Návštěvy bytů

2+kk pro mladého cyklistu nepostrádá útulnost

Od   | 

V tomto bytě bydlí mladý cyklista s vášní pro design. Na jeho přání se proměnil ve velmi zajímavě členěný prostor, s úctou k tradici. Mnoho nábytku a vybavení bylo vytvořeno na zakázku, obývací pokoj byl zvětšen a zesvětlen.

Cílem rekonstrukce bylo vytvořit ryze mužský, ale přitom sofistikovaný interiér, a to pomocí palety neutrálních barev a se zaměřením na nejrůznější materiály. U vchodu najdeme unikátní dvojitý stojan na kola, a to systémem černých kovových trubek. Zeď před nečistotami chrání šedá dlažba, což je velmi praktické. Lze tak přijet z deštivé vyjížďky a není třeba před uložením kola provést jeho zevrubnou očistu – nebo alespoň ne ihned, a zároveň nemusí sousedy rozčilovat zablácené kolo „prozatím“ odložené na společné chodbě. Toto „opláštění“ o rozměrech 60 x 60 cm pokračuje až do kuchyně. Kachle se zmenšují až do rozměru 30 x 30 cm a dokonce 10 x 10 cm ve sprchovém koutě, což dohromady vytváří velice zajímavý vizuální efekt a prvek kontinuity. Po vstupu do bytu nás zaujme kontrast černé, bílé a výrazných retro prvků ve zlatém odstínu. 

Zlaté prvky na dveřích se na několika místech bytu opakují. Zdroj: Andrea Serboli, Matteo Colombo (Architects)

Drsný jen na první pohled 

Pod stropem byl záměrně ponechám široký, drsný pruh, který se táhne celým prostorem a vizuálně jej sjednocuje; je pojatý v odstínu pískově béžové. Jinak se interiér drží černobílé barevnosti, hranatých linií, naprosté jednoduchosti. Z některých úhlů pohledu je interiér poněkud syrový, ale když se podíváme na obývací pokoj, ložnici a další relaxační zóny bytu, vidíme, že zdání na první pohled klame a v najdeme tu i prvky jako dlouhé závěsy, polštářky, ozdobný kobereček, čalouněné sezení a další náležitosti, které celkové vyznění interiéru změkčují a zútulňují. 

Dlažba je položena hravým způsobem, její velikost se liší. Zdroj: Andrea Serboli, Matteo Colombo (Architects)

Dynamika linií 

Kola zde ovšem nejsou pouhou pomůckou ke sportu, ale plnohodnotným designovým prvkem celého interiéru. Tím, že jsou nad sebou v diagonále a další diagonály poskytují jejich samotná rámy, celek vypadá jako designové dílo se vším všudy. Kuchyň s chodbou doplňuje jednoduchá, velmi světlá podlaha, která výsledek neruší. 

Kuchyně ve znamení minimalismu 

Hned za stojanem na kola se nachází kuchyně, která je velmi zajímavě včleněná do prostoru, výškově rozděleného na dvě úrovně. Proto se kuchyně nachází jakoby „na pódiu“. Není to jediná zajímavost v členění prostoru, další najdeme na stropě, v podobě zajímavě členěných podhledů. Kuchyně samotná je velmi jednoduchá, v černé barvě, v minimalismu a s důrazem na maximální možnou jednoduchost údržby, praktičnost a snadný úklid. Barové židličky, na kterých se zopakoval prvek černé tyče, použitý již na stojanu pro kola, proměnily část kuchyňského ostrůvku v přídavnou stolovací plochu na rychlou snídani nebo večerní posezení s kamarádem. Korunou na designu kuchyně je osvětlení pomocí zajímavě zavěšeného svítidla a dalších málo nápadných světelných prvků. Výrazná vodovodní baterie v černém lesku dominuje pracovnímu kuchyňskému ostrůvku. Kuchyňský ventilátor je skrytý na stropě. Malá police obložená také šedou dlažbou skrývá další světlo.

Kuchyň byla vybrána v černé. Zdroj: Andrea Serboli, Matteo Colombo (Architects)

Celkový pohled do hlavní obývací místnosti odhaluje, jak moc interiéru prospělo prosvětlení a otevření. Důležitým prvkem jsou veliké pokojové rostliny, které propůjčují místnosti šmrnc, život a sepětí s přírodou. Jejich zelená barva je také vítanou „úlevou“ v jinak strohé, černobíle laděné barevnosti. Podobnou funkci mají krásně modré splývavé závěsy, za kterými se skrývá nevelká lodžie. Pohovka je jednoduchá, ve světlé šedé barvě a s povrchem vybraným tak, aby se snadno udržoval. Ve světlém křesílku najdou obyvatelé bytu ideální místo například na čtení. Vícero kulatých stolků vnáší do bytu prvek hravosti.

