Rady a tipy

Jak často měnit ručníky a ložní prádlo: Zlepšete hygienu ve svém domově

Od   | 

Také se vám stává, že ručníky a ložní prádlo vyměníte až po měsíci používání? Pak ale počítejte s tím, že vás mohou překvapit zdravotní problémy. jako je akné, těžké dýchání, infekce, či jiné nepříjemné projevy na kůži. Ložní prádlo i jiné hygienické potřeby bychom měli obměňovat mnohem častěji, než si myslíme. 

Pravidelné praní lůžkovin a ručníků zabraňuje bakteriím. Zdroj: Pinterest

Ručníky plné bakterií

Veškeré ručníky a osušky jsou zdrojem nechtěných bakterií, protože do nich otíráme své vlhké tělo, díky čemuž se na osuškách objevují také zbytky kůže. Právě ty bakterie milují a přitáhnou je jako magnet. Bakterie nám mohou na kůži způsobit nepříjemné nemoci, jako jsou infekce nebo stafylokok. Ručníky a osušky bychom tedy měli měnit zhruba jednou za tři až čtyři dny. V každé rodině by navíc měli všichni členi mít vlastí ručník, o který se s nikým nedělí.

Každý má mít v koupelně svůj ručník. Zdroj: Pinterest

Dejte si práci s ložním prádlem

V posteli strávíme přibližně čtvrtinu našeho života a právě tady bychom si měli na čistotu dát opravdu záležet. Podle průzkumu lidé mění prostěradla s povlečením asi jednou za měsíc, což je ale opravdu málo. Jelikož v posteli zůstávají zbytky kůže a potu, měli bychom ložní prádlo měnit pokud možno jednou týdně, ale nejpozději jednou za 14 dní. Jedině tak předejdeme alergiím nebo jiným zdravotním problémům. 

Ložní prádlo měňte minimálně jednou za 14 dní. Zdroj: Pinterest

Praní peřin a polštářů

Neméně důležité je také praní peřin a polštářů. Do bubnu pračky bychom je měli dát zhruba jednou za čtvrt nebo půl rok. Problém nastává, pokud se vám peřiny, ani polštáře do pračky nevejdou. Pak nezbývá nic jiného, než je nechat vyprat v čistírně. Odborníci se navíc shodují, že praní peřin a polštářů zvyšuje jejich životnost. 

Také peřiny a polštáře si zaslouží jednou za čas návštěvu čistírny. Zdroj: Pinterest

Nezapomínejte na utěrky

Pravidelné praní utěrek je mnohem důležitější, než si myslíte. Protože každodenně používané utěrky v sobě skýtají mnohem více bakterií, než bychom našli například na toaletní míse a prkénku. Na takové líhniště bakterií často pokládáme umytou zeleninu nebo ovoce, což opravdu není hygienické. Utěrky bychom tedy měli prát každý druhý, až třetí den používání.  

V utěrkách zůstávají zbytky potravin, ve kterých se množí bakterie. Zdroj: Pinterest

Se starým pryč

Ani pravidelné praní nezaručí nekonečnou životnost. Polštáře a peřiny obměňte za nové nejlépe po třech letech. Ručníky pak přibližně po dvou. Jedině tak zabráníte tvorbě bakterií a následně vzniku zdravotních problémů.

Dejte sbohem starým peřinám a pořiďte si nové. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login