Návštěvy bytů

Byt velký jako krabice od bot? Podívejte se, jak si designérské studio poradilo s garsonkou velkou 15 metrů čtverečních

Od   | 

Na malém prostoru se dají dělat velké věci. Klíčem k tomu, aby malý byt fungoval, je flexibilní nábytek. Mrkněte, jak zvládli architekti zařídit dokonalé a efektní bydlení s maximálním kouzlem na pouhých 15 metrech čtverečních.

Celá bytová jednotka je navržena tak, aby se mohla flexibilně přizpůsobit různému počtu návštěvníků. Zdroj: Elie Metni

Designové studio dokázalo do mikrogarsonky na střeše starého domu vtěsnat všechno, co je potřeba. Majitel chce maličký byt pronajímat na AirBnB na krátkodobé pronájmy. A pojmenoval ho příhodně: Shoe Box (krabice od bot). Jelikož jde o opravdu malý prostor, vymaloval tým místnost na bílo a podlahu natřel bílým epoxidem. Tak dochází k maximálnímu odrazu světla z velkých oken na obou stranách. Celý prostor je vybaven úsporným nábytkem na míru z bílé laminátové překližky, svítidly z broušeného hliníku a židlemi z bukového dřeva a lakované oceli. Byt má také venkovní střešní terasu s krásným výhledem přes panoramatické okno. 

 

Co umí moderní svítidla a kam pro ně?

 

Byt je navržený tak, aby se mohl různě přizpůsobovat a transformovat do potřebných funkcí pro své návštěvníky. Pohodlně se v ní musí vyspat dva lidi, ale zároveň majitel požadoval, aby se tam zvládlo uložit i lidí pět. Byt je otevřený a ve tvaru obdélníku. Na jednom konci má za skleněnými dveřmi koupelnu. Nábytek je chytře uspořádán kolem dokola, takže se hosté mohou snadno pohybovat. Manželská postel má přihrádky vybavené nabíjecími porty. Ty jsou umístěné ve zvýšeném rámu pro hosty, takže si tam mohou odkládat knihy, brýle nebo elektronická zařízení. Lampičky na čtení visí ze stropu. Pod postelí se ještě nachází úložný prostor, který obsahuje police, výsuvnou zásuvku a skříňku. Stůl vedle postele lze zdvojnásobit, aby vznikl větší psací stůl s otevřenou policí pod oknem a štěrbinami vyříznutými do police pod oknem, kudy mohou vést kabely. Sedací souprava má pod sebou také dostatek úložného prostoru a zároveň místo pro menší kusy nábytku, které lze dle potřeby vysunout a použít jako podnožku nebo konferenční stolek. Část TV stolku je zcela odnímatelná, nahoře má polštářek, který lze přemístit a použít jako taburet.

Úložné poličky a elektronické zástrčky jsou umístěny u postele tak, aby bylo kam si před spaním uložit drobné věci. Zdroj: Elie Metni

Kompaktní minikuchyně obsahuje ledničku, dřez zasazený v rohu, zásuvky a pračku. Nechybí varná deska na vaření. Regály, skříňky a police jsou připevněné ke stěnám. Nachází se na nich náčiní a nádobí. Dvě židle v malé kuchyňce je možné zastrčit rovnou pod stůl. Pod oknem najdete police, ve kterých jsou vytvořené přihrádky. Jsou využívány na koření, vázy a příbory. Kuchyně i vedlejší koupelna mají dlažbu samozřejmě v bílé barvě. K tomu jako kontrast použili designéři černou spárovací hmotu. Ta vytváří zajímavý geometrický vzor. Koupelna je maličká, ale plně vybavená. Obsahuje sprchovou hlavici, umyvadlo i záchod a nechybí v ní malé okno, kterým dovnitř proniká dostatek denního světla. Okno není průhledné, takže člověk má v koupelně dostatek soukromí. 

Zdroj: Elie Metni

Fotogalerie:

 

Bydlet hned teď. S modulárními domy je to hračka!

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login