Rady a tipy

Jak často prát ložní prádlo a ručníky? Možná vás doporučení odborníků překvapí

Od   | 

Dnešní doba je hygienou přímo posedlá a nesouvisí to pouze s každodenním tématem – koronavirem. Celkově se v posledních letech dbá na důkladnější úklid domácnosti a i na praní nejen oblečení, ale i ložního prádla a ručníků. Schválně, jak často perete ručníky a ložní prádlo vy? Možná budete překvapeni, co doporučují odborníci.

Je pravda, že ložní prádlo a koupelnové ručníky bývají největším semeništěm bakterií. Do ručníků se nám odírá kůže a postel si pod mikroskopem raději ani nechtějte představit. Chcete-li tedy žít v čistotě, měli byste se kromě pravidelného mytí rukou, nebo úklidu domova soustředit i na častou výměnu lůžkovin a osušek. 

Lůžkoviny a ručníky bychom měli prát častěji, než si možná myslíte. Zdroj: Pixabay

Ložní prádlo

Každý zná ten pocit voňavého povlečení, do kterého je jedna radost večer ulehat. Ne každého ale baví lůžkoviny měnit často, a proto je na posteli častokrát necháváme příliš dlouho. Odborníci doporučují prostěradlo a povlečení prát jednou týdně. Takový interval však dodržuje jen málokdo, protože podle průzkumu lidé mění ložní prádlo zhruba jednou měsíčně. To je ale příliš pozdě, protože se v posteli začnou kumulovat bakterie z potu a kůže, což může být až nebezpečné pro zdraví. Člověk může za noc vyprodukovat až jeden litr potu, který se okamžitě vsakuje do povlečení a prostěradla. 

Proč toaletu s bidetovou sprškou?

Často ale chybujeme i v samotném praní, jelikož se snažíme vyprat vše najednou, což při takovém objemu může udělat neplechu. Napěchovaná pračka povlečením a prostěradlem zkrátka nedokáže vyprat vše tak dobře. Prací gel či prášek nemusí proniknout do celého prostoru bubnu a prádlo se rovnoměrně nevypere. Po skončení praní, je ideální lůžkoviny okamžitě přemístit do sušičky a nechat opravdu dobře usušit. Pokud sušičkou vaše domácnost nedisponuje, snažte se prádlo, pokud je to možné, usušit na přímém slunci. Jednou za čas nechte lůžkoviny vyprat i odborně v čistírně, ze které si je odnesete čisté, voňavé a nažehlené.

Ložní prádlo by se mělo vyměňovat jednou týdně. Zdroj: Pixabay

A co peřiny a polštáře?

Peřiny, deky a polštáře jsou povlečeny, díky čemuž jsou alespoň trochu chráněny. I tak ale pot a bakterie proniknou pod lůžkovinu a je nutné je nechat vyčistit. Obecně by se měli prát zhruba 4x ročně. Pokud to umožní velikost pracího bubnu, můžete klasické polštáře a peřiny vyprat doma. Pokud máte ale péřovou výplň je potřeba je nechat dát do čistírny.

Objemné polštáře a deky můžete nechat vyčistit v čistírně. Zdroj: Pixabay

Dbejte i na ručníky a osušky

Skvělým místem pro množení bakterií jsou také ručníky. Po koupeli se totiž do nich otřeme a spolu s vodou na nich zanecháme i odlupující se kůži, kterou nemusíme vidět ani okem. Ve vlhkém prostředí tak poskytneme bakteriím možnost pro rychlejší množení, což opravdu nechceme. Odborníci doporučují prát ručníky a osušky jednou za dva dny používání. Ruku na srdce, kdo z nás toto pravidlo dodržuje? Osušku, kterou používáme pro děti bychom měli prát klidně každý den. 

Jelikož ne každý bude dvoudenní interval dodržovat, je vhodné ručníky vyměnit alespoň jednou za 4 – 5 dní a vyprat je minimálně na 60 °C. Pro praní použijte místo prášku raději prací gel, který rovnoměrně pokryje celé vlákno. Použijete-li aviváž, budou ručníky sice voňavější a měkčí, ale na druhou stranu nebudou mít takovou savost. Po použití nezapomeňte ručníky také rovnoměrně rozvěsit na topení, nebo je přímo pověsit na sušák.

Ručníky měňte ideálně každé dva dny. U dětí každý den. Zdroj: Pixabay

 

Fotogalerie:

 

Nejčastější způsoby zavěšení záclon a závěsů

 

 

You must be logged in to post a comment Login