Nečekané detaily, jako růžový polštářek, interiér zjemňují. Zdroj: Andrea Serboli, Matteo Colombo (Architects)

Malý, ale útulný 

Netypicky a hravě je pojatý i malý balkon. V místě, kde přečnívá roh a vytváří nepravidelný půdorys, bylo zřízeno pohodlné posezení. Ani zde nechybí prvek tmavé tyče. Lodžie je vydlážděna veselými červenými cihlami. Jelikož je většinu dne přirozeně zastíněna, nabízí se zde ideální místo na trávení příjemných relaxačních chvil. V případě potřeby je k sezení možno vynést další nábytek z interiéru. 

Vtipné posezení na balkoně Zdroj: Andrea Serboli, Matteo Colombo (Architects)

Na vysoké zlaté noze 

Při pohledu na druhou stranu obývacího pokoje se nám v celé kráse ukáže jídelní stůl. Jeho zlatá noha je stylovým a designovým prvkem, stejně jako zajímavý tvar židlí a kulaté zrcadlo, které je sice ve špatné výšce na zhlédnutí postavy, ale přidává zajímavá optická a světelná kouzla. Přístup do hlavní a hostinské ložnice je umožněn prostřednictvím dvou původních dvoukřídlých dveří s lištami. Dveře jsou na původním místě, zatímco zbytek interiéru prošel velkými přesuny. Celkově najdeme v obývacím pokoji poměrně velké množství nejrůznějších materiálů a struktur, aniž by to ovšem bylo na závadu celkovému jednotnému vyznění a ladění. 

Jídelní stůl má kulatou desku, to proto, aby nezabíral moc místa. Zdroj: Andrea Serboli, Matteo Colombo (Architects)

Minimum nábytku, maximum světla 

V ložnici najdete jen postel a malinký noční stolek, to ale neznamená, že by působila stroze. O kontrast a dynamiku se stará tmavý přehoz na světlém ložním prádle, o určitý mladistvý a studentský dojem knížky jen tak „halabala“ umístěné na zemi, o útulnost splývavé a zářivé závěsy z organzy, světlé dřevo, použité na podlahu i na rám postele, a o design například závěsné noční svítidlo nebo velké zrcadlo po starém způsobu pouze ležérně opřené o stěnu. 

V ložnici mnoho nábytku nenajdeme Zdroj: Andrea Serboli, Matteo Colombo (Architects)

V hostinské ložnici je dbáno na pohodlí návštěvníka bytu, proto je zde kromě postele také místo pro posezení, dost prostoru pro zavazadla i stolek na drobnosti. Ani tady nechybí doplňky dodávají interiéru šmrnc. Pokoj s čistě bílou výmalbou doplňuje nezbytná pokojová květina. Ve stejném odstínu a motivu, jako je přehoz na posteli, je vybrán i kusový koberec. Dvojité veřejové dveře opticky zvětšují prostor, stejně, jako užité světlé tóny a minimalistické pojetí, co se vybavenosti nábytkem týče. 

Ložnice je prostorná a tak tu mohou vyniknout designové kousky. Zdroj: Andrea Serboli, Matteo Colombo (Architects)

V černobílé 

Koupelna je zařízená celá v černobílé a jako maják v ní na sebe strhávají pozornost umělecké grafiky křiklavých barev. Přičemž to je asi poprvé a na dlouhou dobu naposledy, co uvidíte umělecká díla přímo ve sprchovém koutě. Již zmíněná různá velikost obkladových dlaždic, rámování zástěny sprchového koutu, čtvercová svítidla, nezbytný „tyčový“ prvek či hranaté umyvadlo, to vše vytváří geometrickou hru přímek, čtverců a obdélníků. Celek tak funguje naprosto dokonale, promyšlený do posledního detailu. 

Už jste někdy viděli obraz ve sprše? Zdroj: Andrea Serboli, Matteo Colombo (Architects)

 

Fotogalerie:

 

Navštivte s námi moderní 3+kk, kterému vévodí matná černá barva


You must be logged in to post a comment Login