavu, je třeba vyměnit je za nové. Vybírejte tak, aby petlice či závora odolávala i nepříznivému počasí.

Rolety budou ladit s vaší fasádou, navíc lupičům skryjí pohled na vás majetek. Zdroj: Aluprof

Mezi ochranné bezpečnostní prvky patří:

  • Prvky mechanické: dveře, zámky, mříže, rolety, předokenní rolety, zárubně.
  • Prvky elektronické: světelná signalizace na pohybový senzor, kamerový systém.
  • Prostorová ochrana: detektor pohybu.
  • Plášťová ochrana: detektory rozbití skla, magnetické detektory.

Chyba č. 7: Když přijdou na řadu okna

Máte bezpečností dveře a kvalitní okna? Jste si jisti, že je máte nainstalované všude? Nezapomněli jste na sklepní okýnko, kudy se vychytralý lupič protáhne? Způsobů, jak zvýšit úroveň zabezpečení vašich oken, je několik.

Jedním ze způsobů je použití bezpečnostních kliček. Na menší okna (třeba od zmíněného sklepa) je vhodné použít bezpečností folie, díky nimž nebude tak snadné sklo rozbít. Okna vždy zavírejte a v jejich blízkosti nenechávejte nic, co pomůže jejich rozbití.

Chyba č. 8: Využijte sousedů nebo dalších vymožeností

K zabezpečení domova nemusíte využívat jen drahé a kvalitní zabezpečení. S ochranou majetku může pomoci i několik drobností. Mezi nimi například dobré sousedské vztahy. Soused, se kterým budete mít společnou řeč, vás může upozornit, když si na pozemku všimne někoho cizího. V době dovolené může váš dům ohlídat, vybrat poštu, zalít kytky.

Tuto sousedskou výpomoc doplňte o kvalitní mechanické zabezpečení, o kterém jsme již psali. Využít můžete také chytrou elektroniku, jako jsou kamerové systémy napojené na mobilní telefon, případně automatické spínače a časovače simulující vaši přítomnost v domě.

Způsobů, jak zabezpečit domov, je mnoho. Zdroj: EVVA

Chyba č. 9: Nechlubte se

Sociální sítě jsou v současnosti pro zloděje dobrým způsobem, jak vytipovat své oběti. Spousta lidí se chlubí na sociálních sítích, že je čeká dovolená. Takže zloděj přesně ví, kdy v domě nikdo nebude. I proto sdílejte informace o své dovolené až ve chvíli, kdy se s ní vrátíte.

Nedejte šanci lupičům, aby se na vás mohli připravit s předstihem. Nedokumentujte, jak si balíte, neoznačujte místo, kam pojedete, nesdílejte, zda se vrátíte za týden nebo za dva.

Chyba č. 10: Myslete na chvíle, kdy nebudete doma

Každý z nás jistě viděl scénu z filmu Sám doma, kdy se malý Kevin snažil simulovat, že v domě není sám, ale že je tam naopak velmi rušno. Snažte se o to samé ve chvíli, kdy odjedete na delší čas pryč. Použijte automatický časovač, který spustí světla i televizi v domě a bude simulovat vaši přítomnost. Pomoci mohou také detektory zjišťující pohyb ve střeženém prostoru.

 

Jak dveřím sluší černé kliky?

You must be logged in to post a comment Login