Zahrada

Červencový výsev: Využijte volná místa na záhonu a prodlužte si svou sklizeň

Od   | 

Rozhodnutí o tom, co zasadit v červenci, nemusí být tak jednoznačné, jako rozhodnutí, co sklízet v tomto měsíci. Většina zahrádkářů si bude chtít odpočinout a užít si výsledky své tvrdé práce. Jakmile však začnete hodovat na raných rajčatech, okurkách a cuketách, počítejte s tím, že na pozemku i ve skleníku začnou vznikat mezery. Proč tedy nevyužít slunečního svitu a zasadit pár rychle rostoucích rostlin, které stihnou přinést další sklizeň do prvních mrazů?

Zaset můžete samozřejmě i mrkev. Zdroj: Canstockphoto

Červenec je fantastický měsíc pro setí semen a vysazování semenáčů, protože teploty půdy i vzduchu jsou vysoké. Dlouhé a teplé dny s dostatkem světla urychlují proces klíčení, což vám pomůže prodloužit období sklizně na zeleninovém záhonu. Mějte však na paměti, že hladina spodních vod je v tomto ročním období nižší, a proto může být zapotřebí dostatečné zalévání.

 

V červenci můžete zasít také řepu, pórek, letní odrůdy ředkviček, brokolici, zelí, kedlubny, mrkev, černou ředkev či zeleninový fenykl.

 

Rajčata jakožto nejoblíbenější druh zeleniny

Na rajčata, která milují vysoké teploty, ještě není pozdě. Ovšem důkladně si přečtěte štítky rostlin. Zatímco mnoha odrůdám rajčat trvá zrání asi 100 dní, najdete některé v rozmezí 50 až 60 dnů, což vám ve většině klimatických podmínkách stále poskytuje dostatek času na sklizeň před mrazem. Rajčat do salátů a letních pokrmů není nikdy dost.

 

Konečně čistý pes!

 

Nenáročný zelený hrášek

Možná jste hrášek zaseli na jaře, a v takovém případě už budete trhat jeho sladké lusky v letních salátech. Ale jak vám řekne každý, kdo ví, jak pěstovat hrášek, stále je čas zasadit další. Nyní je tedy vhodná doba zasadit poslední spoustu semínek, abyste si chutné plody mohli užít před mrazy. Udržujte rostliny dobře zalévané, zejména v období květu. Správná podpěra pro popínavé rostliny zajistí, že váš hrášek zůstane zdravý.

Hrášek využijete do letních salátů, těstovin nebo při výrobě pesta.
Zdroj: Canstockphoto

Vděčný salát

Hlávkový salát je stálicí na zeleninovém záhonu a jeho pěstování je jednoduché. Semena můžete zasadit od března až do září, abyste měli stálý přísun čerstvých salátů. Vysévejte rovnou do slunné půdy zadržující vlhkost. Pokud máte chuť pěstovat zeleninu v květináčích, salát je dobrá volba – nezapomínejte jen na důkladné zalévání. Při letním výsevu počítejte s tím, že vysoké teploty půdy mohou některým kultivarům bránit v klíčení. Pokud je tedy počasí obzvlášť teplé, zasejte semena večer, pokropte je studenou vodou a poskytněte trochu stínu, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Milovníci doprovodné výsadby by také měli zvážit spárování svých oblíbených odrůd hlávkového salátu s jinými druhy zeleniny. Salát tvoří ideální partnerství s cibulí a je to jedna z nejlepších doprovodných rostlin pro mrkev, červenou řepu a koriandr.

Salát je vhodný i pro začínající zahrádkáře. Zdroj: Canstockphoto

Špenát setý

Špenát je nenáročný na údržbu, rychle dozrává, a je extrémně bohatý na živiny. Špenátu prospívá jak počáteční teplo červencového výsevu, tak chlad označující nástup podzimu. Vyberte tedy slunné místo, abyste zajistili maximální klíčení, a vysévejte přímo do řádků hlubokých 4 cm. Špenát je ideálním společníkem pro výsadbu na záhon k lilku, ředkvičkám nebo lichořeřišnici. Právě jeho přítomnost zvyšuje chutnost všech plodin. Otrhávání čerstvého špenátu si můžete vychutnat až do podzimu.

 

 

Měsíček

Tato odolná letnička roste a kvete až do tuhého mrazu. V sytých odstínech žluté, zlaté, oranžové, a dokonce i krémově bílé vypadá dobře v každém zahradním prostředí a dodává záhonu zářivou barvu. Měsíček lékařský si také oblíbíte pro jeho pozitivní účinky na zdraví. V lidovém léčitelství se těší velké oblibě již od 12. století.

Měsíček je také vhodný pro samovýsev. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Kam pro zahradní svítidla?

 

 

You must be logged in to post a comment Login