Zahrada

Čeho všeho se vyvarovat při péči o hvězdu Vánoc? Víme, jak zůstane krásná i dlouho po svátcích!

Od   | 

Zná ji určitě každý. Ne každý však o ni dokáže pečovat tak, aby přežila bez úhony řadu zimních týdnů a mohla svou krásou rozdávat radost všem členům domácnosti. Čeho se tedy vyvarovat, aby vypadala stále tak pěkně, jako když jste si ji přinesli domů?

K adventnímu času a vánočním svátkům neodmyslitelně patří nejen jmelí, vůně cukroví, vánoční stromek, světlo svíček a celá řada dalších symbolů a rituálů. Své pevné místo mezi nimi má také pionsettie neboli vánoční hvězda. Tato rostlina se zajímavě zbarvenými listeny ve tvaru hvězdy provází domácnosti vánočními dny již od padesátých let minulého století. Vánoční hvězdy mají různé tvary a velikosti a jako sváteční dekorace se mohou používat mnoha různými způsoby.

 

Nemáte náladu na blýskavé vánoční koule a pozlátka? Vyzdobte si domácnost místo nich živými vánočními hvězdami. Listeny této mexické krasavice vykouzlí slavnostní atmosféru během okamžiku.

Poznáte zdravou?

To, zda je tato kráska původem z Mexika zdravá a v dobré kondici, poznáte podle tmavě zelené barvy jejích listů, zářivé barevných listenů a drobných zelenožlutých květních pupenů uprostřed. Naopak nažloutlé opadávající listy bývají prvním signálem, že o poinsetii není dobře postaráno. Nepsané pravidlo říká, že jakmile začnou rostlině listy hojně opadávat, bývá už často na záchranu pozdě. Podívejme se teď společně, jaké signály nás upozorní, že něco není v pořádku.

 

Řezané poinsettie ve spojení s přírodními dekoracemi dodávají slavnostně upravenému jídelnímu stolu jedinečný vzhled.

Opadávání spodních zelených listů

Ztrácí-li teplomilná poinsettie zelené listy, často je to vlivem působení studeného vzduchu či průvanu. Ani jedno jí nesvědčí a teplotní výkyvy klesající pod 12° C ji mohou trvale poškodit. Na cestu z květinářství je proto nutné rostlinu s ohledem na chladné počasí pořádně zabalit a přepravit ji domů co nejrychleji.

 

Každý, kdo si chce přinést domů poinsettii, by si ji měl opatřit hned na začátku její sezóny, protože nejlepší výběr těchto květin je k dispozici od začátku listopadu.

Příliš tmavé stanoviště

Může být další příčinou, že rostlina ztrácí listy. Vánoční hvězda miluje světlo, proto pro ni v bytě vyberte teplé a slunné místo. V naší zeměpisné šířce rostlinám neublíží ani přímé sluneční světlo na parapetu za oknem.

Pastva pro oči. V zimním, slavnostně nazdobeném pokoji se bude červená poinsettie krásně vyjímat.

Žloutnutí listů

Právě tak vypadá častá známka přelití. Projevuje se tak poškození kořenového balu dlouhodobým působením vlhka. Zatímco s mírným nedostatkem vody se tato pokojovka vcelku vyrovnává, pokud však zcela nevyschne její kořenový bal, dlouhodobé přemokření nesnáší. Aby k tomu nedošlo, dopřejte poinsettii jen mírnou zálivku, což představuje malé množství odstáté vody jednou za dva až tři dny, nebo jednou týdně spodní zálivka do misky. Množství zálivky samozřejmě závisí na velikosti rostliny a také teplotě v místnosti a zvoleném stanovišti. Je-li substrát kompletně přemokřený, jediným řešením je opatrně přesadit rostlinu do čerstvého substrátu.

Nejenom o Vánocích – v pochmurných, šedých podzimních dnech dodávají poinsettie v lososové, žluté a meruňkové barvě zajímavou krásu tmavým pokojům a rozjasňují náladu každého příchozího.

Hnědé skvrny a okraje listů

Pokud najdete na rostlině tyto známky nespokojenosti, znamená to, že vaše svěřenkyně nemá dostatečné množství živin. U nově koupených rostlin to nebývá časté, protože ve sklenících jsou pěstovány v substrátech obohacených živinami a stopovými prvky, které vystačí pro celé období kvetení. Máte-li rostlinu doma několik sezon, je potřeba poinsettii stejně jako další pokojové rostliny pravidelně přihnojovat.

Věděli jste, že poinsettie poprvé vstoupila do obývacích pokojů jako pokojová květina právě v padesátých letech minulého století?

Svěšené a suché listy

Nedostatek vody, jenž se takto projevuje, hrozí rostlině v místnostech, kde je vlivem vytápění nízká vzdušná vlhkost, vyšší teplota nebo kam opravdu intenzivně svítí slunce. V tomto případě pro zotavení poinsettie většinou stačí okamžitá zálivka. Nejúčinnějším řešením je úplné ponoření květináče s rostlinou do odstáté vody o pokojové teplotě, dokud si sama nenasaje potřebné množství zálivky. Až rostlinu vytáhnete z vody, nechte odtéct přebytečnou vodu a poté ji teprve vraťte ji zpátky na stanoviště. Suché části rostliny odstraňte.

Takto nádherně vypadá vánoční hvězda, když je vysázena v záhonu. U nás ji známe zejména samostatně v květináči, ve kterém zdobí nejeden vánoční domov.

Takto nádherně vypadá vánoční hvězda, když je vysázena v záhonu. U nás ji známe zejména samostatně v květináči, ve kterém zdobí nejeden vánoční domov.

 Fotogalerie:

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login